Niedziele handlowe. Czy w niedzielę 3 listopada możemy udać się na większe zakupy?

W 2019 roku zakaz handlu obejmuje prawie wszystkie niedziele. Sprawdź, czy 3 listopada sklepy będą otwarte.

W listopadzie 2019 roku wypada cztery niedziele, jednak tylko w jedną nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Czy 3 listopada wielkie sieciowe sklepy typu Lidl, Biedronka, Ikea czy OBI oraz centra handlowe będą otwarte? 

>>> Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach. Zobacz nasz materiał wideo:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 3 listopada zrobimy zakupy?

Od przyszłego roku zakaz handlu będzie obowiązywał w prawie wszystkie niedziele - tych handlowych będzie tylko siedem. W 2019 roku centra handlowe i duże sklepy mogą być otwarte tylko w jedną niedzielę, tą  przypadającą na koniec miesiąca.

3 listopada nie zrobimy więc zakupów zarówno w poszczególnych placówkach handlowych wielkich dyskontów spożywczych  jak np. Lidl, Dino czy Biedronka (chyba że są one zlokalizowane na terenie dworca kolejowego) jak i w centrach handlowych. Zakaz nie dotyczy kiosków, aptek, cukierni, sklepów z pamiątkami, kwiaciarni, urzędów pocztowych i stacji benzynowych. Otwarte będą też małe sklepy osiedlowe jak np. Żabka, której punty sprzedaży detalicznej są najczęściej też placówkami pocztowymi. 

Listopada 2019 - skąd wzięły się niedziele handlowe

Ograniczenie handlu w niedzielę wprowadzone zostało w marcu 2018 roku - Sejmy uchwalił nowe prawo na wniosek związkowców z Solidarności. Jednak niedzielne zamykanie sklepów odbywa się stopniowo. O ile bowiem, tak jak pisaliśmy wyżej, w tym roku mamy jedną niedzielę handlową, o tyle w roku ubiegłym  sklepy mogły być czynne w dwie niedziele. Wyjątkami są miesiące ze Świętami Wielkanocnymi czy Bożego Narodzenia.

Więcej o: