Elektrownia Opole. Bloki 5 i 6 ukończone. To trzecia co do wielkości elektrownia w Polsce. Kosztowała 11,5 mld zł

Największa inwestycja w dziedzinie elektrowni po 1989 r. została ukończona. Minister Tchórzewski wziął udział w uroczystym oddaniu bloków energetycznych 5 i 6 Elektrowni Opole. Nowe jednostki wytwórcze mają łączną moc 1810 MW, a ich budowa kosztowała ponad 11,5 mld zł.
Zobacz wideo

Nowe bloki Elektrowni Opole mają docelowo zastąpić wycofywane stopniowo jednostki wytwórcze innych elektrowni, które powstawały jeszcze w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Resort energii zapewnia, że wpłynie to na spadek emisji zanieczyszczeń w krajowej energetyki.

Elektrownia Opole trzecia w Polsce

Nowe bloki 5 i 6 w Opolu zostały zaprojektowane tak, by spełniały normy emisyjne i pracowały przez minimum kolejne 35 lat. Dzięki nowym blokom energetycznym Elektrownia Opole stała się trzecim pod względem wielkości obiektem tego typu w Polsce.

Elektrownia Opole jest największym producentem energii elektrycznej na Opolszczyźnie, a uruchamiając bloki 5 i 6 stała się trzecią co do wielkości elektrownią w kraju. Nowe bloki przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, a energia elektryczna w nich wyprodukowana pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych

- podsumował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Nowe bloki Elektrowni Opole mają zapewniać 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Blok w Elektrowni Bełchatów wyłączony

Pod koniec maja PGE zdecydowała o wyłączeniu bloku energetycznego 1 w Elektrowni Bełchatów. O wygaszeniu przestarzałego bloku wiemy od 2016 r. Uruchomiony po raz pierwszy w grudniu 1981 r. zdążył przepracować 240 tys. roboczogodzin w ciągu ostatnich 38 lat. Jak podała PGE, jednostka energetyczna o mocy 370 MW "wyprodukowała ponad 78 773 000 MWh energii elektrycznej, która przez 38 lat trafiała do około 800 tysięcy gospodarstw domowych". To m.in. zestarzałą "jedynkę" z Elektrowni Bełchatów mają zastąpić ultranowoczesne bloki 5 i 6 z Opola.

Więcej o: