Facebook rozwija technologię Oculus. Pracuje nad teleportacją hologramową

Facebook rozwija swoje okulary rozszerzonej rzeczywistości Oculus. Jednocześnie pracuje nad technologią, która pozwoli na wykorzystanie AR (rozszerzonej rzeczywistości) oraz na wirtualną teleportację w prawdziwym świecie. Firma chce do tego użyć hologramów.

Reality Labs to oddział Facebooka, który pracuje m.in. nad pomysłami rodem z science fiction. I nie jest wcale tak daleko od ich realizacji, jak się może wydawać. Reality Labs zajmują się wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością (VR). Obok Sztucznej Inteligencji, to najgorętsze trendy w technologii. 

Facebook rozwija Oculusa

By zrealizować plany Facebooka o holograficznej teleportacji potrzebne jest odpowiednie urządzenie, które będzie wygodne i kompaktowe na tyle, by móc je nosić cały czas. I właśnie nad taką wersją okularów Oculus pracuje Facebook. Dzięki nim będziemy mogli teleportować się w dowolne miejsce na Ziemi, przekonuje firma. Do tego jednak jest potrzebna odpowiednia mapa świata, którą będzie można przenieść do rozszerzonej rzeczywistości. Co ciekawe Facebook już rozwija ten koncept jako LiveMaps jak donosi portal "Quartz". Ponadto teleportacja nie będzie możliwa bez realistycznego awatara, który będzie nas reprezentował. Ten projekt także jest już rozwijany przez pracowników Marca Zuckerberga. 

 

Korporacja jako przykład wykorzystania Oculusa z LiveMaps i AR podaje przypomnienia wyskakujące nam przed twarzą, gdy schodzimy po schodach i zapomnieliśmy czegoś w domu. Lepiej jednak zobaczyć to samemu. 

 

Na tę technologię jeszcze trochę poczekamy, ponieważ stworzenie odpowiedniej mapy świata wymaga zebrania niebotycznej ilości danych. Te mają być pobierane ze wszelkiego rodzaju mobilnych urządzeń smart. Facebook jednak podkreśla, że w czasie gromadzenia informacji nie tracą z oczu sprawy prywatności, dlatego też pracują z ekspertami z całego świata, by wypracować najlepszą praktykę w tej dziedzinie i zagwarantować użytkownikom kontrolę nad ich danymi. 

Teleportacja w wirtualnej rzeczywistości jest znacznie bliżej 

Do zrealizowania tego celu potrzebne było stworzenie realistycznych awatarów, co - jak widzieliśmy - idzie Facebookowi wyjątkowo sprawnie. Dzięki temu można umieścić naszą postać w wirtualnej rzeczywistości razem z inna osobą i prowadzić na przykład konwersację czy pokazywać jej różne rzeczy.  

.

>>>Nowe technologie mogą służyć naszej rozrywce, ale także rozwiązywać problemy służb. Chociaż ten radiowóz może wyglądać nieco komicznie, jego funkcje mają być postrachem przestępców:

Zobacz wideo
Więcej o: