Minister Zdrowia zaleca dalsze stosowanie leków na cukrzycę. "Alarmistyczne sygnały przedwczesne"

Robert Kędzierski
Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zapewnił, że leki na cukrzycę dostępne w Polsce są bezpieczne. Stwierdził, że dotychczasowe analizy agencji odpowiedzialnych za sprawdzanie bezpieczeństwa leków nie potwierdzają wysokiego stężenia NDMA - substancji, która może wywoływać raka.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, odniósł się do medialnych doniesień o niebezpiecznym skażeniu ważnego leku na cukrzycę. Przypomnijmy - "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że metformina, stanowiąca substancję aktywną, w niektórych lekach może być zanieczyszczona NDMA (N-nitrozodimetyloaminą). To substancja wywołująca raka.

>> Zobacz wypowiedź Łukasza Szumowskiego:

Zobacz wideo

Szef resortu zapewnił, że dziś nie ma danych, które pozwalałby stwierdzić, że leki dostępne w Polsce są niebezpieczne.

Zaprzestanie przyjmowanie metforminy może grozić większymi konsekwencjami zdrowotnymi, niż jej nie przyjmowanie.

- stwierdził.

Alarmistyczne sygnały, że leki są groźne, są przedwczesne.

- dodał.

Szumowski wyjaśnił też, że NDMA występuje w powszechnie, w żywności, w otoczeniu - leki nie byłyby więc jedynym źródłem jej przedostawania się do organizmu.

Minister zdrowia podkreślił, że wedle obecnych danych w wielu seriach metforminy poziom niebezpiecznej substancji jest w granicach normy. Dodał, że znajduje się ona w leku na skutek procesu produkcyjnego - w procesie syntezy wykształcają się śladowe ilości substancji.

Czytaj też: Koniec z wizerunkiem lekarza w reklamach suplementów. A to nie jedyna z nowych regulacji

Szumowski wyjaśnił, że europejska agencja odpowiedzialna za badanie bezpieczeństwa leków i jej polski odpowiednik nie potwierdzają, by leki na cukrzycę trzeba wycofać z rynku, zaprzestać sprzedawania czy zarekomendować zaprzestanie ich zażywania.

Przedstawiciel rządu wyjaśnił, że wykrycie groźnego poziomu substancji jest mało prawdopodobne.

Wywołuje raka, może znajdować się w leku

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" medykamenty mogą zawierać groźną, rakotwórczą substancję wywołującą raka. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Ma też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

Więcej o: