Ministerstwo Finansów chce ograniczyć obrót gotówki. Celem uszczelnienie systemu podatkowego i oszczędności

Ministerstwo Finansów planuje obniżyć próg obrotu bezgotówkowego do 8 tys. zł. Zmiany podyktowane postępującą cyfryzacją pozwolą zaoszczędzić 20 mld zł, a także uszczelnić systemy podatkowy.

Jak podaje money.pl, projekt Ministerstwa Finansów jest obecnie w fazie konsultacji z głównymi zainteresowanymi, czyli przedsiębiorcami. Obniżka progu obrotu bezgotówkowego z 15 do 8 tys. zł może okazać się rewolucyjną zmianą z kilku powodów. 

Ministerstwo Finansów chce ograniczyć płatność gotówkową. Budżet Państwa zyska co najmniej 20 mld zł

Mocniejsze postawienie na płatność bezgotówkową jawi się jako naturalne rozwiązanie w dobie postępującej cyfryzacji. Dzięki zmniejszeniu gotówki w obiegu zmniejszą się koszty jej produkcji, wprowadzania czy zabezpieczenia. Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki temu udałoby się zaoszczędzić ok. 20 mld zł, czyli 1 proc. PKB. Według oceny Narodowego Banku Polskiego oszczędności mogą być jednak nawet trzykrotnie wyższe. 

To jednak nie jedyna korzyść. Obniżka progu obrotu bezgotówkowego pozwoli Państwu na uszczelnienie systemu podatkowego oraz lepszą kontrolę przedsiębiorców. Transakcje staną się bardziej transparentne, a przestępstwa podatkowe coraz rzadsze. Warto również zauważyć, że płatność bezgotówkowa jest dużo bardziej bezpieczna.

Rezygnacja z płatności gotówkowej uderzy w małych przedsiębiorców

Rezygnacja z płatności gotówkowej wydaje się być rozwiązaniem, które może przynieść same korzyści. Pozostają pewne wątpliwości, czy zmiany nie uderzą w liczną grupę małych przedsiębiorców. - Dla dużych podmiotów nie będzie to żadnym problemem, ale w przypadku mniejszych sklepów zdania są podzielone. Mniejsze firmy korzystające ze środków obrotowych potencjalnie mogą niekiedy mieć problemy z odpowiednią ilością środków na koncie. Z drugiej strony na pewno argumenty przedstawione przez Ministerstwo Finansów dotyczące kosztu obsługi gotówki przemawiają do wyobraźni i kieszeni przedsiębiorców - tłumaczy money.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Z implikacją zmian nie powinni mieć natomiast ich główni operatorzy, czyli banki. Są one przygotowane do zwiększenia liczby transakcji bezgotówkowych. Na ten moment obsługują ponad 2,7 mln użytkowników w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. 

Więcej o:
Komentarze (35)
Ministerstwo Finansów chce ograniczyć obrót gotówki. Celem uszczelnienie systemu podatkowego i oszczędności
Zaloguj się
 • kotekkot

  Oceniono 10 razy 8

  A kto zaoszczedzi te 20 mld.? Bo chyba nie przedsiebiorcy ktorzych koszty bankowe wzrosną.

 • sprzedam_sie

  Oceniono 8 razy 6

  Takiego wooja! To oznacza, ze wlaadza i skarbowka jednym kliknieciem beda wiedziec o nas wszystko. Nie ma to nic wspolnego z troska o obywateli i ich bezpieczenstwo, raczej odwrotnie.

 • tigga_11

  Oceniono 8 razy 6

  "Na ten moment obsługują ponad 2,7 mld użytkowników w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw"

  Słuszną linię ma nasza władza...

 • wawiak57

  Oceniono 3 razy 1

  20 mld według rządu, 60 mld według NBP. Gratuluję fantazji. Kontrola, kontrola, kontrola. Ale i przy kontroli da się wydymać kontrolerów.

 • jsiegen

  Oceniono 3 razy 1

  Kiedy rząd zacznie wydawać pieniądze podatników zgodnie z życzeniem i wolą obywateli ludzie będą mniej oszukiwali na podatkach. Jednak trudno jest odstąpić od trwonienia cudzych pieniędzy i kupowania wyborów.

 • Leon Noel

  0

  Niedługo ksiądz będzie wiedział kto ile daje na tacę i przy ostatniej posłudze rodzina będzie podsumowana.

 • jami100

  Oceniono 2 razy 0

  Przecież to śmieszne. Przedsiębiorcy z reguły rozliczają się przelewami, przynajmniej jeśli chodzi o tak wysokie kwoty. Oczywiście jeśli ktoś chce coś ukryć to w ogóle nie będzie tego ewidencjonowal i wtedy płatność będzie gotówką bez śladu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX