Emerytury. Nadciąga demograficzny kryzys. Prezes ZUS ostrzega przed rokiem 2040

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, nie ma wątpliwości, że obecny system emerytalny nie wystarczy, by w nieco bardziej odległej przyszłości zapewnić godziwe świadczenia. Już w roku 2040 będą one wyjątkowo niskie.
Zobacz wideo

Polacy, którzy na emeryturę przejdą za dwie dekady lub później, muszą liczyć się z wyjątkowo niskimi świadczeniami.

Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśniła, że "według szacunków ZUS w 2040 r. relacja przeciętnej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do przeciętnego wynagrodzenia będzie wynosiła ok. 40 proc." W 2060 r. stosunek ten ma wynieść już niecałe 30 proc. - twierdzi prezes ZUS cytowana przez Money.pl

OECD przestrzega Polskę

Zakład nie jest odosobniony w swoich prognozach. Na początku roku Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała analizę różnych systemów emerytalnych. Po zbadaniu 40 okazało się, że nasz na ich tle wypada źle. Polacy na starość mogą żyć w nędzy.

Kiedy Polak będzie mógł liczyć na emeryturę w wysokości ok. 30 proc. dzisiejszej pensji, Niemiec otrzyma świadczenie na poziomie ok. 50 proc., Słowak ok. 64 proc., a Włoch 83 proc. Nawet w Rumunii emerytury, wedle przewidywań, będą względnie wyższe, bo wyniosą 36,6 proc. pensji.

Nadciąga demograficzny kryzys

Skąd tak niskie świadczenia? Problemem może okazać się demografia. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych już od następnej dekady - która przecież zaczyna się w przyszłym roku - może rozpocząć się proces wyludniania Polski. Może on doprowadzić do obniżenia populacji kraju z 38 do 24 mln osób jeszcze w tym stuleciu.

Czytaj też: Limit 30-krotności ZUS. O co chodzi? Wyjaśniamy, czym jest i kogo dotyczy

Zmieni się też struktura społeczeństwa - proporcje pomiędzy osobami w wieku emerytalnym a pracującymi wyrównają się. Dzisiaj tych drugich jest zdecydowanie więcej. A to przecież dzięki wpłatom pracujących pieniędzy na wypłatę dzisiejszych świadczeń nie brakuje.

Więcej o: