Marcin Horała pełnomocnikiem rządu ws. CPK. Premier zapowiada: "Zaczną się mnożyć rzucane pod nogi kłody"

Marcin Horała, znany przede wszystkim z prowadzenia komisji VAT-owskiej, zastąpi Mikołaja Wilda na stanowisku pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Premier Mateusz Morawiecki spodziewa się "rzucania kłód pod nogi".
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Marcin Horała zostanie pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" wyjaśnił powody decyzji dotyczącej CPK.

Wchodzimy w etap, w którym - wiem z doświadczenia - zaczną się mnożyć rzucane pod nogi kłody, pojawiać różne naciski

- stwierdził szef rządu.

Bardzo doceniam to, co zrobił wiceminister Mikołaj Wild, ale widzę konieczność tej zmiany, by te rysujące się na horyzoncie przeszkody nas nie zatrzymały. Teraz potrzebny jest tam polityk, który będzie miał siłę polityczną konieczną na tym etapie

- dodał premier.

Centralny Port Komunikacyjny zgodnie z planem

Mateusz Morawiecki podkreślił ponadto, że prace nad budową CPK są intensywne i idą zgodne z harmonogramem.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu w odległości 37 kilometrów na zachód od stolicy Polski, na obszarze około 3 tysięcy hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność.

Czytaj też: Komisja ds. VAT. Horała nagle wyciąga nieznany dokument i pomawia posła PO. "Ustawka"

Oprócz tego w skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe, które umożliwią przejazd między Warszawą, a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Za realizację inwestycji odpowiada spółka Skarbu Państwa nadzorowana przez premiera.

Początkowo CPK miał być uruchomiony pod koniec 2027 roku. Na początku września bieżącego roku przedstawiciele spółki odpowiedzialnej za jego budowę poinformowali, że otwarcie odbędzie się później.

Więcej o: