Niemcy "balansują na krawędzi recesji". PKB największej gospodarki Europy spadł w drugim kwartale

Niemiecka gospodarka w drugim kwartale spowalniła. PKB w porównaniu z poprzednim kwartałem się skurczył. Coraz częściej słychać głosy, że Niemcom może zagrozić recesja. Dostają rykoszetem od Donalda Trumpa i jego wojny handlowej.

PKB Niemiec spadł w drugim kwartale o 0,1 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału (w ujęciu wyrównanym sezonowo). Wstępne dane niemieckiego urzędu statystycznego są zgodne z oczekiwaniami analityków, choć pokazują wyraźne spowolnienie - w pierwszym kwartale PKB wzrósł o 0,4 proc. k/k.

Rok do roku, czyli w porównaniu z drugim kwartałem 2018, wyrównany sezonowo PKB wzrósł o 0,4 proc. - w pierwszych trzech miesiącach roku ten wzrost był wyraźnie większy, na poziomie 0,9 proc.

PKB Niemiec spada, obawy o recesję

Niemcom ciążą napięcia w światowym handlu - a to duży eksporter. Eksport spadł w drugim kwartale mocniej niż import. To skutek wojny handlowej, jaką Donald Trump prowadzi z Chinami. Także budownictwo przyczyniło się do pogorszenia odczytu, bo wcześniej, w pierwszych trzech miesiącach roku rosło mocniej, w związku z niespotykanie ciepłą zimą.

Największa gospodarka europejska zaliczyła spadek PKB w dwóch kwartałach z ostatnich czterech. Coraz częściej pojawiają się głosy, że grozi jej poważniejsze spowolnienie.

Recesja jako straszak na rynkach. Co nas czeka i z czego wynika pogorszenie sytuacji w gospodarce? Wyjaśniał to analityk Piotr Kuczyński:

Zobacz wideo

"Najważniejsze jest, że niemiecka gospodarka balansuje na krawędzi recesji" - mówi Andrew Kenningham z Capital Economics, cytowany przez Agencję Reutera. To ryzyko podbijają też obawy o tzw. twardy brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Niektórzy uważają, że rząd Niemiec powinien zacząć myśleć o wsparciu gospodarki, na przykład zacząć mniej martwić się o zrównoważony budżet i pozyskać dodatkowe środki z emisji nowego długu. Nawet Angela Merkel we wtorek przyznała, że kraj wchodzi w "trudną fazę".

Więcej o:
Komentarze (71)
Niemcy "balansują na krawędzi recesji". PKB największej gospodarki Europy spadł w drugim kwartale
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 14 razy 10

  Tylko patrzeć jak na wzór Szwedów Niemcy nam się zwalą na głowę i poproszą o azyl.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 7

  Ponieważ zależność polskiej gospodarki on niemieckiego rynku jest jest wręcz egzystencjalna, jaki powód do radości ma hotin?

 • guru133

  Oceniono 6 razy 4

  PiSlamiści pełzają tym samym śladem. Gdyby nie siła robocza z Ukrainy, która pracuje na 500+ dla nierobów, już dawno by;i byśmy w tej czarnej dziurze i żadne ujadania rasistów typu @qawsedrftg, czy @maro1234 nic by tu nie poradziły.

 • block52

  Oceniono 16 razy 4

  Zarabiali na handlu z USA Trump teraz wali ich kijem bejzbolowym po łbie Do tego dochodzą imigranci Wydatki są ogromne Armia w rozsypce Pancerny kolos się sypie

 • kertog123

  Oceniono 11 razy 3

  hej PISlamskie pokraki !!! Nie martwcie sie o Niemcy tylko pomuyslcie co bedzie sie działo w Polsce w przyszłym roku jak zamówienia z Niemiec się zmniejszą a tu trzeba bedzie znależć te 100 miliardów na rozdanie sÓWerenowi .....

 • karl.franc

  Oceniono 5 razy 3

  ale ci niemcy sa glupi, w poslce wystarczylo podniesc socjal i odrazu pkb poszybowalo w gore

 • borek-skorek

  Oceniono 5 razy 3

  Ale nasze montownie i dyskonty mają się dobrze.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 13 razy 3

  Jaki udział w niemieckim PKB stanowi podrzucanie śmieci sąsiadowi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX