Ponad miliard złotych z budżetu UE na budowę odcinka S7. Ma być gotowy w 2021 r.

Ponad 240 milionów euro - czyli ponad 1 mld zł - otrzyma Polska z unijnego budżetu na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 o długości 70 kilometrów. Komisja Europejska poinformowała, że chodzi o odcinek z Napierek do Płońska na północy województwa mazowieckiego, na trasie między Warszawą a Gdańskiem.

Prace, sfinansowane przez unię mają poprawić bezpieczeństwo na drodze i skrócić czas podróży między dwoma dużymi miastami.

Ta droga jest częścią transeuropejskiego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.

Jako kluczowy łącznik w sieci transportowej droga z Napierek do Płońska nie tylko poprawi łączność drogową w Polsce, ale może też pomoże w zacieśnieniu jednolitego rynku, przyspieszając i ułatwiając podróże i kontakty handlowe między Europą Północną i Południową

- napisała w oświadczeniu komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska.

Droga ma być gotowa do końca 2021 r.

Budowa odcinka S7 Napierki-Mława o łącznej długości ponad 71 km jest podzielona na cztery etapy realizacyjne. Na projekt i budowę wszystkich etapów są już podpisane umowy. Trzy fragmenty drogi Napierki-Mława wybuduje konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe, jeden (Mława-Strzegowo, ok. 21,5 km) konsorcjum PORR SA i Porr Bau GmbH. Łączna wartość umów to blisko 1,6 mld zł.

Projekt ma być zrealizowany do końca 2021 roku. Wówczas będzie można już drogą ekspresową S7 przejechać bez przerw ponad 270 km - z Gdańska do Płońska (dziś gotowe jest ok. 200 km z Gdańska do granicy województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego). Niestety, na drogę ekspresową z prawdziwego zdarzenia z Płońska do Warszawy poczekamy zapewne do ok. 2024 r. Ten fragment zostanie gruntownie przebudowany.

Zobacz wideo
Więcej o: