Premier Morawiecki twierdzi, że PiS zmniejszył skrajne ubóstwo. Komentatorzy podają inne dane

Premier Mateusz Morawiecki podczas weekendowej konwencji wyborczej PiS chwalił rząd za zmniejszenie skrajnego ubóstwa. Szef rządu przytoczył jednak wyłącznie dane za rok 2017, "zapominając", że Główny Urząd Statystyczny podał już statystyki dotyczące roku 2018. Skrajne ubóstwo wtedy wzrosło.

Premier Mateusz Morawiecki podczas weekendowej konwencji PiS poruszył kwestię nierówności społecznych, skrajnego ubóstwa oraz długu publicznego. W przemówieniu skierowanym do wyborców pochwalił osiągnięcia rządu. 

Zniwelowaliśmy w dużym stopniu skrajne ubóstwo, zmniejszyliśmy ubóstwo, [...] znacząco zmniejszyliśmy nierówności. [...] Zwiększamy spójność, solidarność społeczną.

- powiedział premier w Bydgoszczy cytowany przez TVN24.pl

Na twitterowym profilu rządu szybko pojawił się wpis cytujący jego słowa.

I niemal równie szybko pojawili się komentujący, którzy wytykali "rozmijanie się z prawdą" premiera Morawieckiego, przytaczając dane GUS za rok 2018. Wynika z nich, że w porównaniu z 2017 wzrósł w Polsce zasięg ubóstwa skrajnego - z ok. 4 do ok. 5,4 proc. Wedle Głównego Urzędu Statystycznego wzrost dotyczył głównie mieszkańców wsi. Ubóstwo wzrosło również wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty. 

Zasięg ubóstwa w Polsce w latach 2008 - 2018Zasięg ubóstwa w Polsce w latach 2008 - 2018 GUS

"Odnotowano także wzrost zasięgu ubóstwa wśród gospodarstw domowych z dziećmi" - napisano w komunikacie GUS. Na powyższym wykresie można zaobserwować, że w od 2015 roku zasięg ubóstwa spadał, a w 2014 roku ten wskaźnik wyniósł nawet 7,4 proc. Dziś jest zbliżony do poziomu z roku 2008. 

Czytaj też: Bieda po polsku czyli kto żyje za 600 zł miesięcznie? Raport GUS

Premier Mateusz Morawiecki miał i inne argumenty przemawiające za tym, że w Polsce zasypywane są nierówności społeczne. Według niego wskaźnik GPI Gini, publikowany przez Eurostat wskaźnik nierównomierności w dystrybucji dochodów -  wynosi nieco powyżej 27 punktów, a wcześniej kształtował się na poziomie powyżej 30. "To idzie w bardzo dobrym kierunku. " - stwierdził premier Morawiecki. 

Zobacz wideo
Więcej o: