Brexit. Szykuje się kolejna porażka Borisa Johnsona w Izbie Gmin

Posłowie Izby Gmin poparli w pierwszym głosowaniu tzw. ustawę Benna. Obecnie trwają dyskusje nad poprawkami do dokumentu. Jeśli ustawa zostanie przyjęta w całości, zablokuje możliwość twardego brexitu.
Zobacz wideo

Za ustawą Benna zagłosowało 329 posłów, przeciwko niej było 300 członków Izby Gmin. Obecnie w brytyjskim parlamencie trwa debata nad poprawkami do projektu. Jeśli ustawa zostanie przyjęta w całości, zmusi Borisa Johnsona do poproszenia Unii Europejskiej o przedłużenie czasu na brexit przynajmniej do 31 stycznia 2020 r. (pod warunkiem, że ewentualna umowa nie zostanie zaakceptowana do 19 października).

Obecne głosowanie nie jest więc jeszcze "ostatecznym", jeśli chodzi o ustawę blokującą twardy brexit. Pokazuje jednak rozkład głosów co do niej. Jest coraz mniej prawdopodobne, że ustawa Benna w kształcie blokującym twardy brexit przepadnie w Izbie Gmin. Kolejne głosowania są oczekiwane w ciągu około godziny.

Będzie głosowanie nad wcześniejszymi wyborami?

Premier Wielkiej Brytanii zapowiadał, że jeśli w środę przegra głosowanie, zawnioskuje o przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Stoi bowiem na stanowisku, że bez opcji twardego brexitu nie jest w stanie negocjować z Unią. Wielokrotnie przekonywał też, że nie będzie prosił Unii o przedłużenie czasu na brexit - Wielka Brytania ma wyjść z Unii 31 października, z umową albo bez.

Ewentualne głosowanie co do wcześniejszych wyborów również ma się odbyć dzisiaj. Języczkiem u wagi będą głosy posłów największego opozycyjnego ugrupowania - Partii Pracy. Brytyjskie media donoszą, że laburzyści - choć wcześniejszej miesiącami domagali się wyborów - mogą nie poprzeć wniosku o wybory w październiku (zapewne 15 października) w sytuacji, gdy ustawa blokująca twardy brexit jeszcze nie obowiązuje. Obawiają się bowiem, że premier Johnson ich "rozegra" i - korzystając ze swoich uprawnień - przesunie termin wyborów na listopad tak, aby móc przeprowadzić brexit bez umowy.

Więcej o:
Komentarze (44)
Brexit. Szykuje się kolejna porażka Borisa Johnsona w Izbie Gmin
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 44 razy 40

  Co się Borisowi jak dotychczas udało, to stworzenie większości parlamentarnej, która jest przeciwko niemu.

 • jag63

  Oceniono 22 razy 18

  Brytyjski kacap.
  Pachołek Putina.

  .

 • caius1

  Oceniono 20 razy 18

  Oj Boria, Boria... Idi durak domoj!
  NiePiS

 • f451

  Oceniono 13 razy 13

  BoJo ma szansę na zaszczytną nagrodę dla jedynego PM w historii UK, który przegra wszystkie głosowania w Parlamencie....

 • lesnojeziorska

  Oceniono 14 razy 12

  Brexiciarze mimo kolejnego bolca w anusie nadal będą twierdzić, że w drodze do raju wszystko idzie zgodnie z planem :D. To twardzi, wypróbowani towarzysze, ale coraz ich mniej.

 • tzetze1

  Oceniono 10 razy 10

  50% Brytoli chce odmrozić sobie uszy. Im bardziej mam mówi, że lepiej tego nie robić, tym bardziej tego pragną. Trzeba im na to pozwolić bo wpp ich żale będą smrodzić w EU przez dziesięciolecia.

 • andrew1507

  Oceniono 12 razy 10

  precz z populistami na świecie,
  przepowiednia: uwalą BOJO, potem Kaczina i Adriana, a potem Gumpa, Orbana i Putina....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX