VAT. Ministerstwo Finansów sprawdza przedsiębiorców. Zweryfikują 80 tys. faktur

Ministerstwo Finansów poinformowało o tym, że sprawdzi 80 tys. faktur na podstawie JPK VAT. Resort zweryfikuje, czy przedsiębiorcy płacą podatki.

Jednym z głównych celów, jakie postawił sobie rząd PiS, jest walka z oszustami podatkowymi i pozbycie się luki VAT. Rządzący walczą z tym poprzez zaostrzenie przepisów, ale także za pomocą mechanizmów weryfikujących przedsiębiorców. Są nimi funkcjonujące od 2018 r. pliki JPK VAT, które teraz sprawdzi Ministerstwo Finansów.

Pliki JPK VAT wysyła każda firma, która jest podatnikiem. Są one zbiorem danych, w których zawarte są dane dotyczące operacji gospodarczych. Co miesiąc wysyła je ok. 1,6 mln podatników. "Na podstawie JPK VAT za 2019 r. (styczeń-sierpień) zidentyfikowano 53 765 podatników, którzy w rejestrze zakupów ujęli faktury od 37 937 podmiotów niezarejestrowanych do VAT na kwotę prawie 2,7 mld zł" - czytamy na Twitterze Ministerstwa Finansów. 

Narzędzie działa skutecznie. Wcześniej ministerstwo informowało, dzięki analizie plików JPK VAT od stycznia do sierpnia br. KAS znalazło niejasności dotyczące kwoty ok. 8,7 mld. 

Ostatnimi pomysłami rządu na walkę z oszustwami podatkowymi było wprowadzenie split payment. Mechanizm polega na tym, że płatności są automatycznie przelewane na dwa konta, dzięki czemu kwota podatku VAT zostaje oddzielona od wartości netto. Innym pomysłem jest tzw. biała lista podatników VAT, która wprowadziła pewne niejasności.