Ile trzeba zarabiać, by być naprawdę bogatym? CBOS: Według Polaków 10 tys. zł "na rękę" miesięcznie

CBOS zapytał Polaków, co według nich sprawia, że można kogoś uznać za naprawdę bogatego. Najczęstsza odpowiedź to dochód w wysokości 10 tys. zł netto na osobę w rodzinie - miesięcznie. To ponad 2,5 razy więcej niż przeciętne wynagrodzenie w firmach według danych GUS.

Żeby w Polsce być uznanym za kogoś naprawdę bogatego, trzeba mieć miesięczny dochód w wysokości 10 000 zł - ale netto i per capita, czyli "na rękę" i na każdego członka rodziny. Takie wnioski można wyciągnąć z badania przeprowadzonego przez CBOS.

Kim jest naprawdę bogaty?

Uczestnicy sondażu najczęściej wskazywali na przedział od 5000 do 14999 zł miesięcznie - było to łącznie 46 proc. odpowiedzi.

Najwięcej - 24 proc. badanych - zaznaczyło przedział od 10 000 do 14999 zł. Najczęstszą odpowiedzią, czyli modalną, była kwota 10 000 zł. Dokładnie tyle samo wyniosła mediana - czyli wartość graniczna - oznacza, że połowa zarabia więcej, a połowa mniej.

Ilu jest bogatych w Polsce?

CBOS zapytał też, ilu bogatych jest w Polsce. Najwięcej badanych - 34 proc. - wskazywało, że stanowią oni nie więcej niż 5 proc. mieszkańców. Warto jednak zauważyć, że aż 27 proc. ankietowanych nie było w stanie wskazać tego odsetka, a według 6 proc. to ponad połowa.

>>> 18-latkowie wydrukowali banknoty. Zostali złapani podczas zakupów w sklepie:

Zobacz wideo

Wynagrodzenie i problem z liczeniem

10 000 zł to ponad 2,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia netto w firmach w lipcu. Główny Urząd Statystyczny podał niedawno, że wyniosło ono 5182 zł brutto, czyli w przeliczeniu ponad 3677 zł "na rękę". Ta dana ma jednak pewne wady i nie pokazuje, ile zarabia "przeciętny" Polak - stąd zapewne odczucie wielu, że jest to kwota zawyżona. Trzeba jednak pamiętać, czego dokładnie dotyczą comiesięczne wyliczenia GUS. To wynagrodzenia po pierwsze w firmach, czyli nie obejmują sfery budżetowej. Po drugie, chodzi o firmy zatrudniające powyżej 9 osób, GUS nie bierze więc pod uwagę najmniejszych przedsiębiorstw. A po trzecie jest średnią, na którą składają się pensje zarówno szeregowych pracowników, jak i menedżerów.

Znacznie lepiej "przeciętne" wynagrodzenie obrazują dane dotyczące gospodarki narodowej, czyli wliczające mniejsze firmy oraz sferę budżetową. W całym 2018 roku przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło ok. 4585 zł brutto, czyli ok. 3261 zł netto.

GUS podaje też jeszcze jeden wskaźnik, choć robi to bardzo rzadko, raz na dwa lata. Chodzi o medianę płac w przedsiębiorstwach. Ostatnia publikacja pochodzi z listopada 2017 roku i dotyczy roku 2016. Mediana płac w przedsiębiorstwach wynosiła wówczas 3510,67 zł i była o ponad 800 złotych poniżej średniej płacy.

Więcej o: