Sprawa Roundupu. Bloomberg: Bayer kładzie na stół 8 mld dol. Bayer: Czysta fikcja

Mediator koncernu Bayer Ken Feinberg dementuje informacje agencji Bloomberg, jakoby firma była gotowa zapłacić 8 miliardów dolarów poszkodowanym użytkownikom pestycydu Roundup.

Jak powiedział przedstawiciel niemieckiego giganta, wiadomość jest "czystą fikcją" i nie była z nikim dyskutowana.

Odszkodowania w wysokości 8 miliardów dolarów miały być odpowiedzią na pozwy ze strony klientów, którzy rzekomo po użyciu środka chwastobójczego zachorowali na raka. 

18 tysięcy osób domaga się 10 miliardów dolarów zadośćuczynienia

Grupa licząca ponad 18 tysięcy osób domaga się łącznie 10 miliardów dolarów zadośćuczynienia.
Środek Roundup zawiera glisofat - to konkretnie ten środek ma wywoływać nowotwór. Firma Bayer twierdzi jednak, że składniki do jego produkcji są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Budzący kontrowersje środek jest produkowany przez spółkę Monsanto, która w ubiegłym roku została przejęta przez niemiecki koncern. 

>>> Donald Trump wyjaśnia dlaczego wypowiedział wojnę handlową Chinom. Mocne słowa

Zobacz wideo

W związku z podejrzeniem rakotwórczości glisofatu w maju kalifornijski sąd zasądził dwa miliardy dolarów na rzecz małżeństwa rolników, u których wykryto chłoniaka nieziarniczego. To spowodowało lawinę podobnych wniosków - w ciągu trzech miesięcy liczba pozwów w amerykańskich sądach przeciwko koncernowi wzrosła o kilka tysięcy.

Czytaj też: Zdegradowana ziemia i zamknięty krąg. ONZ alarmuje: Czas na zmianę diety. "Spoglądamy na zamykające się okno"

Bayer stracił na giełdzie

W związku z masowymi pozwami wartość giełdowa firmy Bayer spadła o w ciągu roku o około 30 miliardów dolarów. Po ujawnieniu informacji o ewentualnej ugodzie akcje spółki na giełdzie we Frankfurcie wzrosły jednak o 11 procent.

***

Rolnictwo ekologiczne nie szkodzi ani środowisku, ani rolnikom, ani konsumentom. Jeśli bliska jest ci ta idea, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań w tym zakresie. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność organizacji. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o: