Miliard złotych na nowe pociągi dla PKP Intercity. Wiemy na jakich trasach pojadą

PKP Intercity już za 18 miesięcy odbierze pierwsze z nowych pociągów FLIRT. Zawarty dziś kontrakt opiewający na ponad miliard złotych to element programu kolei dużych prędkości - składy będą się bowiem poruszać z prędkością 160 km/h.

PKP Intercity i spółka Stadler Polska podpisały w Siedlcach umowę na dostawę 12  nowoczesnych pociągów FLIRT. Kontrakt, który obejmuje utrzymanie taboru, wart jest ponad miliard złotych. Pociągi będą zdolne przewozić do 354 pasażerów. 

Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk powiedział, że nowe pociągi będą kursowały na trzech głównych trasach: Szczecin-Lublin, Szczecin-Kraków oraz Kraków-Lublin. Obecny podczas zawarcia kontraktu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że to "niezwykle ważna umowa, która przybliża do zapewnienia kolei bezpiecznej, komfortowej i punktualnej".

Pierwsze jednostki mają trafić do odbiorcy w ciągu 18 miesięcy od podpisania kontraktu, kolejne w ciągu 48 miesięcy. 

>>> Adrian Furgalski: "35 proc. Polski to biała plama - bez autobusów i pociągów. By przywrócić połączenia potrzeba dwóch lat"

Zobacz wideo

Szybkie pociągi z szybkim internetem

PKP zapewnia, że nowe pociągi będą dostosowane do prędkości 160 kilometrów na godzinę. Pasażerowie będą mogli skorzystać między innymi z klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, a także bezprzewodowego internetu. Składy będą też miały inne udogodnienia  m.in. dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Czytaj też: Tak zmienia się polska kolej. Jeździmy coraz nowszymi pociągami

W pociągach będą też dostępne posiłki i napoje, a także przestrzeń do przewozu rowerów. 

Dzisiejsza umowa to część programu  "PKP Intercity - Kolej Dużych Prędkości". Ma być on wprowadzony do 2023 roku.
 

Więcej o: