Ile trzeba zarabiać, by być naprawdę bogatym? CBOS: Według Polaków 10 tys. zł "na rękę" miesięcznie

CBOS zapytał Polaków, co według nich sprawia, że można kogoś uznać za naprawdę bogatego. Najczęstsza odpowiedź to dochód w wysokości 10 tys. zł netto na osobę w rodzinie - miesięcznie. To ponad 2,5 razy więcej niż przeciętne wynagrodzenie w firmach według danych GUS.

Żeby w Polsce być uznanym za kogoś naprawdę bogatego, trzeba mieć miesięczny dochód w wysokości 10 000 zł - ale netto i per capita, czyli "na rękę" i na każdego członka rodziny. Takie wnioski można wyciągnąć z badania przeprowadzonego przez CBOS.

Kim jest naprawdę bogaty?

Uczestnicy sondażu najczęściej wskazywali na przedział od 5000 do 14999 zł miesięcznie - było to łącznie 46 proc. odpowiedzi.

Najwięcej - 24 proc. badanych - zaznaczyło przedział od 10 000 do 14999 zł. Najczęstszą odpowiedzią, czyli modalną, była kwota 10 000 zł. Dokładnie tyle samo wyniosła mediana - czyli wartość graniczna - oznacza, że połowa zarabia więcej, a połowa mniej.

Ilu jest bogatych w Polsce?

CBOS zapytał też, ilu bogatych jest w Polsce. Najwięcej badanych - 34 proc. - wskazywało, że stanowią oni nie więcej niż 5 proc. mieszkańców. Warto jednak zauważyć, że aż 27 proc. ankietowanych nie było w stanie wskazać tego odsetka, a według 6 proc. to ponad połowa.

>>> 18-latkowie wydrukowali banknoty. Zostali złapani podczas zakupów w sklepie:

Zobacz wideo

Wynagrodzenie i problem z liczeniem

10 000 zł to ponad 2,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia netto w firmach w lipcu. Główny Urząd Statystyczny podał niedawno, że wyniosło ono 5182 zł brutto, czyli w przeliczeniu ponad 3677 zł "na rękę". Ta dana ma jednak pewne wady i nie pokazuje, ile zarabia "przeciętny" Polak - stąd zapewne odczucie wielu, że jest to kwota zawyżona. Trzeba jednak pamiętać, czego dokładnie dotyczą comiesięczne wyliczenia GUS. To wynagrodzenia po pierwsze w firmach, czyli nie obejmują sfery budżetowej. Po drugie, chodzi o firmy zatrudniające powyżej 9 osób, GUS nie bierze więc pod uwagę najmniejszych przedsiębiorstw. A po trzecie jest średnią, na którą składają się pensje zarówno szeregowych pracowników, jak i menedżerów.

Znacznie lepiej "przeciętne" wynagrodzenie obrazują dane dotyczące gospodarki narodowej, czyli wliczające mniejsze firmy oraz sferę budżetową. W całym 2018 roku przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło ok. 4585 zł brutto, czyli ok. 3261 zł netto.

GUS podaje też jeszcze jeden wskaźnik, choć robi to bardzo rzadko, raz na dwa lata. Chodzi o medianę płac w przedsiębiorstwach. Ostatnia publikacja pochodzi z listopada 2017 roku i dotyczy roku 2016. Mediana płac w przedsiębiorstwach wynosiła wówczas 3510,67 zł i była o ponad 800 złotych poniżej średniej płacy.

Więcej o:
Komentarze (56)
Ile trzeba zarabiać, by być naprawdę bogatym? CBOS: Według Polaków 10 tys. zł "na rękę" miesięcznie
Zaloguj się
 • gangut

  Oceniono 21 razy 15

  Najśmieszniejsze w tym badaniu jest to że ludzie oceniają, czy ktoś jest bogaty czy nie, na podstawie dochodu, a nie majątku.

 • aqua7x

  Oceniono 13 razy 9

  "To ponad 2,5 razy więcej niż przeciętne wynagrodzenie w firmach według danych GUS." tyle, że to ma być na osobę w rodzinie... czyli przy 2+2 to jest 40 tys. netto czyli 55-60 tys brutto... na etacie... więc jak to sie ma do 2,5x przeciętne wynagrodzenie?

 • mezzzai

  Oceniono 14 razy 8

  I wszyscy ekonomiczni liberałowie dziwią się dlaczego ludzie po niedawnej uzyskanej wolności i demokracji głosują na taką partie jak PIS heh. Żyjemy w kraju gdzie za bogatą osobę uważa się zarabiającego lekko ponad 2 tys euro na rękę...z czym do Europy.

 • druga_wieza

  Oceniono 15 razy 7

  CBOS zapytał Polaków:
  1. Ile nóg ma pies?
  Wyszło, że większość uważa że cztery, ale były też inne głosy. Najwięcej protestowały feministki.

  2. Ile zębów ma mieć teściowa i dlaczego?
  Tu mężczyźni byli jednoznaczni: DWA. Jeden do otwierania piwa, a drugi, żeby ją bolał. Tym razem księża i zakonnicy mieli wyraźnie inne zdanie.

  3. Jaka jest wartość PI?
  Okazało się, że w ramach akcji "pincet plus" należy zaokrąglić PI do równych trzech, co uprości życie elektoratowi PiS i jego dzieciom.

 • anna_pot

  Oceniono 5 razy 5

  jak się jest na prawdę bogatym to nic nie trzeba zarabiać - liczy się majątek nie przychód

 • 6nine9

  Oceniono 11 razy 5

  Wszystko pomieszane w tym artykule, czy pisał go jakiś upośledzony matematycznie i ekonomicznie??? Błąd za błędem, zaprzeczenia... czy autor rozróżenia zarobki brutto od netto? Dochód na osobę w rodzinie od wynagrodzenia?

  Granica "bogactwa" 10000 zł - ale przecież piszecie że NETTO, i że na osobę? To co potem za debilne obliczenia nie uwzględniające tego?

  10 tys. zł netto to jakieś 14-15 tys. zł brutto. 3 razy więcej niż średnia. Na 1 osobę.
  A jesli ma się dziecko i pracującą żonę, to dochód musi wynieść 30 tys. netto z dwóch pensji.

 • onduma

  Oceniono 10 razy 4

  Tyle to ma zamozny a nie bogaty

 • kmwsm

  Oceniono 3 razy 3

  Ilu ksiezy miesci sie w 5% najlepiej zarabiajacych w Polsce?

 • telewy2

  Oceniono 11 razy 3

  Ale bzdety, ja na rękę mam więcej niż tu piszą a do bogatych to trochę mi brakuje, jestem raczej średniakiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX