Media: USA tną wojskowe inwestycje w Polsce. 100 mln dol. ma pójść na mur z Meksykiem

Donald Trump ogłosił cięcia w wydatkach wojskowych. Mają przynieść 3,6 mld dol. oszczędności. Pieniądze trafią na budowę muru oddzielającego USA i Meksyk. Spełnienie jednej z najważniejszych wyborczych obietnic uderzy jednak w Polskę.

Prezydent Donald Trump postanowił poświęcić 127 inwestycji wojskowych, by spełnić jedną ze swych kluczowych obietnic wyborczych i wybudować mur oddzielający USA i Meksyk - donosi Politico. Na decyzji amerykańskiego prezydenta, przekazanej przez Marka Espera, ministra obrony, straci również Polska.

Władze mają bowiem zrezygnować z pięciu polskich inwestycji, na których budżet USA ma zaoszczędzić 96,4 mln dol. To równowartość ok. 360 mln zł. Wśród projektów, które straciły finansowanie znalazły się koszary, skład amunicji, stacja kolejowa, tory  oraz systemu przechowywania  - wylicza Polsat News

Jeden z senatorów w mocnych słowach skrytykował plany amerykańskiego przywódcy.

To policzek w twarz dla wszystkich członków sił zbrojnych, którzy służą naszemu krajowi. Donald Trump jest gotów poświęcić już przyznane środki, by zwiększyć własne ego i zapłacić za mur, który obiecał.

- napisał Chuck Schumer na Twitterze. 

Donald Trump obiecał mur, tnie wydatki

Na cięciach w wydatkach wojskowych się jednak nie skończy. Mają być one uszczuplone o 3,6 mld dol, tymczasem w lutym tego roku Trump zapewnił, że wyasygnuje na budowę muru łącznie 8 mld. Oszczędności będą więc musiały znaleźć inne rządowe agendy. Koszt budowy muru jest szacowany na 18 miliardów dolarów.

Finansowanie budowy muru ze środków militarnych długo nie było jednak pewne. Amerykański rząd przyznał kontrakty czterem firmom na wymianę zapory granicznej o łącznej długości 160 kilometrów w Kalifornii i Nowym Meksyku. Decyzja została jednak zaskarżona. Ostatecznie zielone światło dał dopiero w lipcu tego roku Amerykański Sąd Najwyższy. Roboty o wartości 2,5 mld dol. będą więc mogły ruszyć.

Czytaj też: A gdyby tak atomówką w huragan? Już to planowano. Miały być naprawdę wielkie eksplozje

Granica amerykańsko-meksykańska ma ponad 3100 kilometrów długości. Obecnie mur lub inne bariery stoją na odcinku jedynie 900 kilometrów. Oddzielenie obu krajów ma powstrzymać zarówno przemyt narkotyków jak i nielegalną imigrację. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych żyje 11 milionów przybyszów zza granicy bez legalnego statusu. Wielu z nich to Meksykanie lub inni Latynosi.

>>> Brexit może zaszkodzić Polsce. Kolejny ekspert nie kryje sceptycyzmu 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (100)
Media: USA tną wojskowe inwestycje w Polsce. 100 mln dol. ma pójść na mur z Meksykiem
Zaloguj się
 • przewooz

  Oceniono 45 razy 43

  1. Podatku na sfinansowanie 5tki Kaczyńskiego nie będzie, bo USA powiedziały Kaczyńskiemu, że im sie to nie podoba, żeby amerykańskie koncerny płaciły w Polsce jakieś podatki.
  2. Za Patrioty zapłacimy 3 razy tyle co Rumuni i Węgrzy.
  3. Trump ma w dupie uroczystyści upamiętnienia wybuchu IIWŚ i gra w tym czasie w golfa, ale Duduś i tak z wywalonym jęzorem poleci do USA jak tylko Trump zagwiżdże.
  4. Zamiast śmigłowców Caracal od Francuzów wraz z fabryką pod Łodzią i technologią produkcji tych śmigłowców, kupujemy 3 przestarzałe i 2.5 RAZA DROŻSZE śmigłowce od Amerykanów. Bo oczywiście francuskie caracale były za drogie i przestarzałe (sic!).
  5. I tak można wymieniać bez końca...

  Jeżeli to nie jest to słynne robienie Amerykanom laski (i to na kolanach!!!) to ja już nie wiem co nim jest.

 • c.t.k

  Oceniono 25 razy 23

  "W polityce czasem warto dać się ograć, jeśli w najbliższym czasie będzie można liczyć na wymierne korzyści. Jednak sposób, w jaki PiS daje się ogrywać przez USA, aż boli. Kolejny raz się okazało, że nasz "strategiczny partner zza oceanu" nie ceni Polski równie bardzo, jak ceni go władza PiS. 5 inwestycji na terenie naszego kraju zostało właśnie zamrożonych.
  Pentagon zamraża łącznie 127 inwestycji, z czego większość miała mieć miejsce na terenie USA. Te w Polsce dotyczyły budowy torów kolejowych i stacji, składów amunicji czy koszar. Miały zostać zrealizowane od kwietnia do września 2020 r. Najważniejszą z nich była budowa infrastruktury do przechowywania paliwa na lotnisku w Powidzu, która miała powstać do listopada 2020 r. Jej wartość szacowano na 21 mln dolarów.
  Przy okazji obchodów rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej do Polski miał przyjechać prezydent Donald Trump. Wymówił się z wizyty pod pretekstem nadciągającego nad Florydę huraganu i wysłał swojego zastępcę.
  Z czym Mike Pence wyjechał z Warszawy? A na przykład z zapewnieniem, że Amazon, Facebook czy Google nie zapłacą w Polsce podatku. Co w zamian dostała strona Polska? Zapewnienie o wiecznej przyjaźni."
  "Na Temat"

 • niktwazny126

  Oceniono 17 razy 15

  Jak to było? "jesteśmy bardziej niż przyjaciółmi, jesteśmy jak rodzina" ??? rząd odtrąbił przecież sukcesy po wizycie prawie Trumpa w Polsce

 • gordejuela

  Oceniono 14 razy 14

  Ciekawe co zrobia gdy Trump przegra,bo jego notowania caly czas powoli spadaja.Komu beda wtedy sami wlazic w dupe bez mydla

 • bruna5

  Oceniono 12 razy 12

  Cóż, trudno żeby nas szanowali, jak przy każdej możliwej okazji włazimy im w tyłek bez myła.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 16 razy 12

  100 mln dol. ma pójść na mur który ma kosztować 5 miliardów. To jak z kanałem.
  Czeka się gdy EU zapłaci. To jest cała polityka PiSu. Brak pieniędzy. Ale EU zapłaci.

 • remo29

  Oceniono 11 razy 11

  Hehe, pisiorki już trawniki na zielono pomalowały, Donek jednak sobie przypomniał, że na golfa był umówiony, więc olał lud nadwiślański i wysłał vicka, który zakomunikował, żeby się odpierydolić od firm amerykańskich, co pisiorki potulnie zrobiły, a teraz Donek mówi, że kasy żadnej nie będzie ;)
  To jest już Puerto Polo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX