Przykręcony kurek z gazem dla Gazpromu. Operator gazociągu Opal ogranicza przesył. Efekt orzeczenia TSUE

Operator gazociągu Opal, lądowej odnogi Nord Stream poinformował, że od soboty od szóstej rano ogranicza przesył gazu i rosyjski Gazprom nie będzie mógł korzystać z większych możliwości przepustowych. To wypełnienie wtorkowego orzeczenie Sądu Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

Sędziowie z Luksemburga przyznali Polsce racje i unieważnili decyzję z 2016 roku, zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. Uznali, że została ona wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Trzy dni po ogłoszeniu decyzji przez unijny sąd niemiecki regulator nakazał ograniczenie przesyłu gazu przez OPAL zgodnie z orzeczeniem i zarządził odwołanie aukcji.

- Moce, które dotyczy wyrok, nie mogą zostać wprowadzane do obrotu ani wykorzystane - brzmi oświadczenie niemieckiego regulatora. Zagroził on też karami, jeśli firmy nie zastosują się do wyroku. Operator gazociągu Opal kilka godzin później poinformował, że przestanie używać części zdolności przesyłowych. A to oznacza, że sytuacja powraca do tej sprzed 2016 roku, kiedy Komisja Europejska pozwoliła Gazpromowi na większe wykorzystanie mocy przesyłowych rurociągu Opal.

W 2016 roku Komisja Europejska zezwoliła Gazpromowi, by do roku 2033 wykorzystywał 80 proc. przepustowości gazociągu Opal. Dzięki temu przesył gazu za mocą Nord Stream z Rosji do Niemiec mógł ulec zwiększeniu.

Teraz rosyjski monopolista może korzystać tylko z 50 procent. O to zabiegała Polska, która zaskarżyła decyzję Komisji uznając ją jako zagrażającą bezpieczeństwu energetycznemu naszego regionu i całej Unii.

Więcej o:
Komentarze (16)
Przykręcony kurek z gazem dla Gazpromu. Operator gazociągu Opal ogranicza przesył. Efekt orzeczenia TSUE
Zaloguj się
 • baca124

  Oceniono 9 razy 7

  "Dzięki temu przesył gazu za mocą Nord Stream z Niemiec do Rosji mógł ulec zwiększeniu."-NIE WIEDZIAŁEM ŻE NIEMCY PRZESYŁAJĄ GAZ DO ROSJI - a wy?

 • maro1234

  Oceniono 5 razy 3

  Rosjanie zamiast wylewać swoje żale teraz na forum to powiem wam było się dogadać. Teraz będzie mieli najdroższy rezerwowy gazociąg na świecie, mowa o NS2. Lub będzie musieli go sprzedać za symboliczne 1 euro a ile kosztował?

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy 2

  Zwracam uwagę, że w obronie Polski stanął TSUE, obiekt hejtu pisuaruchów.

 • euphoria19

  Oceniono 3 razy 1

  3 lata zajęło owejn komisj wydanie tego orzeczenia :)

  I oni w takim tempie wydają wszystkie decyzje. Odnośnie prawa w polsce też wydadzą decyzje i sankcje w ... 2050 roku

 • bohdan.ch

  Oceniono 2 razy 0

  Zasadnicze pytanie: dlaczego gazeta nie wspomina, że do sądu w Luksemburgu zastrzeżenia dot. gazociągu Opal złożyły Polska ale przy poparciu Litwy i Łotwy ?

  Jeśli komuś nie podoba się orzeczenie sądu to powinien mieć raczej pretensje do Unii Europejskiej o to, że ustanowiła takie prawo antymonopolowe.

 • eva_bramborova

  Oceniono 12 razy 0

  Zwróccie uwagę na manipulacje sorosowych mendiów:ilekroć przed jakimś sądem unijnym zapadnie wyrok niekorzystny to te mendia piszą o klęsce PiSu zas jesli jest odwrotnie to wygrała Polska(jak np w tym wypadku).

 • jami100

  Oceniono 3 razy -1

  Gdzie w tym sens i logika? Jeśli jest wolny rynek, jeden chce przesyłać a drugi odbierać, nikt nie powinien tego utrudniać.

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 5 razy -1

  Na Wegrach wlasnie idzie praca nad powolaniem spolki co bedzie kupowac gaz w Niemczech od Gazpromu i dostarczac jego Opalem. Czyli moc gazociagu, co w tej chwili specjalnie ograniczyli zeby Gazprom zostawil tranzyt przez Ukraine, a Gazprom tego nie zrobi, nawet jak na 1 rok przedluzy kontrakt tranzytowy.
  I na koniec, w Rosji polzartem w mediach pisali ze Gazprom moze dostosowac sie do regulacji Eu i zmniejszyc na 50% dostawy gazociagem Jamal i przez Ukraina. No przeciez inni dostawcy musza miec zarezerwowana moc dla siebie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX