PPK. Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych? Do kiedy można składać wnioski?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają pomóc Polakom w oszczędzeniu pieniędzy. Z każdej pensji pobierane ma być 2 proc. na poczet przyszłych emerytur. Jako że program jest dobrowolny, informujemy, jak z niego zrezygnować i do kiedy należy złożyć specjalny wniosek.
Zobacz wideo

Pracownicze Plany Kapitałowe to pomysł, którego celem jest pomoc obywatelom w oszczędzeniu pieniędzy na emeryturę. Według jego założenia od 3,5 do nawet 8 proc. naszego wynagrodzenia będzie odkładanych na specjalne prywatne konto. Program został wdrożony w życie w niektórych firmach od lipca br., ale każdy pracownik ma prawo z niego zrezygnować. 

PPK. Przypominamy, na czym polega pomysł rządu

Pracownicze Plany Kapitałowe to jedna z nowych form oszczędzania pieniędzy na emeryturę. Składki w różnych wysokościach będą pochodzić od pracowników, pracodawców oraz od Państwa (Fundusz Pracy wysyła powitalną kwotę w wysokości 250 zł oraz 240 zł premii co roku). Z kieszeni pracowników wpłacanych na prywatne konto będzie w wariancie podstawowym 2 proc. pensji. Swoją część (1,5 proc.) dołożą również pracodawcy.

Dowiedz się więcej: Ile można zyskać na PPK? Policz swoje przyszłe oszczędności

Program jest w pełni dobrowolny i można z niego zrezygnować w dowolnym momencie, ale na starcie każdy zatrudniony w wieku od 26 do 70 roku życia jest do niego automatycznie włączany. Co trzeba zrobić, by uniknąć oddawania części wynagrodzenia na poczet przyszłej emerytury? 

PPK. Jak z niego zrezygnować? Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Aby zrezygnować z przynależności do PPK jeszcze przed jego uruchomieniem, należy złożyć specjalną deklarację u swojego pracodawcy. Warto zaznaczyć, że tę czynność będzie trzeba powtarzać cyklicznie co 4 lata. Gdy tego nie zrobimy, z automatu znowu zostaniemy zapisani do PPK. Czas na powtórną rezygnację pracownicy będą mieli do lutego danego roku, a pracodawcy są zobowiązani do poinformowania pracownika o ponownym włączeniu do programu. Ponadto wniosek należy będzie składać w przypadku każdej zmiany zatrudnienia. Jest on dostępny na stronie mojeppk.pl.

Czytaj także: Emerytury po nowemu: są już pierwsze wpłaty do PPK. "Upowszechnienie programu to praca na lata"

Warto zaznaczyć, że wniosek można złożyć przed uruchomieniem programu w firmie. Wystarczy wysłać dokument do Ministerstwa Finansów

PPK. Kiedy pojawi się w twojej firmie? Terminy podpisywania umów o rozpoczęcie programu PPK w spółkach o różnej liczbie zatrudnionych: 

  • 01.07.2019 - 12.11 2019 - firmy zatrudniające ponad 250 osób
  • 01.01.2020 - 11.05.2020 - firmy zatrudniające ponad 50 osób
  • 01.07.2020 - 10.11.2020 - firmy zatrudniające ponad 20 osób
  • 01.01.2021 - 10.05.2021 - firmy zatrudniające co najmniej 1 osobę
  • 01.01.2021 - 10.04.2021 - w sektorze finansów publicznych

Ważnym dla pracodawców jest fakt, że jeśli pracownik nie zrezygnuje z odprowadzania składki na poczet PPK, a zatrudniający nie rozliczy się ze swojej części składki, to grozi mu kara w wysokości nawet do 100 tys. zł. Funkcjonowanie programu wewnątrz poszczególnych firm będzie sprawdzał Państwowa Inspekcja Pracy

PPK. Czy pomysł PiS-u cieszy się popularnością? 

Liczba zainteresowanych wzięciem udział w programie ma oscylować o okolicach 40-50 proc. zatrudnionych. Powoli jednak przystępują do niego kolejne przedsiębiorstwa, pojawiły się również pierwsze środki.

We wrześniu pojawiły się już pierwsze wpłaty do PPK. W pierwszych ośmiu firmach większość pracowników uczestniczy w PPK - średnia partycypacja wynosi w nich 62 proc. Oczywiście to tylko początek, ale ten wynik jest obiecujący. Pełne upowszechnienie programu to praca na lata.

- poinformował Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju na Twitterze. 

We wrześniu 2019 r. w PPK brało udział ok. 1560 firm, a w kolejnych tygodniach ich liczba ma się zwiększyć o kolejne 2,5 tys. 

Więcej o: