Przełomowy wyrok NSA ws. paragonów. Wystarczy wysłać je mailem. Fiskus ma inne zdanie

Naczelny Sąd Administracyjny wydał prawomocny wyrok w sprawie firmy, która chciała dostarczać paragony za zakupione paliwo za pomocą aplikacji. Fiskus upiera się, że pojęcie "wydanie paragonu" oznacza wyłącznie fizyczne wręczenie papierowego dokumentu.

Wyrok NSA, który zapadł właśnie w sprawie jednej z firm handlujących paliwem, może być przełomem. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", Naczelny Sąd Administracyjny uznał bowiem, że dopuszczalne jest wysyłanie do klient paragonu za pomocą aplikacji.

Sprawa dotyczy firmy, która planuje wprowadzić możliwość płacenia za paliwo przy dystrybutorze. W tym wypadku paragon byłby drukowany w budynku stacji, a klient mógłby go odebrać osobiście. Dokument otrzymywałby też w postaci elektronicznej - za pomocą aplikacji służącej do obsługi transakcji.

>>> Poseł opozycji: W trzy lata PiS podniósł kilkadziesiąt opłat i podatków. Zobacz nagranie

Fiskus upiera się jednak, że pojęcie "wydania paragonu" znajdujące się w przepisach oznacza fizyczne wręczenie dokumentu konsumentowi tuż po dokonaniu transakcji. W dystrybutorze musiałaby więc znaleźć się drukarka. NSA uznał, że "wydanie paragonu" nie musi być rozumiane tak wąsko - dokument jest bowiem drukowany w momencie sprzedaży w formie fizycznej i wystawiany bez żądania klienta. A to spełnia wymogi prawne. 

Czytaj też: Ulga meldunkowa. Ofiary niejasnych przepisów przygotowują zbiorowy pozew. Chcą walczyć z fiskusem

Niestety w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu - uzyskanie prawomocnego wyroku przez jednego przedsiębiorcę nie oznacza, że fiskus zmieni swoje podejście do problemu. Wyrok może jednak okazać się przełomem, który wymusi przyspieszenie prac nad wprowadzeniem e-paragonów. 

Fiskus wciąż upiera się przy papierze

O tym, jak bardzo urzędy skarbowe przywiązane są do fizycznego paragonu wręczanemu klientowi świadczą zmiany w prawie, które zaczną obowiązywać w przyszłym roku. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą musiały kupować kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów zgodziło się, by kosztowne urządzenia zostały zastąpione przez smartfony. Paragon wystawiony za pomocą aplikacji wciąż będzie musiał jednak być wydrukowany na papierze. 

Zmian dotyczących stosowania kas fiskalnych jest więcej. Wkrótce będą one musiały działać online - być na stałe podłączone do internetu i raportować sprzedaż na bieżąco. Obecnie tego typu urządzenia są dobrowolne, ale już w styczniu 2020 roku zakłady mechaniczne czy wulkanizacyjne będą je musiały instalować obowiązkowo.

Na e-paragony jeszcze poczekamy

Pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyjaśnił, że "aktualne przepisy nie przewidują możliwości przekazania paragonu w wersji elektronicznej".

"W kolejnych etapach rozważamy również dopuszczenie skutecznego dostarczenia paragonu klientowi drogą elektroniczną, w miejsce tradycyjnego papierowego. Ale stanie się to na pewno później niż 1 stycznia 2020 r.". Według planów Ministerstwa Finansów ogłoszonych w roku 2020 udział e-paragonów ma wynieść 100 proc. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Przełomowy wyrok NSA ws. paragonów. Wystarczy wysłać je mailem. Fiskus ma inne zdanie
Zaloguj się
 • my_kroolik

  Oceniono 11 razy 9

  Drukujemy w firmie dosłownie tony paragonów na centralnych drukarkach. Kiedyś mi księgowa opowiadała, jak podczas kontroli skarbowej urzędnik zażądał pokazania jakichś paragonów, na co ona go zaprowadziła do magazynu, pokazała 2 pudła z paragonami z danego miesiąca i powiedziała żeby sobie znalazł. Odpuścił. Tyle mają z tego ukochanego papieru.

 • adamtko

  Oceniono 10 razy 6

  Sąd sądem, ale (prawo i) sprawiedliwość musi być po PiSiej stronie.
  Po wyborach zacznie się dokręcanie. Kolejne 4 lata kadencji same się nie sfinansują.

 • adam66-sz

  Oceniono 5 razy 3

  Faktura na 12.345,49 zł może być elektroniczna. Ale paragon na 0,28 zl już nie....

 • adamjh

  Oceniono 3 razy 3

  Przeciez jak paragon wyslany jest mailem to tez mozna go potem wydrukowac. Po co obawiazek drukowania w takiej sytuacji. Te paragony tez nie sa wieczne. Po dwuch latach zazwyczaj nic juz na nich nie widac. A kontrole to chyba moga robic nawet 5 lat wstecz. Ja swoje dokumenty skanuje i zapisuje w chmurze. Zawsze potem mam do nich dostep.

 • wasyll11

  Oceniono 2 razy 2

  Prawo też przewiduje jeden porządek prawny i jeden zapis ustawowy na terenie całego kraju ...co by znaczyło że nie ma interpretacji w tej samej sprawie sprzecznych ze sobą bo Pani Krysia w US nr 1 ma inne zdanie niż Pani Asia w US nr 2 !!!!

 • Gość

  Oceniono 2 razy 2

  Czy fiskus w Polsce to naprawdę musi być państwo w państwie?
  Jak sądy wydają prawomocne wyroki to fiskus musi mieć obowiązek dostosować do nich swoje praktyki.
  Nie mamy może prawa precedensu, ale można by ustawowo zmusić skarbówkę do uwzględniania wyroków sądów.
  Czy naprawdę byłoby tak skomplikowane, żeby stworzyć jakiś centralny wydział skarbówki który miał by obowiązek bezzwłocznego wprowadzania regulacji uwzględniających wyroki sądowe, a potem wszystkie urzędy skarbowe miałyby obowiązek stosować się do tych regulacji?
  Czy to naprawdę przerasta możliwości naszego państwa?
  Najwyraźniej niestety tak właśnie jest...

 • fafik.laciaty

  Oceniono 2 razy 2

  Może jakiś urzędnik ze skarbówki nam - ludziom, którzy go utrzymują wytłumaczy czemu się tak upierają co do tych papierowych paragonów? No czemu? Nie wystarczy zarejestrować sprzedaży na kasie? Ocalmy drzewa, zmniejszmy koszty, ułatwmy ludziom życie. Paragon na mailu się nie zgubi, paragon w formie świstka zaraz gdzieś przepadnie.
  No i kolejna sprawa - ten proces kosztował. Czemu my mamy płacić za widzimisię urzędników, którzy jak widać mentalnie tkwią w poprzednim tysiącleciu?
  Tyle się mówi o ochronie środowiska. Ale nie - paragon na chusteczki za 50 groszy na papierku musi być. Ale już faktura na 100 milionów może pójść mailem... Gdzie tu sens? Gdzie tu logika? Gdzie tu szumnie zapowiadana Polska cyfrowa?
  Może idźmy dalej - paragon, pieczątka, podpis i 3 świadków? Ochrzczonych oczywiście.

 • zsm-5

  Oceniono 4 razy 2

  Pisuar se wyroku nie wykona a potem bedzie zaskoczenie, ze prawo w Wolsce nie obowiazuje.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 1 raz 1

  XXI wiek, kraj niby cywilizowany, leżący w środku Europy a bez papierka i tysiąca piecząteczek na nim nic nie załatwisz. Każdy urząd to osobne państwo. Trzeba z papierami ganiać od urzędu A do B tak jakby nikt nie rozumiał tego, że urzędnik jest właśnie po to abyśmy sami biegać nie musieli. Mailem oczywiście nie bo życie byłoby zbyt proste...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX