500 plus dla niepełnosprawnych. Wnioski online od października. Jak je złożyć?

Od 1 października w życie wchodzi program 500 plus dla niepełnosprawnych. Wraz z początkiem miesiąca można składać wnioski online. Przedstawiamy, jak to zrobić i komu przysługuje dodatek.
Zobacz wideo

500 plus dla niepełnosprawnych to najnowszy projekt PiS-u, który skierowany jest do najbiedniejszych osób, niezdolnych do pracy bądź samodzielnej egzystencji. Program wchodzi w życie od 1 października. Jak dotąd wpłynęło 109 tys. wniosków papierowych do ZUS-u. Wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca można składać je w formie elektronicznej. Z nowego dodatku może skorzystać ok. 850 tys. osób.

500 plus dla niepełnosprawnych. Od kiedy wnioski online? Skąd pobrać? 

Od października będzie możliwe składanie wniosków dwiema ścieżkami, standardowo oraz drogą elektroniczną. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek, który można pobrać ze strony ZUS. Kolejnym krokiem jest dostarczenie uzupełnionego wniosku do odpowiedniej placówki lub przesłania go pocztą.

Czytaj także: Pensja minimalna 4 tys. zł brutto? "Na rękę" mniej niż 3 tys. Pracodawca zapłaci prawie 5 tys. zł

Druga opcja jest wciąż dopracowywana i będzie dostępna dopiero na początku miesiąca za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Proces składania dokumentów będzie przebiegać analogicznie do standardowej formuły, wnioskodawcy będą musieli przesłać załączniki z dokumentacją potwierdzającą możliwość korzystania ze świadczenia. 

Wnioskowanie online w przypadku tego dodatku jest o tyle istotne, że dotyczy osób niepełnosprawnych, dla których będzie to istotne udogodnienie. 

500 plus dla niepełnosprawnych. Dla kogo? Kiedy decyzje o przyznaniu świadczenia? 

Choć wnioski można składać od początku września, to ZUS rozpocznie proces rozpatrywania dopiero w nadchodzącym miesiącu, a pierwsze decyzje o jego przyznaniu pojawią się w listopadzie.

O świadczenie ubiegać się mogą osoby niepełnosprawne, ale również emeryci, których emerytura nie przekracza 1600 zł brutto. Osoby, które otrzymują więcej niż 1100 zł, ale mniej niż 1600 zł otrzymają mniej niż 500 zł. Warto zaznaczyć, że z 500 plus korzystać mogą jedynie osoby mieszkające na stałe w Polsce, posiadające polskie obywatelstwo bądź kartę pobytu. 

Dowiedz się więcej: 500 plus na pierwsze dziecko. W Poznaniu są opóźnienia

Kluczowym w kwestii decyzji o przyznaniu dodatku jest dostarczenie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność bądź niezdolność do samodzielnej egzystencji. Orzeczenie musi zostać wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo. Analogicznie jest w przypadku osób rozliczających się w KRUS. Należy pamiętać, że wydane orzeczenia muszą być ważne w momencie wejścia w życie ustawy.

Osoby, które nie posiadają ważnego orzeczenia, muszą złożyć zaświadczenie na temat stanu zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed składanie wniosku.

Mający problemy z wypełnieniem wniosków mogą zgłosić się do ekspertów ZUS dyżurujących na specjalnej linii dotyczącej 500 plus dla niepełnosprawnych (22 560 16 00).