To tego banku dotyczył wyrok TSUE ws. frankowiczów. Teraz apeluje: potrzebne rozporządzenie rządu

Alexander Fleischmann, dyrektor oddziału Raiffeisena w Polsce, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że po wyroku TSUE, który usłyszeli frankowicze, "przydatne mogłoby być rozporządzenie rządu wskazujące, jak zastępować potencjalne klauzule niedozwolone".
Zobacz wideo

W zeszłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie, na które czekali chyba wszyscy frankowicze. Wyrok, przyjęty jako korzystny dla mających zobowiązania w szwajcarskiej walucie, dotyczył konkretnego pozwu i konkretnego banku.

Dziś jego przedstawiciel wyjaśnia co powinno się zdarzyć, by uniknąć dalszych kłopotów z kredytami frankowymi.

Po wyroku TSUE. Prezes polskiego oddziału Raiffeisena o potrzebnym ruchu rządu

Alexander Fleischmann, dyrektor oddziału Raiffeisena w Polsce, którego dotyczył wyrok TSUE, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że "przydatne mogłoby być rozporządzenie rządu wskazujące, jak zastępować potencjalne klauzule niedozwolone".

Zdaniem przedstawiciela banku z jednej strony trzeba wyraźnie przedstawić klientowi skutki unieważnienia umowy, z drugiej wskazać jak "zastępować potencjalne klauzule niedozwolone, przede wszystkim te dotyczące konwersji".

TSUE wydał wyrok. Czy frankowicze masowo ruszą do sądów?

Wyrok wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdaniem większości komentatorów jest korzystny dla frankowiczów. TSUE orzekło bowiem, że sądy mogą unieważnić umowę kredytową, jeśli znajdują się w niej nieuczciwe klauzule. Za kluczowy uznaje się interes kredytobiorców. Trybunał uznał też, że zakazanej klauzuli nie można zastępować dowolnymi przepisami polskiego prawa.

Dziś trudno przesądzić, w jakim stopniu wyrok TSUE ułatwi frankowiczom sądowe batalie z bankami. Jako prognostyk przyjąć można niedawny wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia. Już po wydaniu orzeczenia europejskiej instytucji stwierdził on, że klauzula w umowie kredytowej, która jest abuzywna (niedozwolona), nie może zostać zastąpiona "ogólnymi zasadami prawa polskiego". W nieprawomocnym wyroku nakazał spłatę należności w sposób korzystniejszy dla frankowiczów.

Obecnie, jak zauważa Maciej Marcinkowski, analityk firmy Trigon, w sądach toczy się 10 tys. spraw frankowiczów, jednak znajdują się one dopiero w niższej instancji. 500 spraw jest rozpatrywanych przez sądy apelacyjne. I to właśnie wyroki w tych sprawach będą dla banków oraz frankowiczów swego rodzaju papierkiem lakmusowym.

Banki ostrzegają: frankowicze też mogą zobaczyć pozew

Zdaniem Związku Banków Polskich, w wypadku unieważnienia przez sąd umowy kredytu frankowego, roszczenie banku mogłoby istotnie przewyższyć stan zobowiązań kredytobiorcy, który istniałby przy utrzymaniu umowy w mocy. Bankowcy informują również, że unieważnienie prowadzi do negatywnych skutków zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. Na przykład za tzw. korzystanie z kapitału.

Czytaj też: Moody's ostrzega: Banki mogą przykręcić kurek z kredytami w związku z wyrokiem ws. frankowiczów

ZBP podkreśla też, że w każdej sprawie dotyczącej sporu z bankiem o kredyt frankowy zapaść musi wyrok - orzeczenie TSUE nie umożliwia automatycznego rozwiązywania umów.

Więcej o:
Komentarze (88)
To tego banku dotyczył wyrok TSUE ws. frankowiczów. Teraz apeluje: potrzebne rozporządzenie rządu
Zaloguj się
 • mar.bas

  Oceniono 24 razy 20

  Związek Banków Polskich to wyjątkowo pasożytnicza instytucja, wmawiająca w nas, że stoi na straży bezbieczeństwa systemu bankowego.
  ZBP ma na względzie wyłącznie interes bankierów. Przez wiele lat zgadzał się na okradanie nas za pomocą np polisolokat, produktów strkturyzowanych, manipulowania kursami walut, wysokością spredów, ceną piniądza na rynku międzybankowym (LIBOR, WIBOR).
  Polski system bankowy narobił sobie gnoju (pod przykrywką ZBP i Narodowego Banku Polskiego), to niech teraz posprząta ten bałagan za własne pieniądze.

 • droch

  Oceniono 20 razy 16

  Ale wszystko jest w wyroku TSUE. Bez zgody kredytobiorcy wadliwych zapisów nie można zastąpić. Poskąpiło umiejętności czytania?

 • ardi78

  Oceniono 21 razy 13

  Był czas, #podłazmiana rządzi od 4 lat, obiecywała natychmiastowe rozwiązanie kwestii frankowiczów. Zrobił to dopiero TSUE, więc nie są już potrzebne rozwiązania ustawowe, bo sądy wiedzą jak mają orzekać. Dowidzenia banksterzy z kłamczuchem mordawieckim na czele!

 • kaiser5568

  Oceniono 17 razy 9

  Trzeba było czytać umowy zlotówkowicze. Ja zauważyłem nielegalne zapisy w umowach i wiedziałem że prędzej czy później zostaną one unieważnione - dzięki temu będę miał darmowy kredyt. A skoro Wy nie mieliście taiej wiedzy i tego nie zauważyliście to tylko Wasza wina - trzeba było się douczyć zanim się pójdzie do banku albo dać umowę do konsultacji. Niewiedza kosztuje - teraz płaćcie stawki wg WIBOR i płaczcie.

 • hirokuni

  Oceniono 17 razy 9

  Oj - jak banksterzy boją się unieważnienia tych umów. Wiedzą doskonale, że gó.no mogą zrobić "kredytobiorcom" i dlatego tak podnoszą te rzekome "koszty", które będą obciążać tych ludzi.

 • arey

  Oceniono 15 razy 9

  Bardzo znana na świecie małopolska firma Trigon wyliczyła "straty" banków frankowych po TSUE na 60 mld, Mało znana agencja Moody's na 20 mld przez kilkanaście lat. Oczywiście nasi fachowcy banksterzy bardziej cenią cebulaków z Trigon. A frajerzy mówią o stabilności banków. To już lepiej, żeby Kapitan Schettino z Concordii stal na czele Związku Banków.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 11 razy 7

  "przydatne mogłoby być rozporządzenie rządu wskazujące, jak zastępować potencjalne klauzule niedozwolone"

  -acha, czyli bankster z rajfka puszcza oko do bankstera-szefa rządu - zróbcie coś towarzyszu, ratujcie..

 • kinskyart

  Oceniono 8 razy 6

  Zaczęło się skamlenie banksterskich sk....nów, najpierw prezesi, zarządy i dyrektorzy do więzień, później pomoc.

 • kris0104

  Oceniono 8 razy 6

  zwykle straszenie ludzi, kto skonstruowal wadliwa umowe?, odszkodowanie za korzystanie z kapitalu wyplaconego na podstawie wadliwej sporzadzonej, z winy Banku, umowy- bzdura

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX