Kryzys polityczny we Włoszech. Premier Giuseppe Conte podaje się do dymisji

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział, że dziś wieczorem złoży rezygnację na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. Premier przemawiał w senacie na temat przyczyn rozpadu koalicji rządzącej, złożonej z niechętnej migracji i eurosceptycznej Ligi oraz kontestacyjnego Ruchu 5 Gwiazd.

Giuseppe Conte oświadczył, że kończy swoje "doświadczenie w rządzie" i po zakończeniu debaty uda się do prezydenta Sergio Mattarelli, aby poinformować o swej rezygnacji.

Premier zarzucił wicepremierowi Matteo Salviniemu, że m.in. składając wniosek o wotum nieufności dla szefa rządu wywołał kryzys rządowy, kierując się swoim interesem politycznym. - Działał w interesie prywatnym i własnej partii - dodał. 

Giuseppe Conte zarzucił Matteo Salviniemu, że chciał zdyskontować gwałtowny wzrost popularności w sondażach i przejąć władzę. Skrytykował używanie przez niego symboli religijnych podczas publicznych wystąpień politycznych.

>>>Prof. Ewa Marciniak: Nie jesteśmy gotowi na intelektualną politykę. Obejrzyj nasz materiał wideo: 

Zobacz wideo

Czytaj więcej: Włosi tworzą nową "walutę"? "FT": Salvini może rozsadzić strefę euro

Włochy. Będzie nowy rząd

Zdaniem komentatorów, po złożeniu rezygnacji przez premiera prezydent Mattarella będzie mógł rozpocząć konsultacje z wszystkimi siłami politycznymi na temat stworzenia nowego rządu. Może to być rząd współrządzącego dotychczas Ruchu 5 Gwiazd i partii lewicowych, albo też przejściowy rząd ekspertów.

Więcej o: