Bezrobocie najniższe od 1991 roku. GUS potwierdził szacunki resortu pracy

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,2 proc. - podał GUS. To najniższy odczyt od 28 lat. Zarejestrowanych bezrobotnych na koniec ubiegłego miesiąca było mniej niż 870 tys.

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lipca spadła do 5,2 proc. z 5,3 proc. w czerwcu.

GUS: bezrobocie w lipcu spadło do 5,2 proc.

Dane, które opublikował Główny Urząd Statystyczny pokrywają się z szacunkami, jakie przedstawiło ponad dwa tygodnie temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To najniższy odczyt od 1991 roku. Rok temu w lipcu bezrobocie wynosiło 5,8 proc.

Bez pracy na koniec lipca było 868,4 tys. osób, co oznacza spadek o 8,7 tys. wobec stanu na koniec czerwca - chodzi oczywiście o tych, który zarejestrowali się w urzędach pracy. Więcej było za to liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych - 127,7 tys. wobec 98,7 tys. miesiąc wcześniej.

Co dalej?

Rząd w założeniach do przyszłorocznego budżetu zapisał, że stopa bezrobocia na koniec tego roku wyniesie 5,5 proc., a na koniec 2020 5,1 proc.

Według głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek w najbliższej przyszłości stopa bezrobocia nie będzie już spadać. Powodem jest brak nowych pracowników w niektórych sektorach gospodarki oraz dobiegające końca prace sezonowe. Monika Kurtek dodaje, że nawet jeśli bezrobocie wzrośnie z przyczyn sezonowych, sytuacja na rynku pracy nadal będzie bardzo dobra.

>>>Polska gospodarka ma się dobrze, ale w niektórych krajach widać już spowolnienie. Gdzie są największe ryzyka?

Zobacz wideo