Danuta Hübner o brexicie: Na ratyfikację umowy potrzebujemy 6 miesięcy, będziemy mieli 6 dni

Prof. Danuta Hübner, europosłanka, szefowa komisji spraw konstytucyjnych w PE, była gościem Łukasza Kijka w porannej rozmowie Gazeta.pl. Jedną z poruszonych przez nią kwestii był brexit, a konkretnie to ile czasu Unia i Wielka Brytania mają czasu na negocjacje.
Zobacz wideo

Już 31 października nastąpi brexit - Wielka Brytania opuści wspólnotę - taki jest stan prawny na dziś. Na kilka tygodni przed graniczną datą nie ma jednak kontraktu, który regulowałby warunki opuszczenia UE. 

Co to oznacza dla Polaków? Jakie są szanse na dojście do porozumienia? Czy Boris Johnson ugnie się i poprosi UE o przedłużenie procedury brexitu? Łukasz Kijek, redaktor naczelny Next Gazeta.pl, rozmawiał o tych kwestiach z prof. Danutą Hübner, europosłanką, szefową komisji spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim

Czytaj też: Autor ustawy blokującej "twardy brexit" przejęty słowami premiera. "Albo mamy praworządność, albo nie"

Ponowne głosowanie w sprawie wniosku o przedterminowe wybory może odbyć się jeszcze dzisiaj. Do tej pory lider opozycji zastrzegał. że nie zgodzi się na rozwiązanie parlamentu do czasu, kiedy tzw. ustawa Benna, akt blokujący twardy brexit, nie stanie się prawem. Dziś czeka on już tylko na zgodę Królowej, co w brytyjskich warunkach politycznych jest formalnością. 

Więcej o: