Emerytury. Nadciąga demograficzny kryzys. Prezes ZUS ostrzega przed rokiem 2040

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, nie ma wątpliwości, że obecny system emerytalny nie wystarczy, by w nieco bardziej odległej przyszłości zapewnić godziwe świadczenia. Już w roku 2040 będą one wyjątkowo niskie.
Zobacz wideo

Polacy, którzy na emeryturę przejdą za dwie dekady lub później, muszą liczyć się z wyjątkowo niskimi świadczeniami.

Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśniła, że "według szacunków ZUS w 2040 r. relacja przeciętnej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do przeciętnego wynagrodzenia będzie wynosiła ok. 40 proc." W 2060 r. stosunek ten ma wynieść już niecałe 30 proc. - twierdzi prezes ZUS cytowana przez Money.pl

OECD przestrzega Polskę

Zakład nie jest odosobniony w swoich prognozach. Na początku roku Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała analizę różnych systemów emerytalnych. Po zbadaniu 40 okazało się, że nasz na ich tle wypada źle. Polacy na starość mogą żyć w nędzy.

Kiedy Polak będzie mógł liczyć na emeryturę w wysokości ok. 30 proc. dzisiejszej pensji, Niemiec otrzyma świadczenie na poziomie ok. 50 proc., Słowak ok. 64 proc., a Włoch 83 proc. Nawet w Rumunii emerytury, wedle przewidywań, będą względnie wyższe, bo wyniosą 36,6 proc. pensji.

Nadciąga demograficzny kryzys

Skąd tak niskie świadczenia? Problemem może okazać się demografia. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych już od następnej dekady - która przecież zaczyna się w przyszłym roku - może rozpocząć się proces wyludniania Polski. Może on doprowadzić do obniżenia populacji kraju z 38 do 24 mln osób jeszcze w tym stuleciu.

Czytaj też: Limit 30-krotności ZUS. O co chodzi? Wyjaśniamy, czym jest i kogo dotyczy

Zmieni się też struktura społeczeństwa - proporcje pomiędzy osobami w wieku emerytalnym a pracującymi wyrównają się. Dzisiaj tych drugich jest zdecydowanie więcej. A to przecież dzięki wpłatom pracujących pieniędzy na wypłatę dzisiejszych świadczeń nie brakuje.

Więcej o:
Komentarze (223)
Emerytury. Nadciąga demograficzny kryzys. Prezes ZUS ostrzega przed rokiem 2040
Zaloguj się
 • goldenboy34

  Oceniono 57 razy 49

  A Kaczyński z Morawieckim rozdają trzynastą i czternastą (sic) emeryturę...
  Za tą decyzję oboje powinni być pociągnięci pod Trybunał Stanu, z jednej strony mówi się ludziom o tym, że emerytury będą głodowe, z drugiej zaś rozdaje się nie swoje pieniądze obecnym rocznikom kosztem ich dzieci i wnuków...
  O 40letnich mundurowych emerytach nawet nie wspomnę bo obecnie żadna siła nawet nie wspomni o ich likwidacji

 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 44

  Młode pisiory zbijają fortuny w spółkach skarbu państwa. Starsze pokolenie pisiorów do 2060 roku i tak nie dożyje. A suwereny pisowskie nie myślą dalej niż do przyszłego weekendu. Perspektywa emerytury w postaci 30% ostatniej pensji do nikogo raczej nie dociera.

 • allegropajew

  Oceniono 50 razy 38

  Niemce, przebogate Niemce, podnieśli do 67, teraz dyskutują o 70 latach, a my, zastaw kuźwa się a postaw psiakość się, cieszymy się z obniżenia. Długo żyjącym przecież kobietom (z prawem do 85% emerytury męża, często wielokrotnie wyższej) obniżyliśmy do 60 lat. To, kuźwa, cieszmy się dalej.
  I popierajmy Bezzębnego Gnoma.
  Gościula

 • tomala44

  Oceniono 34 razy 34

  Najlepiej powodzi sie tym co za PRL nie pracowali a jedynie knuli. Jak stary Morawiecki. Bez pracy i z wilczym biletem a syna w USA wyksztalcil i zrobil prezesem banku

 • astygmatyk

  Oceniono 27 razy 27

  Oczywiście w artykule nie ma słowa o tym jaki wpływ na wysokość emerytur normalnych ludzi mają darmowe ubezpieczenia krusowców, "mundurowych" i "czarnuchów" ani o tym czy oni też będą w 2040 dostawać jedynie 30-40% swoich uposażeń. Ani o tym, że te ich STANOWE przywileje, rodem jakby z Sowietów, pożerają już dziś.....30 mld PLN/rocznie.

 • rattus-rattus

  Oceniono 24 razy 22

  Pierwszym krokiem powinna być likwidacja pasożytów pobierających wysokie emertytury, na które nie płacili składek - jeden system dla wszystkich. Dziesiątki miliardów złotych rocznie są przeznaczane na emerytury dla trzydziesto- i czterdziestoparoletnich mundurowych, na górników którzy nigdy nie płacili składek a dostają czterokrotnie wyższe emerytury od „normalnych” podatników, na sędziów którzy nie wiadomo dlaczego nie przechodzą na emeryturę tylko „w stan spoczynku” - taki myk pozwala im ograbianie społeczeństwa na kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie (bo składki płaca jak wszyscy, a emerytury pobierają średnio pięć razy wyższe) itd. itp. Jak do tego „ozusujemy” rolników, to okaże się że pieniędzy wystarczy dla wszystkich.

 • ks-t

  Oceniono 24 razy 20

  Zrozumcie, że tzw "skłądki" nie stanowią żadnego kapitału. o po prostu klucz do podziału emerytur w przyszłości. emerytur, na które będzie stać nasze Państwo. Jeśli będzie bogate, emerytury będą wysokie, jeśli biedne, to niskie, albo ich nie będzie. DLatego kluczem do emerytur, ale nie tylko, generalnie, do dobrobytu, jest wydajna, wysokomarżowa praca. Wysokomarżowa może byc gdy produkty będa nowoczesne i z pomysłem. Możemy też wspomóc (niewiele) demografię. Zamiast 500 plus można na przykład budować żłobki, przedszkola i zapewnić opieke dla dzieci w czasie choroby, aby matka mogła pracować. Mówimy o bezrobociu, które nie jest w Polsce tak duże. A powinniśmy mówic o wskaźniku zatrudnienia, które jest tragiczne. Pracuje nas, Polaków 54 proc, podczas gdy 72 proc Niemców.

 • gourmant

  Oceniono 22 razy 18

  Jest sposób wg PIS i związków. Należy jeszcze bardziej obniżyć wiek emerytalny. Np. Do 50 lat. Wtedy kryzys zacznie się w 2030 a nie 2040 ☹

 • seczytam

  Oceniono 21 razy 17

  Pamiętajcie "normalnie" pracujący - każdy z was musi wypracować emeryturę dla jednej świętej krowy, czyli:
  - policjanta
  - strażaka
  - pogranicznika
  - wojskowego
  - prokuratora
  - sędziego
  - rolnika
  - księdza
  - zakonnika

  Do tego połowę emerytury dla:
  - górnika,
  - kolejarza,
  - nauczyciela...

  I to jest słuszne, żeby plebs utrzymywał jaśnie panów i jaśnie panie - tak było za Ćwieczka, Mieszka, Sobieskiego, a tradycja zobowiązuje. Cieszcie się ciemnoto, że pańszczyznę wam znieśli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX