Kielce. Rusza Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Błaszczak przedstawi projekt "Borsuk"

W Kielcach rusza Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który jest jednym z trzech największych na świecie wydarzeń związanych z przemysłem zbrojeniowym. W tym roku wystawę narodową przygotowują Amerykanie, który zaprezentują F-35, KC-135 i makietę F-35A Lighting II.
Zobacz wideo

We wtorek 3 września o godzinie 12 odbędzie się uroczyste otwarcie targów, w którym udział wezmą prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowejMariusz Błaszczak i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Gościem specjalnym będzie astronauta, uczestnik misji Apollo 15, Alfred Merrill Worden. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach potrwa do piątku 6 września.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego - w weekend otwarty także dla zwiedzających

Po otwarciu nastąpi przelot amerykańskich myśliwców F-35, latającej cysterny KC-135 oraz Boeinga P8-Poseidon. Ten ostatni samolot uznawany jest za jedną z najdroższych maszyn świata, która będzie służyła jako morski samolot rozpoznawczy. Jak co roku, także w tej edycji targów, swoje stoisko narodowe przygotuje jedno z zaproszonych państw. W tym roku będą to Stany Zjednoczone, a najważniejszym elementem ich prezentacji ma być pełnowymiarowa makieta samolotu wielozadaniowego F-35A Lighting II, których zakupem zainteresowane jest polskie ministerstwo obrony.

Na stoiskach 27. MSPO zaprezentowane zostaną: śmigłowce, materiały wybuchowe, sprzęt pancerny i rakietowy, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny, nowoczesna technika łączności, a także materiały medyczne, mundury czy artykuły żywnościowe żołnierzy. W targach swój udział potwierdziły delegacje Australii, Meksyku, Finlandii i Brazylii.

Tradycyjnie sporą część stoisk targowych zajmie wystawa polskich sił zbrojnych. Z tej okazji zaplanowano prezentacje z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, który przedstawi zarys projektu "Borsuk". Program ten przewiduje zastąpienie Bojowego Wozu Piechoty w bardziej nowoczesne pojazdy z platformą gąsienicową. "Borsuk" ma być uzbrojony w wieżę bezzałogową i polskie przyrządy optoelektroniczne. Ma mieć zdolność do wykorzystania amunicji programowalnej, armat Bushmaster i odpalania pocisków kierowanych Spike.

Chociaż 27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zakończy się w piątek, to właśnie w weekend 7 i 8 września hale targowe zostaną otwarte dla szerokiej publiczności. Tym razem jednak poza wystawą polskiego wojska zwiedzający będą mogli obejrzeć również narodowe stoisko USA. Podczas tegorocznej edycji targów swoje stoiska zaprezentuje ponad 600 firm z 31 krajów. Połowę wystawców stanowią zagraniczne firmy.

Więcej o:
Komentarze (107)
Kielce. Rusza Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Błaszczak przedstawi projekt "Borsuk"
Zaloguj się
 • sluchaj_bej

  Oceniono 21 razy 17

  Projekt 'Borsuk' - innowacyjna saperka skracajaca czas kopania nory.

 • berek-oberek

  Oceniono 16 razy 16

  Borsuk, pojazd z platformą gąsienicową? Mam nadzieję, że gąsienice będą pochodziły z polskiej hodowli.

 • kiesier

  Oceniono 17 razy 13

  A tego kartonowego czołgu PL1 Concept już nie pokazują?
  Poszła milionowa dotacja stworzyli rysunek, poszła druga dotacja - stworzyli model z dykty.

  Na wyprodukowanie prawdziwego czołgu już nie starczyło ani dotacji ani wiedzy.

 • qawsedrftg

  Oceniono 12 razy 12

  Aż dziwne że jeszcze nie sięgnięto po sprawdzone hasła opracowane w poprzedniej edycji Polski pańskiej:

  SILNI, ZWARCI, GOTOWI
  NIE ODDAMY GUZIKA OD MUNDURU
  SILNE LOTNICTWO ZWYCIĘŻY KAŻDEGO WROGA

  Jechałem w sobotę samochodem z Warszawy do Kozienic i widziałem chyba z 20 starów wiozących części mostu pontonowego. Zarówno most, jak i ciężarówki ewidentnie były z czasów PRL, i to z lat 60-70. Jak to możliwe? Co z dekomunizacją? Jaki to ma wpływ na morale żołnierzy?

 • fiqumiku

  Oceniono 10 razy 10

  Najważniejsze będzie stoisko z taśmą którą można skleić każdy model, nawet Pumę. A w powietrzu będą unosić się caly dzień niewidzialne śmigłowce zakupione przez Antoniego Smoleńskiego. Żałosne, państwo z dykty, rząd z tektury

 • pawello-wawa

  Oceniono 9 razy 9

  Projekt Borsuk.
  Ogon z borsuka dla oddziałów OT.
  Pokonamy wszystkich wzwodem.

 • pzgr

  Oceniono 9 razy 9

  Borsuk????????????
  A to nie wie Błaszczak, że Naczelnikzbawcaojczyzny woli koty?
  Ale , Błaszczak, wtopiliście...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX