Trufla sprzedana za ponad pół miliona złotych. Kilogramowy grzyb poleciał do bogacza z Hongkongu

Bogaty Hongkonczyk przechytrzył kupców z Moskwy i Singaupuru, kupując za 120 tys. euro ponad kilogramową białą truflę. Jak donoszą branżowe media, w ciągu 20 lat włoskiej licytacji "World Alba White Truffle Auction", Hongkong przegrał tylko trzy razy.
Zobacz wideo

Aukcja miała miejsce 10 listopada we Włoszech na zamku w Grinzane Cavour i była transmitowana online. Organizatorom wydarzenia, które odbywa się corocznie już od 20 lat, udało się zebrać imponującą sumę ponad 4,4 mln euro na cele charytatywne.

Licytację wsparła m.in. restauracja Otto E Mezzo Bombana z Hongkongu, pierwsza i dotąd jedyna włoska restauracja spoza Włoch, która otrzymała słynne trzy gwiazdki Michelina. W dniu aukcji w menu restauracji serwowane były dania z trufli w cenie 1,9 tys dolarów.

Trufla-potwór, pies i 120 tys. euro

Najważniejszym wydarzeniem aukcji była licytacja białej trufli. Ceniony przez kucharzy grzyb ważył ponad kilogram, co było nie lada gratką dla koneserów smaku. Jak donosi serwis Line Today, "Trifola d'Alba", bo tak jest nazywana biała odmiana tego grzyba, po 19 rundach zajadłej licytacji powędrowała do restauratora z Hongkongu. Truflę sprzedano za 120 tys. euro, czyli ponad pół miliona złotych. Była to najwyższa od 12 lat cena w corocznej aukcji. Co ciekawe, pies, który znalazł truflę, również był obecny podczas aukcji.

Wirusy komputerowe za milion dolarów

Wśród nietypowych przedmiotów aukcji i osiąganych za nie kosmicznych sum biała, kilogramowa trufla za ponad pół miliona złotych jest jednym z wielu rekordów. W maju 2019 r. chiński performer Guo O Dong, w ramach autorskiego projektu "The Persistence of Chaos", wystawił na internetowej licytacji laptop z sześcioma wirusami, które dokonały największych szkód w historii.

Wszystkie sześć umieszczonych w laptopie "robaków" Guo O Donga spowodowało łączne szkody na kwotę prawie 95 mld dolarów. Urządzenie zamówione przez firmę cybernetyczną DeepInstinct zostało wystawione w Internecie na sprzedaż. Cena laptopa jeszcze w maju przekroczyła 1,2 mln dolarów.

Więcej o: