500 plus dla osób niepełnosprawnych. ZUS ma pierwsze problemy z wystawianiem orzeczeń

500 plus dla osób z niepełnosprawnościami rusza od 1 października, a na horyzoncie już pojawiły się pierwsze problemy. ZUS nie ma lekarzy, którzy będą wystawiać niezbędne orzeczenia.
Zobacz wideo

Z nowo wdrożonej przez PiS obietnicy skorzystać może nawet 850 tys. osób. Jak podaje money.pl, już dzisiaj czeka na rozpatrzenie 160 tys. spraw, a dziennie przybywać ma po ok. 10 tys. kolejnych. Większość z tych osób przed złożeniem wniosków musi udać się do lekarza w celu otrzymania orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnego bytowania. I w tym miejscu pojawia się problem, gdyż ZUS-owi brakuje lekarzy, którzy mogliby to robić. 

500 plus dla osób niepełnosprawnych. Jak ZUS poradzi sobie z problemem niedoboru lekarzy? 

W tym momencie w zakładzie pracuje 670 lekarzy orzeczników, ale w planach jest zatrudnienie kolejnych 200 lub nawet 400 osób. Miałoby to uratować ZUS przed ewentualnymi kolejkami w decydowaniu o przyznaniu świadczenia. Urząd oferuje lekarzom nawet 10 tys. zł, elastyczne godziny pracy oraz niepełny etat, ale chętnych do pracy brak. Problemem jest ogromny zakres pracy, ale również fakt, że wg przepisów lekarzem orzecznikiem musi być osoba ze sporym doświadczeniem oraz specjalizacją.

Dowiedz się więcej:  Wiemy, kto najchętniej bierze L4. Prezes ZUS ujawniła dane na temat zwolnień lekarskich

- W pierwszych dniach października pojawią się już pierwsze pozytywne decyzje dotyczące wypłat środków - zapewnił jednak rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z money.pl. Mimo wakatów na stanowisku, zakład jest pewny, że wnioskodawcy będą obsługiwani na bieżąco i do zastojów w pracy urzędu najzwyczajniej nie dojdzie. Zwłaszcza, że znaleziono pewne rozwiązanie. 

ZUS stara się rozwiązać problem poprzez zawieranie umów z lekarzami konsultantami. To oni będą badać wnioskodawców i przygotować niezbędne materiały do przyznania orzeczenia. Ostateczną decyzję podejmie jednak lekarz orzecznik. Celem tego jest usprawnienie całego procesu, gdyż ZUS nie bierze pod uwagę, że osoby niepełnosprawne będą musieli czekać w kolejkach.

500 plus dla niepełnosprawnych. Przypominamy, jak złożyć wniosek.

Wnioski można składać za pomocą ścieżki standardowej oraz elektronicznej. Ta druga pojawiła się od początku miesiąca i jest to spore ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami. Można to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Osoby, które zdecydują się na standardową ścieżkę, muszą pobrać wniosek ze strony ZUS, wypełnić, a później przesłać go pocztą bądź donieść do odpowiedniej placówki. 

Przypominamy również, że niezbędnym dokumentem jest orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji wydawane przez specjalną komisję lekarską. Dotyczy to również osób, które rozliczają się z KRUS. Zaświadczenie na temat stanu zdrowia musi być wykonane nie wcześniej niż miesiąc przed wnioskowaniem. 

Czytaj także: PIT. Od 1 października niższa stawka w podatkach. Kto najbardziej na tym skorzysta?

Więcej o: