Gdzie na zakupy w długi weekend? Czy sklepy będą otwarte 11 listopada? Czy 10 listopada to niedziela handlowa?

Najbliższy weekend potrwa trzy dni. To za sprawą Święta Niepodległości, które wypada w poniedziałek 11 listopada. Czy sklepy będę otwarte w Święto Niepodległości? Czy 10 listopada to niedziela handlowa? Odpowiadamy.

Polacy w weekend będą mogli odpocząć jeden dzień dłużej. To dlatego, że Święto Niepodległości jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że tego dnia większość sklepów będzie zamknięta. Warto zrobić większe zakupy w sobotę, ponieważ niedziela 10 listopada jest niehandlowa. W 2019 roku, z nielicznymi wyjątkami, sklepy otwarte są w ostatnie niedziele miesiąca. Wyjątkiem jest grudzień, gdy zakupy będzie można zrobić przez całe ostatnie trzy tygodnie. 15 i 22 grudnia to dwie dodatkowe niedziele handlowe, standardowo sklepy otwarte będą także 29 grudnia, gdyż jest to ostatnia niedziela w grudniu.

Nie oznacza to, że nigdzie nie zrobimy zakupów. 10 oraz 11 listopada otwarte mogą być np. wszystkie sklepy prowadzone przez właścicieli. Otwarte mogą być także wszystkie placówki handlowe, które mają status placówki pocztowej. Zakaz handlu nie dotyczy stacji benzynowych, restauracji, kwiaciarni, lodziarni czy kawiarni.  

Sklepy otwarte będą już 12 listopada

Wiele wątpliwości pojawia się co do tego, czy zakupy będzie można normalnie zrobić we wtorek 12 listopada. To dlatego, że w zeszłym roku przyjęto specjalna ustawą, zgodnie z którą, 12 listopada był dniem wolnym od pracy. Była to jednak tylko jednorazowa akcja, która miała uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku 12 listopada jest normalnym dniem pracującym, a więc sklepy tego dnia będą otwarte.

Od 2020 roku zakaz handlu w niedziele zostanie rozszerzony. Sklepy będą zamknięte niemal w każdą niedzielę roku. Wyjątkiem objęte będzie tylko siedem niedzieli.

>>500 samochodów do wyboru, formalności bez ruszania się domu. Auto na abonament ma ekonomiczny sens?

Zobacz wideo
Więcej o: