Amerykanie toną w długach. 14 bilionów dolarów na minusie. To nowy rekord

Zadłużenie amerykańskich konsumentów w trzecim kwartale br. osiągnęło rekordowy poziom 14 bilonów dolarów. Na długi Amerykanów składają się przede wszystkim hipoteki, karty kredytowe oraz - popularne w tym kraju - pożyczki studenckie.
Zobacz wideo

Serwis CNN zwraca uwagę na fakt, że obecnie zadłużenie amerykańskich konsumentów jest aż o 1,3 bln dolarów wyższe, niż w 2008 roku, czyli w samym środku kryzysu gospodarczego. Jest też o 25 proc. wyższe niż w roku 2013, gdy osiągnęło postrecesyjne minimum.

Na rekordowe zadłużenie, które wyniosło w trzecim kwartale 14 bln dolarów, składają się przede wszystkim hipoteki (9,44 bln dolarów). Drugie miejsce zajmują pożyczki studenckie (1,5 bln dol.). Warto pamiętać, że studia na uczelniach wyższych w USA są płatne, a ich koszt może wynosić od 5 do 55 tys. dol. rocznie - w przypadku prestiżowych uczelni z tzw. Ligi Bluszczowej.

Eksperci podkreślają co prawda, że pożyczki (karty kredytowe czy kredyty hipoteczne), wspierają wydatki konsumenckie, którą są istotnym elementem amerykańskiej gospodarki. Ostrzegają jednocześnie, że zadłużenie to będzie trudne do spłacenia, gdy nadejdzie recesja.

A w kolejnych kwartałach długi Amerykanów mogą wzrosnąć jeszcze bardziej. Wszystko przez to, że pożyczanie pieniędzy stało się znacznie tańsze. To efekt decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która trzy razy z rzędu obniżała stopy procentowe, aby pobudzić gospodarkę.

W danych na temat zadłużenia można też doszukać się pozytywów. Okazuje się, że spadła liczba osób składających wnioski o bankructwo. W trzecim kwartale br. na taki krok zdecydowało się 186 tys. Amerykanów. W analogicznym okresie ub. roku zrobiło to 215 tys. osób.

Droga opieka medyczna wpędza Amerykanów w długi

Długi Amerykanów to nie tylko hipoteki czy pożyczki studenckie. Coraz istotniejszym problemem dla wielu osób stają się długi medyczne. Z raportu Journal of General Internal Medicine, na który powołuje się serwis CNBC, wynika, że tylko w tym roku aż 137,1 mln mieszkańców USA zmagało się z problemami finansowymi wynikającymi z wysokich kosztów opieki medycznej.

Wysoki rachunki za leki, wizytę u lekarza czy zabiegi medyczne są również głównym powodem, dla którego Amerykanie są gotowi pobrać swoje pieniądze z kont emerytalnych bądź złożyć wniosek o upadłość konsumencką.

"Mamy irracjonalny rynek, na którym windowanie cen stało się akceptowalnym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej" - podkreśla, dr Marty Makary, profesor polityki zdrowotnej i zarządzania w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health School.

Ekspert zwraca uwagę, że koszt operacji serca w jednym szpitalu może wynieść 44 tys. dolarów, a w innej placówce - która wcale nie oferuje lepszego standardu - nawet 500 tysięcy dolarów.

Więcej o:
Komentarze (80)
Amerykanie toną w długach. 14 bilionów dolarów na minusie. To nowy rekord
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 17 razy 5

  To nie jest problem. Dodrukują dolarów i będzie można jeszcze więcej pożyczać. Niech się martwią ci za granicą, co mają rezerwy w dolarach, bo inflacja zrobi swoje.

 • poster6

  Oceniono 8 razy 2

  "Liga Bluszczowa" czyli Ivy League? Nie wszystko trzeba tłumaczyć na polski, szczególnie nazwy własne. Zamiast np: Sri Lanka pisać "Olśniewająca Wyspa",
  zamiast o Alasce pisać o "Stałym lądzie"? Nie! Istnieją inne języki i nazwy w owych językach.
  Można spolszczać jak nieporęcznie w oryginale, ale czy od razu trzeba tłumaczyć?
  ______________________________________________________________________________________
  Powyższa wypowiedź prezentuje osobiste poglądy autora na kwestie językowe
  i nie może być podstawą do głupich komentarzy w stylu ligowym acz niebluszczowym.

 • ppsmania

  Oceniono 18 razy 2

  Trump buduje mur miedzy USA i Meksykiem a tysiace Amerykanow jedzie do Meksyku po leki bo w ich kraju kosztuja 10 razy wiecej.

 • pogra55

  Oceniono 3 razy 1

  Kto bogatemu zabroni ?Zawsze spadają na cztery łapy .

 • andrew621

  Oceniono 5 razy 1

  Niedługo trzeba będzie zamknąć granice i wprowadzić wizy dla tych przegranych .

 • dejacek

  0

  tak w kwestii zasadniczej : czy liczycie w bilionach europejskich (1 plus 12 zer) czy amerykańskich (1 plus 9 zer) bo to troszkę zmienia ostateczny wynik. Wypadałoby chyba podawać kwoty w jednostkach europejskich jak nas w szkołach uczono

 • druga_wieza

  Oceniono 4 razy 0

  1. Nie spodziewałbym się ucieczki Amerykanów z USA do Chin, Polski, Kuby, czy Korei Płn.
  2. Samo zadłużenie o niczym złym nie świadczy. Liczy się to, że czy kredyt jest terminowo obsługiwany. Tam po prostu kredyt jest naturalnym narzędziem, to u nas ktoś z kredytem jest traktowany jak inwalida.
  3. Oczywiście kredyt w wysokości np. 40.000USD jest dla Polaka istotny, a dla mieszkańca Nigru to porażka nie do spłacenia; ale dla Amerykanina to nie jest wielka kwota.
  4. Nadal chyba lepiej mieć dom, samochód i 40.000USD kredytu w USA, niż mieć 15USD oszczędności w Mołdawii.

 • jan.go

  Oceniono 2 razy 0

  "Popularne w tym kraju pożyczki studenckie " Otóż nie , wcale niepopularne Mało co budzi większa wściekłość Tylko co maja robić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX