Niemcy "balansują na krawędzi recesji". PKB największej gospodarki Europy spadł w drugim kwartale

Niemiecka gospodarka w drugim kwartale spowalniła. PKB w porównaniu z poprzednim kwartałem się skurczył. Coraz częściej słychać głosy, że Niemcom może zagrozić recesja. Dostają rykoszetem od Donalda Trumpa i jego wojny handlowej.

PKB Niemiec spadł w drugim kwartale o 0,1 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału (w ujęciu wyrównanym sezonowo). Wstępne dane niemieckiego urzędu statystycznego są zgodne z oczekiwaniami analityków, choć pokazują wyraźne spowolnienie - w pierwszym kwartale PKB wzrósł o 0,4 proc. k/k.

Rok do roku, czyli w porównaniu z drugim kwartałem 2018, wyrównany sezonowo PKB wzrósł o 0,4 proc. - w pierwszych trzech miesiącach roku ten wzrost był wyraźnie większy, na poziomie 0,9 proc.

PKB Niemiec spada, obawy o recesję

Niemcom ciążą napięcia w światowym handlu - a to duży eksporter. Eksport spadł w drugim kwartale mocniej niż import. To skutek wojny handlowej, jaką Donald Trump prowadzi z Chinami. Także budownictwo przyczyniło się do pogorszenia odczytu, bo wcześniej, w pierwszych trzech miesiącach roku rosło mocniej, w związku z niespotykanie ciepłą zimą.

Największa gospodarka europejska zaliczyła spadek PKB w dwóch kwartałach z ostatnich czterech. Coraz częściej pojawiają się głosy, że grozi jej poważniejsze spowolnienie.

Recesja jako straszak na rynkach. Co nas czeka i z czego wynika pogorszenie sytuacji w gospodarce? Wyjaśniał to analityk Piotr Kuczyński:

Zobacz wideo

"Najważniejsze jest, że niemiecka gospodarka balansuje na krawędzi recesji" - mówi Andrew Kenningham z Capital Economics, cytowany przez Agencję Reutera. To ryzyko podbijają też obawy o tzw. twardy brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Niektórzy uważają, że rząd Niemiec powinien zacząć myśleć o wsparciu gospodarki, na przykład zacząć mniej martwić się o zrównoważony budżet i pozyskać dodatkowe środki z emisji nowego długu. Nawet Angela Merkel we wtorek przyznała, że kraj wchodzi w "trudną fazę".

Więcej o: