Upadłość konsumencka coraz prostsza. Ze zmian w przepisach będą mogli skorzystać samozatrudnieni

Samozatrudnieni otrzymają nowe prawa. Za kilka miesięcy w życie wejdą przepisy, dzięki którym będą mogli ogłosić upadłość konsumencką. To spore ułatwienie względem ubiegłych lat, a to nie jedyne zmiany.
Zobacz wideo

Część przepisów weszła w życie 8 października, kolejne będą obowiązywać od marca 2020 r. Zmiany mają uprościć zasady ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wprowadzą również możliwość rozpoczęcia życia z czystą kartą osobom samozatrudnionym - informuje "Rzeczpospolita".

Samozatrudnieni z problemami finansowymi z nową szansą. Upadłość konsumencka również dla nich 

W ostatnich latach coraz więcej osób jest niewypłacalnych. Ogłoszenie bankructwa jest dla nich często jedyną szansą na wyjście na prostą. W I połowie br. sądy orzekły ponad 3,8 tys. upadłości konsumenckich - tyle samo co w całym 2016 r. Nowe przepisy dają szansę na to, żeby podobny wniosek mogli zgłaszać samozatrudnieni. Ponadto upraszczają sam proces orzecznictwa. 

- Będą mogli skorzystać z upadłości konsumenckiej. Dziś swoją upadłość mogą ogłosić na tych samych warunkach co spółki. Często w ich wypadku nie jest to możliwe, bo nie mają wystarczających środków, by pokryć koszty postępowania. Samo też ogłoszenie upadłości nie prowadzi do automatycznego oddłużenia, dalej na firmie ciążą długi. Po zmianie przepisów znikną te problemy - tłumaczy dla "Rzeczpospolitej" Tomasz Konieczny, radca prawny. 

Dowiedz się więcej: Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Co teraz powinni zrobić inni frankowicze?

Co jeszcze zmieniają nowe przepisy? Sądy będą sprawdzać powody niewypłacalności dopiero po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Ma to na celu pomóc ludziom w wyjściu na prostą. Dopiero wtedy podjęta zostanie decyzja, czy istnieje możliwość odmowy oddłużenia. Na tym etapie również czekają nas zmiany na korzyść obywateli. Odmowa będzie możliwa jedynie po stwierdzeniu celowego działania ukierunkowanego na marnowanie majątku prowadzącego m.in. do pokrzywdzenia wierzycieli, czyli np. zaciąganie kredytów ze świadomością braku możliwości ich spłaty. 

Więcej o: