Przyszedł mail ze skarbówki o blokadzie konta? Uważaj! To oszuści

Resort cyfryzacji poinformował o kolejnej fali oszustw, w których sprawcy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS). W korespondencji mailowej informują o blokadzie firmowego rachunku bankowego, wyłudzając dane.

"Do Krajowej Administracji Skarbowej docierają sygnały o podejrzanych wiadomościach e-mail, w których nadawca przesyła decyzję o zablokowaniu rachunku bankowego firmy. Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej" - podała KAS w oświadczeniu.

>>> Zastanawiasz się jak lepiej chronić swoje dane? Wypróbuj te aplikacje.

Zobacz wideo

Oszuści podszywają się pod urząd skarbowy

Mailing może zawierać załączniki i linki, których lepiej nie otwierać. Mogą zainfekować komputer, wykradając poufne dane, przekazywane w dalszej kolejności osobom nieuprawnionym. Resort podkreśla, że odpowiedź nadawcy może nieść ze sobą równie duże ryzyko. W przykładowym mailu nadawca podszywająca się pod pracownika KAS przesyła w załączniku decyzję o planowanej blokadzie firmowego konta.

Przykładowy mail wysyłany przez oszustówPrzykładowy mail wysyłany przez oszustów Ministerstwo Cyfryzacji

ZUS także ostrzega

O oszustach podszywających się pod państwowych urzędników poinformował w połowie lipca również ZUS. Metoda działania jest łudząco podobna do tej, którą stosują oszuści udający pracowników KAS. Tym razem klienci ZUS otrzymywali maile z informacją o błędnie opłaconych składkach. Otwarcie załączników skutkowało zainfekowaniem komputera w celu uzyskania dostępu do danych wrażliwych, które były zapisane na dysku komputera.

Warto pamiętać, że ani KAS, ani ZUS nie wysyłają do swoich klientów decyzji dot. rachunków bankowych lub składek drogą mailową, a jedynie pocztą tradycyjną.

Więcej o: