Brexit i wojna handlowa straszą Niemcy. Pięć instytutów badawczych obniża prognozy wzrostu PKB

Pięć wiodących niemieckich instytutów badawczych obniżyło dziś prognozy wzrostu gospodarczego dla Niemiec na czwarty kwartał tego roku i na cały przyszły rok. Eksperci skrytykowali obecny rząd za politykę budżetową.

Według nowej prognozy, wzrost niemieckiego produktu krajowego brutto do końca roku będzie niższy o trzy dziesiąte punktu procentowego i wyniesie pół procent. Eksperci obniżyli także prognozę wzrostu gospodarczego na 2020 rok. Zamiast planowanego wzrostu na poziomie 1,8 procent, niemiecki PKB wzrośnie jedynie o 1,1 procent.

Zdaniem ekspertów, przyczynami pogarszającej się sytuacji gospodarczej Niemiec są: konflikt handlowy USA-Chiny, groźba wprowadzenia karnych ceł oraz brexit

>>> "Bez Unii nasze PKB mogłoby być nawet o 25 proc. niższe". Zobacz nasz materiał wideo: 

Zobacz wideo

Eksperci krytycznie o "czarnym zerze"

Eksperci krytykują rząd za utrzymywanie za wszelką cenę zrównoważonego budżetu. "Utrzymywanie zasady tak zwanego "czarnego zera" nie powinno być celem samym w sobie, bowiem w przyszłości może okazać się szkodliwe i może jeszcze zaostrzyć gospodarcze problemy" - powiedział Claus Michelson z Instytutu Badań Ekonomicznych. 

Rząd federalny nie zamierza zaciągać nowych długów i chce utrzymać zrównoważony budżet. Minister gospodarki Peter Altmaier powiedział dziś, że dyskusja na temat "czarnego zera" jest niepotrzebna. Takiego samego zdania jest minister finansów Olaf Schulz.

Więcej o: