Wiemy, kto najchętniej bierze L4. Prezes ZUS ujawniła dane na temat zwolnień lekarskich

Najczęściej chorują osoby w wieku 30-39 lat. Taką informację podała prezes ZUS Gertruda Uścińska w Radio Zet. Znamy także inne ciekawe informacje dotyczące L4.

Gertruda Uścińska w niedzielnej rozmowie w Radio Zet podała kilka interesujących faktów na temat zwolnień lekarskich w Polsce. Prezes ZUS stwierdziła, że choć Polacy chorują stosunkowo często, to liczba L4 zmniejszyła się względem analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Kiedy analizuję przyczyny niezdolności do pracy i oczywiście zasiłki chorobowe, długość tych dni chorobowych, liczbę wystawianych przez lekarzy zwolnień - to najwięcej chorują osoby w wieku 30-39 lat

- powiedziała Gertruda Uścińska. 

Prezes ZUS przytoczyła te dane w celu obalenia mitu o tym, że najczęściej na zwolnienia chodzą osoby w wieku przedemerytalnym, wykorzystując fakt, że nie mogą być zwolnione po osiągnięciu pewnego wieku. Co ciekawe, od 2009 r. wzrasta udział podatników w dofinansowaniu Funduszu Chorobowego.

L4. W 2017 r. na zasiłki chorobowe wydano 17,6 mld zł.

Według danych ZUS najpopularniejsze są zwolnienia lekarskie brane na 5 dni. W pierwszy kwartale obecnego roku Fundusz Chorobowy FUS wypłacił 5 mld zł z tytułu świadczeń. Dla porównania 2017 r. został zamknięty z kwotą 17,6 mld zł. Co ciekawe, łącznie Polacy wzięli w tamtym roku 229 mln dni wolnych z powodu choroby.

W czasie choroby dostajemy 80 proc. pensji. Pełne zarobki otrzymujemy w momencie, gdy zapadliśmy na chorobę zawodową, mieliśmy wypadek przy pracy albo chorujemy w czasie ciąży. Przez pierwsze 33 dni choroby w roku wynagrodzenie płaci nam pracodawca, później przechodzi to na ZUS. Wyjątek to osoby po 50. roku życia. Im ZUS wypłaca zasiłek już po 14 dniach zwolnienia.

Więcej o:
Komentarze (167)
Wiemy, kto najchętniej bierze L4. Prezes ZUS ujawniła dane na temat zwolnień lekarskich
Zaloguj się
 • tomke

  Oceniono 61 razy 53

  Najchetniej na L4 ida funkcjonariusze partii po ujawnieniu kompromitujacych dla nich informacji. Polowa z nich momentalnie podupada na zdrowiu i jest na zwolnieniu (druga polowa na urlopie).

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 34 razy 34

  To może jak tak pięknie podaje się średnie, to może podacie jaką średnią dni na L4 mają funkcjonariusze, którzy dostają 100% wypłaty na chorobowym?

 • forwalker

  Oceniono 38 razy 32

  Idą na zwolnienia bo mają małe dzieci które chorują, ot cała tajemnica

 • remo29

  Oceniono 34 razy 30

  > Najchętniej chorują osoby w wieku 30-39 lat

  Co znaczy "najchętniej"? Jest jakaś rubryka w L4, gdzie jest "choroba" i obok "choroba, a czemu nie, chętnie"? Może w ogóle, skoro ktoś ma puls, nie dawać L4, herbata z cytrynką i wypierydalać do roboty ku chwale partii?

 • justyna2001

  Oceniono 26 razy 24

  Te dane nie mówią NIC, poproszę o link do szczegółowego raportu.

 • lukszam

  Oceniono 25 razy 17

  Uwaga odpowiadam na pytanie z tytułu: najczęściej na zwolnienie lekarskie chodzą osoby chore.

  Nie ma za co.

 • rozterka47

  Oceniono 21 razy 17

  czyli najczęściej chorują osoby w okresie największego wysiłku praca + wychowywaniekilku - kilkunastoletnich dzieci , w tym osoby z wyzu demograficznego

 • adam3407

  Oceniono 25 razy 17

  Oooo cóż za zaskoczenie, że najczęściej na L4 idą osoby z wyżu demograficznego, które obecnie mają 30-39 lat. Szok i niedowierzanie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX