Biedronka bez niego nie byłaby potęgą. Twórca Jeronimo Martins - Alexandre Soares Dos Santos nie żyje

Alexandre Soares Dos Santos,, twórca potęgi Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, nie żyje. To za jego trwającej 45 lat kadencji portugalski gigant zdecydował się na inwestycję w Polsce, co na zawsze odmieniło gospodarczy krajobraz naszego kraju.

Biedronka ma mu wiele do zawdzięczenia. Alexandre Soares Dos Santos,, twórca potęgi Jeronimo Martins, właściciela sieci, nie żyje. Zmarł w wieku 84 lat w Lizbonie.

Przedsiębiorca kierował portugalską spółką przez aż 45 lat. To właśnie jego decyzje zapewniły dzisiejszą pozycję koncernowi - zdecydował o ekspansji Jeronimo Martins na zewnętrzne rynki - Wielką Brytanię, Holandię, a przede wszystkim Polskę. 

Sieć Biedronka przeszła w ręce portugalskiego właściciela w roku 1995, a Elisio Soares dos Santos kierował przedsiębiorstwem aż do roku 2013. Po ustąpieniu z funkcji bardziej skupił się na działalności charytatywnej.

Obecnie na czele spółki stoi Pedro Soares dos Santos - syn Alexandre'a.  Rodzina dos Santos jest właścicielem Jeronimo Martins od lat 20 XX w. Historia spółki sięga natomiast roku 1792. 

Czytaj też: "Małe Biedronki" w Polsce już po wakacjach? Wiemy, jak sklepy tego typu wyglądają za granicą

Alexandre Soaresa dos Santosa w 2012 zyskał tytuł najbogatszego obywatela Portugalii. Był gorącym zwolennikiem integracji europejskiej.

My, Europejczycy, jak nigdy potrzebujemy liderów, którzy tak jak dawniej, znajdą pokłady energii, motywacji i entuzjazmu dla sprawy integracji europejskiej.

- przekonywał. 

Sprzedaż sieci Biedronka w roku 2018 osiągnęła poziom 11,69 mld euro - to równowartość ok. 52 mld zł. Przychody generowane przez polską sieć to mniej więcej dwie trzecie obrotów sieci Jeronimo Martins. Spółka prowadzi sklepy w innych krajach w tym Pingo Doce - największą sieć w Portugalii. 

Więcej o: