Media ujawniły testament właściciela Jeronimo Martins. Miliony dla ubogich

Portugalskie media ujawniły część informacji o tym, w jaki sposób podzielony zostanie majątek, który pozostawił Alexandre Soares dos Santos. Długoletni prezes Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, zmarł w sierpniu.

Alexandre Soares dos Santos, twórca potęgi Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronkazmarł w sierpniu i pozostawił po sobie spory majątek. Portugalski dziennik "Expresso" ujawnił, do kogo trafi. Połowa środków znajdujących się na kontach zapisana została małżonce biznesmena. W swojej ostatniej woli uwzględnił on też siedemnaścioro wnucząt - każde z nich otrzyma 25 tys. euro.

Dzieci Portugalczyka nie odziedziczą pieniędzy, jednak podzielą między siebie biżuterię i luksusowe zegarki o wartości 2 mln euro.

>>> Zakupy przez smartfon są łatwiejsze niż myślisz. Mamy coś dla prawdziwych łowców okazji.

Zobacz wideo

Twórca potęgi Jeronimo Martins hojny dla ubogich

Alexandre Soares dos Santos nie zapomniał o dzieciach dotkniętych biedą - 10 mln euro z jego majątku zostanie przeznaczona na pomoc im, głównie na edukację. Zaangażowanie w działalność charytatywną długoletniego prezesa Jeronimo Martins nie powinno nikogo dziwić - za życia powołał on dwie fundacje. Jedna zajmuje się m.in. badaniem oceanów, druga wydawaniem publikacji naukowych.

Dos Santos w testamencie przestrzegł rodzinę zarówno przed waśniami jak i "fałszywymi przyjaciółmi, których interesują tylko pieniądze". Zaznaczył też, że podział majątku może nie być satysfakcjonujący dla niektórych krewnych.

45 lat u steru Jeronimo Martins

Zmarły w sierpniu przedsiębiorca kierował portugalską spółką przez aż 45 lat. To Alexandre Soares dos Santos podjął decyzję o ekspansji Jeronimo Martins na zewnątrz Portugalii - Wielką Brytanię, Holandię, a przede wszystkim Polskę. Biedronka przeszła w ręce Portugalczyków 1995 roku. Decyzję podjął po podróży do kilku krajów naszego regionu.

Czytaj też: UOKiK ukarał jedną ze śląskich Biedronek za cenówki. Dyskont tylko w tym roku naruszył przepisy aż 19 razy

Obecnie na czele spółki stoi Pedro Soares dos Santos - syn Alexandre'a. Rodzina dos Santos jest właścicielem Jeronimo Martins od ok. 90 lat. Historia spółki sięga natomiast roku 1792. Majątek rodu jest dziś wyceniany dziś na 3,4 mld euro.

Więcej o: