PGE wyłączyła elektrownię, która "służyła" od czasów stanu wojennego

PGE zrealizowała decyzję, która wydawała się nieunikniona od roku 2016 - wyłączyła blok energetyczny nr 1 w Elektrowni Bełchatów. Pierwszy raz uruchomiono go w grudniu 1981 roku. W Polsce trwał wówczas stan wojenny.
Zobacz wideo

Z końcem maja PGE wyłączyła blok energetyczny nr 1 w Elektrowni Bełchatów. "Na służbie" był od czasów stanu wojennego -  38 lat.  Jak informuje Polska Grupa Energetyczna w swoim komunikacie "od momentu przyłączenia go do sieci 29 grudnia 1981 r. jednostka o mocy 370 MW przepracowała ponad 240 tys. roboczogodzin. Wyprodukowała ponad 78 773 000 MWh energii elektrycznej, która przez 38 lat trafiała do około 800 tysięcy gospodarstw domowych."

Wygaszenie przestarzałego bloku nie przysporzy zmartwień odbiorcom. Wręcz przeciwnie - energia jest bowiem wytwarzana obecnie przez ultranowoczesny blok energetyczny nr 5 w Elektrowni Opole. Wygaszanie "jedynki" trwało od kilku lat bowiem od 2016 roku blok pracował jako jednostka rezerwowa.

Obecnie trwa budowa dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole, o łącznej mocy 1800 MW. Znajduje się w finalnej fazie realizacji. Po zakończeniu inwestycji, Elektrownia Opole ma być, zdaniem PGE, w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie.

Nowe bloki produkować będą do 12,5 TW energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Nowoczesne jednostki wytwórcze zaprojektowane zostały na 35 lat ciągłej pracy. Warto podkreślić, że sprawność nowych bloków wynosi ok. 46 proc., co nieco ograniczy szkodliwy wpływ na środowisko. 

Czytaj też: PGE chce pobić Energę. Zbuduje największą farmę solarną w Polsce - 16 tys. paneli słonecznych na 10 hektarach

PGE prowadzi też pracę nad budową innego bloku energetycznego o mocy 496 MW - w Elektrowni Turów. Zaawansowanie projektu wynosi ok. 90 proc. Nowy blok zastąpi, wycofane z eksploatacji, jednostki starszej generacji i pozwoli na odbudowanie mocy elektrowni do ok. 2000 MW. Zgodnie z planem zostanie oddany do użytku w 2020 r.

Grupa PGE jest największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce - odpowiada za ponad 40 proc. produkcji. 

Więcej o: