Polacy decydują się na coraz mniejsze mieszkania? Zaskakujące dane na temat rynku nieruchomości

Deweloperzy oddają mieszkania o coraz mniejszym metrażu, a na rynku wtórnym Polacy chętniej decydują się na lokale poniżej 40 mkw. Tak wynika z analizy portalu rynekpierwotny.pl opracowanej na podstawie danych z GUS-u za rok 2018.
Zobacz wideo

Zmiany demograficzne, co i rusz powstające nowe mieszkania oraz wzrost zarobków Polaków - wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w rynku nieruchomości. Co możemy z nich wyczytać? O analizę pokuszono się na portalu rynekpierwotny.pl

Mieszkania na rynku pierwotnym coraz mniejsze. Na popularności zyskują lokale od 60 do 80 mkw. 

Według danych od kilku lat spada średnia powierzchnia mieszkań oddawanych przez deweloperów, co mogłoby znaleźć wytłumaczenie w zmniejszającej się średniej wielkości rodzin. Z drugiej strony w 2018 r. powstało prawie o 4 proc. więcej mieszkań (30,4 proc.) w metrażu 60-80 mkw. aniżeli miało to miejsce w 2015 r. (26,9 proc). Takie lokale posiadają najczęściej trzy lub cztery pokoje. Wzrost ten odbył się kosztem mieszkań w metrażu 40-60 mkw., które w ubiegłym roku stanowiły 40,4 proc. wszystkich oddanych do użytku lokali mieszkaniowych, przy 44,7 proc. cztery lata temu.

Udział powstałych mieszkań na rynku pierwotnym w 2018 r. ze względu na wielkość:

 • do 40,0 mkw. - 12,2 proc.
 • od 40,1 mkw. do 60,0 mkw. - 40,8 proc.
 • od 60,1 mkw. do 80,0 mkw. - 30,4 proc.
 • od 80,1 mkw. - 16,6 proc.

Warto przy tym pamiętać, że rynek pierwotny charakteryzuje się pewną elastycznością w kwestii wielkości powstających mieszkań, gdyż na bieżąco dostosowywany jest do trendów panujących wśród kupujących. Z tego względu dużo bardziej interesujące są dane na rynku wtórnym.

Rynek wtórny. Decydujemy się na dużo mniejsze mieszkania

Najbardziej zauważalny jest fakt, że Polacy na rynku wtórnym decydują się kupować mniejsze mieszkania (16,9 proc. vs. 12.2 proc. na pierwotnym), natomiast większe (60-80 mkw.) w stanie deweloperskim. W starym budownictwie to zaledwie 25,1 proc udziału całości. Eksperci uważają, że może to wynikać z dostępności mieszkań w danej wielkości na porównywanych rynkach, ale również zmiany zamożności nabywców starych i nowych mieszkań. Ci pierwsi są zwyczajnie biedniejsi, stąd decydują się na mniejsze lokale. 

Czytaj także: Warszawskie Kabaty. Na działce po Tesco powstanie wielofunkcyjny kompleks. Deweloper ujawnia plany

Ciągle wzrosty na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce szaleje od dawna. Każdy kolejny rok przynosi kilkuprocentowe zmiany pod względem liczby budowanych mieszkań. Przykładowo od stycznia do listopada 2018 roku rozpoczęto budowę 210,8 tys. mieszkań i było to o 8,8 proc więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. 

Cały czas wzrasta również cena mieszkań, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. W I kwartale 2019 r. ceny lokali mieszkalnych były o 8,1 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2018 r. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Polacy decydują się na coraz mniejsze mieszkania? Zaskakujące dane na temat rynku nieruchomości
Zaloguj się
 • belutti

  Oceniono 7 razy 7

  Tak jak Polacy lubią 15 letnie auta.

 • perkis1234

  Oceniono 6 razy 6

  W ten sposób walczy się o dzietność w Polsce :) W końcu cudownie wychowuje się dużą rodzinę na 40m2... 100 lat temu w sumie też w jednej izbie przy piecu nocowała babcia, dziadek, tata z mamą i dziećmi, idziemy w dobrym, tradycyjnym, polskim kierunku.

  Poprosimy jeszcze więcej proinflacyjnych impulsów ze strony rządu!!!!

 • dornjuan

  Oceniono 6 razy 6

  A ja po obejrzeniu Wiadomości w TVP myślałem, że teraz Polacy kupują tylko 100 metrowe apartamenty. Czegoś nie zrozumiałem ?

 • jakobhorner

  Oceniono 12 razy 6

  Powtarzam - metraż niższy niż w PRL-u, w fatalnej urbanistyczne, za niebotyczną kasę, więc dzieci nie będzie. Gratuluję ci polsko.

 • deco.derr

  Oceniono 4 razy 4

  Miesiac temu w dokladnie tym samym miejcu inny gazeciarz pisal, ze Polacy kupuja coraz wieksze mieszkania a tych mniejszych juz nikt nie chce, bo Polacy sie szybko bogaca.

 • belutti

  Oceniono 3 razy 3

  Myślałem, że Polacy wolą piękne domy, lub obszerne penthousy. Rzeczywiście niespodzianka.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 2 razy 2

  Głuptaki kupują, zamiast spotkać znajomego który im "przekaże" kamienicę w Krakowie.

 • vivizell

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli za mieszkanie za 360000zł w Poznaniu muszę dopłacić 54000zł za miejsce parkingowego, którego nie potrzebuję, bo nie mam samochodu, to siłą rzeczy nie kupię takiego mieszkania. Deweloperzy czasami nie zmuszają do zakupu miejsc parkingowych (albo tylko do jednego, sic!) w przypadku mniejszych mieszkań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX