Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos pod znakiem zapytania? Komisja Europejska ma obawy

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie połączenia Lotosu z Orlenem. Obawia się bowiem, że może to ograniczyć konkurencję na rynku paliw - zarówno w Polsce, jak i krajach sąsiadujących, na których działałby podmiot powstały w wyniku połączenia.

Unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji, Margrethe Vestager poinformowała, że Komisja zbada, czy planowane przejęcie doprowadziłoby do ograniczenia konkurencji, wzrostu cen lub ograniczenia wyboru paliw i produktów pokrewnych dla klientów biznesowych i konsumentów końcowych w Polsce i innych państwach członkowskich.

List intencyjny w sprawie połączenia obu spółek podpisano w lutym 2018 roku. W listopadzie PKN Orlen złożył roboczą wersję wniosku o zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Z Komisją Europejską płocka spółka prowadziła rozmowy dotyczące szczegółów transakcji.

W komunikacie Komisja przypomniała, że na podjęcie decyzji w sprawie transakcji ma czas do 13 grudnia. Zaznaczyła, że "wszczęcie szczegółowego dochodzenia nie przesądza o jego wyniku".

Orlen tłumaczy

W komunikacie prasowym PKN Orlen tłumaczy, że proces przejęcia Grupy LOTOS jest złożony i to dlatego Komisja Europejska uznała, że potrzebuje więcej czasu na jego pełną analizę. Mamy do czynienia ze skomplikowanym procesem, co zresztą od początku sygnalizowaliśmy. Stanowisko Komisji nie jest dla nas zaskoczeniem. Formalny wniosek, który złożyliśmy do Komisji Europejskiej na początku lipca br., był wynikiem intensywnej pracy z przedstawicielami tej instytucji. Teraz wchodzimy w kolejną, pogłębioną fazę analiz. Ważne jest, aby wypracować takie warunki które będą akceptowalne dla wszystkich stron. Sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS to dla nas priorytet. Liczymy, że dzięki merytorycznej i konstruktywnej współpracy stron sfinalizujemy nasze prace w tym roku. Idziemy zgodnie z procedurami Komisji Europejskiej tak, aby znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie

- powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

Jak tłumaczy spółka paliwowa, przedmiotem analiz Komisji Europejskiej w finalnej fazie będą wcześniej zidentyfikowane pokrywające się obszary działalności PKN ORLEN i Grupy LOTOS, w tym m.in. sprzedaż hurtowa czy detaliczna. "Wynikiem tych analiz w finalnej fazie będzie wypracowanie i złożenie środków zaradczych przez PKN ORLEN" - tłumaczy spółka. 

PKN Orlen jest przekonany, że połączenie z Grupą Lotos nie ograniczy konkurencji. Procesy konsolidacyjne w tej branży trwają od dawna i podyktowane są przede wszystkim koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państw. Podobne konsolidacje w sektorze przechodziły np. węgierski MOL, norweski Statoil, hiszpański Repsol, portugalski GalpEnergia, włoskie ENI, austriackie OMV, francuski TOTAL. Wszystkie zrealizowane w Europie procesy konsolidacji w żaden sposób nie ograniczyły konkurencji na tych rynkach w obszarze sprzedaży paliw czy logistyki. Tak będzie również w przypadku przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS przez PKN ORLEN z Grupą LOTOS, szczególnie w przypadku zaakceptowania przez Komisję Europejską środków zaradczych

- pisze w komunikacie PKN Orlen.

Zobacz wideo