VAT. Ministerstwo Finansów sprawdza przedsiębiorców. Zweryfikują 80 tys. faktur

Ministerstwo Finansów poinformowało o tym, że sprawdzi 80 tys. faktur na podstawie JPK VAT. Resort zweryfikuje, czy przedsiębiorcy płacą podatki.

Jednym z głównych celów, jakie postawił sobie rząd PiS, jest walka z oszustami podatkowymi i pozbycie się luki VAT. Rządzący walczą z tym poprzez zaostrzenie przepisów, ale także za pomocą mechanizmów weryfikujących przedsiębiorców. Są nimi funkcjonujące od 2018 r. pliki JPK VAT, które teraz sprawdzi Ministerstwo Finansów.

Pliki JPK VAT wysyła każda firma, która jest podatnikiem. Są one zbiorem danych, w których zawarte są dane dotyczące operacji gospodarczych. Co miesiąc wysyła je ok. 1,6 mln podatników. "Na podstawie JPK VAT za 2019 r. (styczeń-sierpień) zidentyfikowano 53 765 podatników, którzy w rejestrze zakupów ujęli faktury od 37 937 podmiotów niezarejestrowanych do VAT na kwotę prawie 2,7 mld zł" - czytamy na Twitterze Ministerstwa Finansów. 

Narzędzie działa skutecznie. Wcześniej ministerstwo informowało, dzięki analizie plików JPK VAT od stycznia do sierpnia br. KAS znalazło niejasności dotyczące kwoty ok. 8,7 mld. 

Ostatnimi pomysłami rządu na walkę z oszustwami podatkowymi było wprowadzenie split payment. Mechanizm polega na tym, że płatności są automatycznie przelewane na dwa konta, dzięki czemu kwota podatku VAT zostaje oddzielona od wartości netto. Innym pomysłem jest tzw. biała lista podatników VAT, która wprowadziła pewne niejasności. 

Więcej o:
Komentarze (25)
VAT. Ministerstwo Finansów sprawdza przedsiębiorców. Zweryfikują 80 tys. faktur
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 35 razy 31

  Polska to chyba jedyny kraj, gdzie przestępcy kontrolują uczciwych ludzi z których pracy żyją.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 14 razy 12

  Czy faktury za usługi dla "Srebrnej" też będą poddane kontroli ????
  I wszystkie inne "usługowe" na rzecz PIS ???

 • window_licker

  Oceniono 12 razy 8

  Banasia już sprawdzili?

 • c.t.k

  Oceniono 11 razy 7

  Klechy mają dobrze, ich czarne królestwo nie jest z tego świata i ministerstwo finansów, może ich w kropidło cmoknąć.

 • andrzej2310

  Oceniono 11 razy 7

  KAS znalazło niejasności dotyczące kwoty ok. 8,7 mld - niejasności to często drobne pomyłki przy wystawieniu faktury, błąd w adresie , w nazwie firmy. Daleko tu jeszcze do przestępstwa skarbowego i umniejszenia zobowiązania podatkowego. KAS zwalcza problemy, które sam stwarza, z sukcesem.

 • stachud

  Oceniono 4 razy 4

  Na pisowską mafię i Banasia żaden plik jpk nie pomoże.

 • malin_k

  Oceniono 4 razy 4

  Jak zwykle ta sama działalność państwa: rozwiązać problem cudzymi rękami i jeszcze na mandatach zarobić. Mechanizm prosty - kupiłeś od podmiotu, który wystawił fakturę chociaż nie jest zarejestrowany do vat. Nie przeczę, jest to nielegalne. Więc skarbówka zamiast ścigać sprzedającego dlaczego nie jest zarejestrowany ścignie Ciebie drogi kupujący - że przecież Ty powinieneś sprawdzać podatki sprzedającego. Wyrzucą Ci ten VAT z vatu naliczonego i jeszcze mandat dowalą, bo Ciebie przecież łatwiej namierzyć niż słupa. Proste? Tak. Skuteczne? Niestety też tak. Przynajmniej do czasu aż się wszyscy przedsiębiorcy przerejestrują np. na Czechy...

 • rlnd

  Oceniono 3 razy 3

  Pamiętajcie, te samochody, to od bezdomnego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX