Jak podaje money.pl, projekt Ministerstwa Finansów jest obecnie w fazie konsultacji z głównymi zainteresowanymi, czyli przedsiębiorcami. Obniżka progu obrotu bezgotówkowego z 15 do 8 tys. zł może okazać się rewolucyjną zmianą z kilku powodów.
Ministerstwo Finansów chce ograniczyć płatność gotówkową. Budżet Państwa zyska co najmniej 20 mld zł
Mocniejsze postawienie na płatność bezgotówkową jawi się jako naturalne rozwiązanie w dobie postępującej cyfryzacji. Dzięki zmniejszeniu gotówki w obiegu zmniejszą się koszty jej produkcji, wprowadzania czy zabezpieczenia. Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki temu udałoby się zaoszczędzić ok. 20 mld zł, czyli 1 proc. PKB. Według oceny Narodowego Banku Polskiego oszczędności mogą być jednak nawet trzykrotnie wyższe.
To jednak nie jedyna korzyść. Obniżka progu obrotu bezgotówkowego pozwoli Państwu na uszczelnienie systemu podatkowego oraz lepszą kontrolę przedsiębiorców. Transakcje staną się bardziej transparentne, a przestępstwa podatkowe coraz rzadsze. Warto również zauważyć, że płatność bezgotówkowa jest dużo bardziej bezpieczna.
Rezygnacja z płatności gotówkowej uderzy w małych przedsiębiorców
Rezygnacja z płatności gotówkowej wydaje się być rozwiązaniem, które może przynieść same korzyści. Pozostają pewne wątpliwości, czy zmiany nie uderzą w liczną grupę małych przedsiębiorców. - Dla dużych podmiotów nie będzie to żadnym problemem, ale w przypadku mniejszych sklepów zdania są podzielone. Mniejsze firmy korzystające ze środków obrotowych potencjalnie mogą niekiedy mieć problemy z odpowiednią ilością środków na koncie. Z drugiej strony na pewno argumenty przedstawione przez Ministerstwo Finansów dotyczące kosztu obsługi gotówki przemawiają do wyobraźni i kieszeni przedsiębiorców - tłumaczy money.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.
Z implikacją zmian nie powinni mieć natomiast ich główni operatorzy, czyli banki. Są one przygotowane do zwiększenia liczby transakcji bezgotówkowych. Na ten moment obsługują ponad 2,7 mln użytkowników w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.