Bezrobocie najniższe od 1991 roku. GUS potwierdził szacunki resortu pracy

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,2 proc. - podał GUS. To najniższy odczyt od 28 lat. Zarejestrowanych bezrobotnych na koniec ubiegłego miesiąca było mniej niż 870 tys.

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lipca spadła do 5,2 proc. z 5,3 proc. w czerwcu.

GUS: bezrobocie w lipcu spadło do 5,2 proc.

Dane, które opublikował Główny Urząd Statystyczny pokrywają się z szacunkami, jakie przedstawiło ponad dwa tygodnie temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To najniższy odczyt od 1991 roku. Rok temu w lipcu bezrobocie wynosiło 5,8 proc.

Bez pracy na koniec lipca było 868,4 tys. osób, co oznacza spadek o 8,7 tys. wobec stanu na koniec czerwca - chodzi oczywiście o tych, który zarejestrowali się w urzędach pracy. Więcej było za to liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych - 127,7 tys. wobec 98,7 tys. miesiąc wcześniej.

Co dalej?

Rząd w założeniach do przyszłorocznego budżetu zapisał, że stopa bezrobocia na koniec tego roku wyniesie 5,5 proc., a na koniec 2020 5,1 proc.

Według głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek w najbliższej przyszłości stopa bezrobocia nie będzie już spadać. Powodem jest brak nowych pracowników w niektórych sektorach gospodarki oraz dobiegające końca prace sezonowe. Monika Kurtek dodaje, że nawet jeśli bezrobocie wzrośnie z przyczyn sezonowych, sytuacja na rynku pracy nadal będzie bardzo dobra.

>>>Polska gospodarka ma się dobrze, ale w niektórych krajach widać już spowolnienie. Gdzie są największe ryzyka?

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (19)
Bezrobocie najniższe od 1991 roku. GUS potwierdził szacunki resortu pracy
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 10 razy 8

  co roku 300-500 tys polaków opuszcza ojczyznę

  rok w rok odkąd weszliśmy do unii

  taki jest prawdziwy powód takiego a nie innego bezrobocia.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 5 razy 5

  Jasne przy tak kreatywnym sposobie rejestracji bezrobotnych bezrobocie statystycznie maleje ................. ja za niestawienie sie w posredniaku na jakims durnym podpisie dostalem zakaz bycia bezrobotnym przez 9 miesiecy .............. oczywiscie statystycznie bo pracy mi nie dali ..........

 • Konto Fikcja

  Oceniono 6 razy 4

  A moze tak prawdy trochę do tych wyliczeń byłem świadkiem jak Pani zmuszala bezrobotnego do podjęcia pracy w firmie robiacej lampy do samochodów, ten powiedział że już tam pracował i więcej tam ,,nie pójdzie robić ponieważ tam cały czas jest mobing na pracowników i nie pozwoli by dalej go upokarzali liderzy i kirownicy" na co pracownica PUP bierzesz tą robotę albo skreslam Cię z listy". Było głośno i wszyscy słyszeli, ten Pan wyszedl i powiedział " Idę z tym do Pani przelozonego, moze Pani mnie skreslila ale nie pozwolę by tu też tak ludzi traktowano" to jest już jeden z tych niezarejestrowanych a ilu jest jeszcze?

 • pierrecruise

  Oceniono 5 razy 3

  To tylko statystyki wyludniania się kraju, a nie żadnego bezrobocia.

 • pierwsze_all

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejne osoby z wyżu demograficznego weszły w wiek emerytalny, a młodych po pierwsze jest ilościowo mniej, po drugie nie rejestrują się, tylko od razu wyjeżdżają... W procentach czynnych zawodowo odsetek jest od lat ten sam - jeden z najmniejszych w Europie, przy czym za "pracującego" uważa się każdego, kto legalnie zarobił choćby 10 zł w miesiącu. Jakby policzyć ile tak naprawdę osób pracuje (czyli płaci składki ZUS od co najmniej pensji minimalnej), wynik wyszedłby TRAGICZNY. Kiedyś był taki artykuł, ale zniknął po dwóch dniach i jakoś trudno znaleźć linki, zapamiętałam tylko, że w przeliczeniu na pełne etaty (czyli dodając połówki i kawałki, a także pracujących emerytów) jest tych etatów mniej niż 10 milionów, przy 38 milionowej populacji, w tym 22,8 w wieku produkcyjnym - czyli MNIEJ NIŻ POŁOWA (i to łącznie z pracującymi emerytami przypominam). To jest TRAGEDIA. A takie bezrobocie rejestrowane ma wartość taką, że o kan doopy rozbić.

 • Barbara Nowakowska

  Oceniono 2 razy 2

  5 proc. bezrobocie? No tak przeciez wiekszosc ciagle na platnych "wakacjach" w Niemczech, Holandii, Anglii, Szkocji i Irlandii. A lekarze w Skandynawii i Francji, pielegniarki w W. Brytanii. Pociotki amerykanskiej Polonii walcza zas dzielnie o srednia wizowa dla pozostalych w /k/raju Polakow.

 • mario.12

  Oceniono 3 razy 1

  "bezrobocie najniższe od 1991 roku"? to dlaczego społeczxństwo ubożeje i jest coraz więcej ludzi nie mających środków do życia

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 2 razy 0

  A gdyby nie było obniżki wieku emerytalnego o ponad 5 lat?!

 • f1909

  Oceniono 5 razy -1

  Tak ogromny spadek bezrobocia ( jako jeden z najważniejszych wskazników Makro Ekonomicznych ) pokazuje jaką fantastyczną robotę wykonał PIS w ciągu ostatnich czterech lat! --I tego żadnym medialnym wrzaskiem nie da się przykryć ! -- Można co najwyżej w niektórych anty PIS-owskich mediach to przemilczeć !?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX