Fatalne informacje z Niemiec. Nastroje w przemyśle najgorsze od czasu kryzysu

Spowolnienie na zachodzie Europy staje się coraz bardziej realne. Sugerują to - kolejne już - słabe dane z Niemiec. Indeks PMI dla przemysłu spadł do najniższego poziomu od 10 lat, czyli samego środka światowego kryzysu finansowego.
Zobacz wideo

Z niemieckiej gospodarki od dłuższego czasu napływają niepokojące sygnały o spowolnieniu. W poniedziałek dotarł kolejny. Wskaźnik PMI - przygotowywany na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki, czyli osób odpowiedzialnych za zamówienia w firmach - spadł we wrześniu do 41,4 pkt z 43,5 pkt przed miesiącem. To jak na razie wstępne dane.

Rozczarowały one analityków, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 44 pkt. Co więcej, są najsłabsze od ponad 10 lat (dokładnie 123 miesięcy), czyli od czasu, kiedy kryzys finansowy osiągnął swoje apogeum.

Odczyt PMI poniżej poziomu 50 pkt. oznacza spadek jego aktywności. Czynnikami ryzyka dla największej gospodarki Europy są: globalne spowolnienie, napięcia w handlu międzynarodowym i niepewność spowodowana brexitem. To wszystko sprawia, że Niemcy są na granicy recesji.

To, co dzieje się w gospodarce Niemiec, ma wpływ i na Polskę. To nasz główny partner handlowy. Według ekspertów, między innymi rozczarowujące dane z Zachodu były jedną z przyczyn osłabienia złotego.

Więcej o:
Komentarze (37)
Fatalne informacje z Niemiec. Nastroje w przemyśle najgorsze od czasu kryzysu
Zaloguj się
 • maro1234

  Oceniono 17 razy 9

  No a w drodze już następni obywatele za morza Śródziemnego. Do tego eko polityka czyli wzrost cen energii. Będzie się działo.

 • 68jacekw

  Oceniono 10 razy 4

  Koniecznie muszą wprowadzić przemysłowi eko-energię 4 razy droższą od tradycyjnej.Wtedy gospodarka ruszy z kopyta,a przeciętny Mercedes czy BMW bedzie cenowo dostępne tylko dla nabywców z Kuwejtu czy Emiratów Arabskich.

 • steve37

  Oceniono 1 raz 1

  SUWERENIE - Zryjmy szybciej bo się ściemnia !!!

 • f1909

  Oceniono 4 razy 0

  Niech się Niemcy z tym super kryzysem śpieszą to może przed naszymi wyborami zdąży się wszystko zawalić ! -- A wtedy PIS-iory też dostaną za swoje !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX