W Polsce sprzedaje się coraz mniej smartfonów. Liderem wciąż Samsung, Xiaomi z największym wzrostem sprzedaży

Pierwsza trójka producentów smartfonów na polskim rynku wciąż pozostaje taka sama. Bezapelacyjnym liderem jest Samsung, podium uzupełniaja Huawei oraz Xiaomi. Ostatnia z firm jako jedyna zanotowała wzrost sprzedaży - informuje rp.pl.
Zobacz wideo

Jak podaje cyfrowa.rp.pl na podstawie danych IDC, w III kwartale br. producenci sprzedali w Polsce 2,46 mln smartfonów, co stanowi spadek o 2,2 proc. względem poprzedniego roku. Z problemem kurczącego się rynku poradził sobie tylko jeden z producentów - Xiaomi, które zanotowało prawie 5 proc. wzrostu sprzedaży. 

Samsung najpopularniejszą marką smartfonów w Polsce. Xiaomi goni Huawei

Trójka najpopularniejszych producentów smartfonów na krajowym rynku pozostała w III kwartale niezmienna. Na pierwszym miejscu znajduje się Samsung, który ma 39,7 proc. udziałów w rynku. Koreańska spółka od kilku lat dominuje na naszym rynku, ale, co ciekawe, w II kwartale br. potentat posiadał 41,9 proc. udziałów w rynku, stracił więc ponad 2 proc.

Na drugim miejscu znajduje się Huawei (23,5 proc.), który w ostatnich miesiącach zmagał się z kryzysem wizerunkowym związanym z podejrzeniami o szpiegostwo. Względem ubiegłego chińska firma straciła prawie 10 proc. Problemy Huawei wykorzystuje Xiaomi, które zwiększyło udziały w polskim rynku do 16,2 proc., ugruntowując pozycję na podium. Na dalszych pozycjach znajduje się Apple oraz Motorola

Dowiedz się więcej: Sprzedaż iPhone'ów spada, a Apple i tak bije rekord. Tim Cook ma nową kurę znoszącą złote jajka?

Spadki udziałów Samsunga oraz tak szybki rozwój Xiaomi może wynikać przede wszystkim z działań operatorów telekomunikacyjnych, którzy w wielkim stopniu decydują o rynku smartfonów, oferując konkretne modele klientom. Operatorzy prawdopodobnie nie chcą dopuścić do zbyt dużej dominacji Samsunga. 

Co ciekawe, wyniki z III kwartału br. przyniosły odwrócenie pewnego trendu. Dotychczas to Polska była jednym z wyjątków na kurczącym się rynku smartfonów. Tym razem jednak globalna sprzedaż urządzeń tego typu wzrosła o 2 proc. do 366,3 mln (wg Strategy Analytics), natomiast w Polsce odnotowano spadki na podobnym poziomie. 

Więcej o:
Komentarze (18)
W Polsce sprzedaje się coraz mniej smartfonów. Liderem wciąż Samsung, Xiaomi z największym wzrostem sprzedaży
Zaloguj się
 • efad4d

  Oceniono 6 razy 6

  jesli brac pod uwage srodowisko to chyba dobrze, nie ?

 • gobofraggle

  Oceniono 4 razy 4

  może ludzie doszli do wniosku, że nie jest co chwila im potrzebny nowy sprzęt, o ile nie jest popękany i poobijany? sam mam dwulatka i nie odczułem jakiejkolwiek różnicy w wydajności pomiędzy 2017 a teraz

 • dex_pl

  Oceniono 4 razy 4

  Autor, piszący o udziałach w rynku, powinien przyswoić sobie różnicę między "spadło o 5%" a "spadło o 5pp". Wszystkie wzrosty i spadki wymienione powyżej to są punkty procentowe - a nie zmiany o X procent.

 • d1r3ct

  Oceniono 6 razy 2

  Za brak możliwości wymiany baterii powinien być ban na sprzedaż ;) Tak samo jak w samochodach, producenci robią wszystko żeby Kowalski sobie nic sam przy telefonie, nawet po gwarancji nie wymienił. Nawet serwisy mogą mieć problem.
  A za takie ograniczanie konkurencji, za celowe uniemożliwianie naprawy urządzenia, wręcz postarzanie powinny być surowe kary.
  I gdzie niby to dbanie o środowisko ? Tak samo jak wsparcie i software - obowiązywać powinny gwarantowane updaty co do bezpieczeństwa przez dwa lata, nie mniej.
  Hasła nie podoba się nie kupuj się śmieszne, spoko to ja powiem, nie płacę wchodzę do sklepu ? Nie podoba się to zmuś do płacenia ?! Producentom przewala się w głowach. Zresztą niech kosztuje nawet 10 000zł, ale ilość zabiegów, które się stosuje żeby uniemożliwić, utrudnić naprawę i jej opłacalność wygląda już tak chamsko, na tak celowe działanie...
  Ceny telefonów jak używanych samochodów, wzrost kosztów ? Przecież w 90% przypadków procesor z Samsunga S7 czy nawet S6 by wystarczył. Progres jest obecnie minimalny i wykorzystywany przez ile 5, 10% osób ? A nie da się kupić S7 z aparatem z S10 ;)

 • java77

  Oceniono 2 razy 2

  Ja mam roczny smart i smiga az milo.I nie czuje potrzeby poki co na wymiane go na nowszy.Moze za rok,ale nie wczesniej.Jak cos dobrze dziala to po co to zmieniac.

 • antyvn

  Oceniono 1 raz 1

  Po pierwsze dużo osób kupuje bezpośrednio u "Chińczyka". Po drugie, czy nie ma błędu w tych badaniach? Samsung 39,7% i Huawei (23,5%) + Xiaomi (16,2%) też 39,7%. Zaprawdę dziwne.

 • jan.go

  Oceniono 1 raz 1

  Po pierwsze kłopoty Huawei wcale nie sa podyktowane wizerunkiem tylko wojna gospodarczą szczególnie dużą przewagą tego przedsiębiorstwa w technologii 5G co Amerykanie potraktowali jako śmiertelne zagrożenie Pierwsze strzały były dla nich bolesne już zatrzymali sprzedaż laptopów na zachodzie z telefonami może być podobnie To nie znaczy ze upadną Jest reszta świata

 • takaprawda3000

  Oceniono 1 raz 1

  Czemu tutaj się podaje sprzedaż ilościową, a taka BIEDADRONKA czy GUS chwalą się wzrostami wartościowymi??

 • marcinkaluza

  Oceniono 4 razy 0

  Tylko za PO byliśmy liderem w eksporcie smartfonów. Mimo że nie jesteśmy producentem:D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX