Media ujawniły testament właściciela Jeronimo Martins. Miliony dla ubogich

Portugalskie media ujawniły część informacji o tym, w jaki sposób podzielony zostanie majątek, który pozostawił Alexandre Soares dos Santos. Długoletni prezes Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, zmarł w sierpniu.

Alexandre Soares dos Santos, twórca potęgi Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronkazmarł w sierpniu i pozostawił po sobie spory majątek. Portugalski dziennik "Expresso" ujawnił, do kogo trafi. Połowa środków znajdujących się na kontach zapisana została małżonce biznesmena. W swojej ostatniej woli uwzględnił on też siedemnaścioro wnucząt - każde z nich otrzyma 25 tys. euro.

Dzieci Portugalczyka nie odziedziczą pieniędzy, jednak podzielą między siebie biżuterię i luksusowe zegarki o wartości 2 mln euro.

>>> Zakupy przez smartfon są łatwiejsze niż myślisz. Mamy coś dla prawdziwych łowców okazji.

Zobacz wideo

Twórca potęgi Jeronimo Martins hojny dla ubogich

Alexandre Soares dos Santos nie zapomniał o dzieciach dotkniętych biedą - 10 mln euro z jego majątku zostanie przeznaczona na pomoc im, głównie na edukację. Zaangażowanie w działalność charytatywną długoletniego prezesa Jeronimo Martins nie powinno nikogo dziwić - za życia powołał on dwie fundacje. Jedna zajmuje się m.in. badaniem oceanów, druga wydawaniem publikacji naukowych.

Dos Santos w testamencie przestrzegł rodzinę zarówno przed waśniami jak i "fałszywymi przyjaciółmi, których interesują tylko pieniądze". Zaznaczył też, że podział majątku może nie być satysfakcjonujący dla niektórych krewnych.

45 lat u steru Jeronimo Martins

Zmarły w sierpniu przedsiębiorca kierował portugalską spółką przez aż 45 lat. To Alexandre Soares dos Santos podjął decyzję o ekspansji Jeronimo Martins na zewnątrz Portugalii - Wielką Brytanię, Holandię, a przede wszystkim Polskę. Biedronka przeszła w ręce Portugalczyków 1995 roku. Decyzję podjął po podróży do kilku krajów naszego regionu.

Czytaj też: UOKiK ukarał jedną ze śląskich Biedronek za cenówki. Dyskont tylko w tym roku naruszył przepisy aż 19 razy

Obecnie na czele spółki stoi Pedro Soares dos Santos - syn Alexandre'a. Rodzina dos Santos jest właścicielem Jeronimo Martins od ok. 90 lat. Historia spółki sięga natomiast roku 1792. Majątek rodu jest dziś wyceniany dziś na 3,4 mld euro.

Więcej o:
Komentarze (163)
Media ujawniły testament właściciela Jeronimo Martins. Miliony dla ubogich
Zaloguj się
 • pancernikpotiomkin

  Oceniono 42 razy 28

  najpierw taki się nieprzytomnie bogaci, a na koniec - bo i tak nie był w stanie tego wydać - oddaje biednym... to może od razu jakoś mądrzej dzielić owoce powszechnej ludzkiej pracy, żeby nie było zbyt bogatych ale i zbyt biednych?

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 27 razy 19

  Pal sześć te miliony, ale komu zapisał swoją kolekcję słodziaków? Napiszcie, proszę, pilnie, bo stoimy tu w Pepco w kolejce i wszyscy tylko o tym.

 • chronoxs

  Oceniono 11 razy 11

  Właściciel sieci sklepów Biedronka przegrał kolejny proces przed sądem. Tym razem - przez niego wytoczony. Spółka Jeronimo Martins Dystrybucja chciała sprostowania informacji na jej temat, przeprosin i wpłacenia 100 tys. zł na cel społeczny od stowarzyszenia reprezentującego jej dawnych pracowników. Nic z tego jednak nie otrzyma, bo są uznał, że "Powód z uwagi na swoje niecne postępowanie (...) nie może skutecznie żądać ochrony sądowej swoich praw".
  We wtorek Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał za słuszny wyrok sądu pierwszej instancji, który oddalił pozew Jeronimo Martins.
  Sądy obu instancji uznały, że zarzuty dotyczące wykorzystywania pracowników i dostawców sklepów sieci Biedronka opierają się na prawdziwych informacjach i w związku z tym nie naruszają dóbr osobistych spółki. - Powód notorycznie w sposób nieraz drastyczny naruszał prawa pracownicze, naruszał prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków w pracy – powiedziała uzasadniając orzeczenie sędzia Danuta Mietlicka.
  Dodatkowo spółka Jeronimo Martins nie może żądać ochrony, skoro sama naruszała zasady współżycia społecznego. - Powód z uwagi na swoje niecne postępowanie w stosunku do swoich pracowników i dostawców nie może skutecznie żądać ochrony sądowej swoich praw, gdyż w ocenie sądu apelacyjnego stoją temu na przeszkodzie zasady współżycia społecznego – mówiła sędzia Mietlicka.
  Jeronimo Martins wytoczył proces Stowarzyszeniu w 2005 r. po tym, jak w "Kurierze Lubelskim" ukazał się wywiad z Edwardem Gollentem, prezesem Stowarzyszenia Poszkodowanych Przez Wielkie Sieci Handlowe Biedronka, w którym zarzucał on sieci sklepów Biedronka wyzyskiwanie pracowników i dostawców. Spółka uznała te informacje za nieprawdziwe i krzywdzące ją.
  Co zrobili pracownikom?
  Według Gollenta, w sklepach Biedronka pracownicy poddawani byli mobbingowi, przeciążano ich pracą, nie płacono za nadgodziny, co spółce przynosiło milionowe oszczędności. Praca ponad siły doprowadziła do śmierci pracownicy Biedronki w Ustce. W wywiadzie dla "Kuriera Lubelskiego" Gollent, który był kontrahentem Biedronki, mówił też, że dostawcy nie otrzymują wszystkich należności, a on sam został okradziony przez tę firmę na znaczną kwotę. Te zarzuty Stowarzyszenie umieściło też na swojej stronie internetowej.
  Sąd Okręgowy w Lublinie w październiku ub. roku wydał wyrok, w którym odrzucił pozew Jeronimo Martins. Uznał, że zarzuty stawiane sieci Biedronka zostały potwierdzone m.in. przez kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, zeznania świadków, procesy sądowe. Sąd podkreślił, że wielka sieć handlowa jest osobą publiczną, której przysługuje mniejsza ochrona; zarzuty były stawiane w interesie społecznym, a nadto sieć Biedronka sama naruszała zasady współżycia społecznego.
  źródło: PAP TVN24BIS; styczeń 2009 rok

 • lubiedobrze

  Oceniono 13 razy 9

  W 2009 Soares dos Santos założył Fundação Francisco Manuel dos Santos, nazwaną na cześć jego ojca, która poświęca się równości szans, demokracji i społeczeństwu obywatelskiemu w Portugalii. Fundacja m. in. nie pomaga biednym, chorym, nie wspiera sztuki i żadnych akcji charytatywnych w Polsce.
  Ciekawe co na to Suweren?

 • lignan

  Oceniono 11 razy 9

  No dobra to tylko osobiste zaskórniaki. Udziały w Jeronimo już dawno są podzielone w rodzinie...

 • zdzisiek66

  Oceniono 13 razy 7

  "Twórca potęgi Jeronimo Martins chojny dla ubogich" - rozdaje ubogim wielkie choinki?

 • helvetik

  Oceniono 9 razy 7

  Chojny to rosną na górce za wsią.

 • jakub13579

  Oceniono 8 razy 6

  A dla ojca dyrektora, to kuźwa nic ?

 • tomwojewodzki

  Oceniono 10 razy 6

  ten moment, kiedy wszyscy jesteśmy równi, Starakowie, Sorosy, Kulczyki i Kowalscy, wszystko muszą zostawić tu, a tam rozliczyć się z tego w jaki sposób do tego doszli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX