Płaca minimalna 2020. Spora podwyżka wynagrodzeń. Ile będą wynosić zarobki od 1 stycznia 2020 roku?

Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł brutto. Od przyszłego roku czeka nas jednak spora podwyżka. Informujemy o tym, ile będą wynosić zarobki minimalne miesięczne oraz godzinowe.
Zobacz wideo

Decyzję o podwyższeniu pensji minimalnej podjął premier RP Mateusz Morawiecki podczas wrześniowego posiedzenia Rady Ministrów. Według tych ustaleń, minimalne wynagrodzenie w 2020 roku będzie wynosić 2600 zł brutto. To wzrost o 350 zł brutto, czyli 15,6 proc. względem pułapu ustalonego w 2019 roku. Podniesienie płacy minimalnej na przyszły rok sprawiło, że będzie ona wynosić 49 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w Polsce. 

Płaca minimalna 2020. Jak kształtować się będą zarobki godzinowe? Co jeszcze przygotował rząd dla pracowników? 

Oznacza to, że "na rękę" zarobimy co najmniej 1920,62 zł. Ministerialne rozporządzenie określa również minimalną płacę godzinową. W 2020 roku wynosić ona będzie 17 zł brutto, czyli o 1 zł więcej, niż planowano. Obecnie ta stawka to 14,70 zł brutto za godzinę. Warto zaznaczyć, że ustalenia co do godzinowych zarobków dotyczą również osób pracujących na umowie zlecenie. Ponadto, rząd zdecydował się wprowadzić dodatek stażowy dla najbardziej doświadczonych pracowników

Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 600 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych (przez wzrost dochodów pracowników). Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ok. 1,5 mln pracowników otrzymujących płacę minimalną. Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia

- mogliśmy przeczytać w rządowym komunikacie po wrześniowym ogłoszeniu decyzji premiera RP

Płaca minimalna wkrótce ma być jeszcze wyższa. 4000 zł brutto w 2023 roku

Przyszłoroczna podwyżka jest początkiem zapowiadanych przez rząd podwyżek pensji minimalnej. Zgodnie z zapowiedziami do końca 2021 r. ma ona wynosić 3000 zł, natomiast 2 lata później już 4000 zł. Jeśli obietnice zostaną zrealizowane, w ciągu niespełna 15 lat zanotujemy w Polsce ponad 3-krotny wzrost minimalnego wynagrodzenia, gdyż w 2009 r. wynosiło ono zaledwie 1276 zł. Od tego roku jest ta kwota sukcesywnie podwyższana. 

Więcej o:
Komentarze (36)
Płaca minimalna 2020. Spora podwyżka wynagrodzeń. Ile będą wynosić zarobki od 1 stycznia 2020 roku?
Zaloguj się
 • dynia71

  Oceniono 8 razy 6

  to nie płace rosną tylko inflacja rośnie. płace minimalne tylko gonią inflację bo naród ten mało zarabiający nie żyje coraz lepiej. Śmieci, prąd, podstawowe produkty- tam ceny rosną.

 • pansloik

  Oceniono 12 razy 6

  Szkoda że za takie rzeczy biorą się ludzie nie mający pojęcia o makroekonomii, łącznie z naszym Panem Premierem. Doprowadzi to do ogromnje presji inflacyjnej powiązanej z z dużą stopą bezrobocia i zduszony zostanie wzrost gospodarczy. Nastąpi stagflacja, z której ciężko będzie się wyrwać naszej gospodarce. Nie wiem dlaczego znani ekonomiści siedzą cicho.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 15 razy 5

  NO TERAZ CENY TOWARÓW I USŁUG WZROSNĄ NIESAMOWICIE !!!!!!!!!!!
  Czy PIS chce do końca zrujnować Polskę ??????????

 • trym

  Oceniono 11 razy 3

  ludzie będą masowo zatrudniani na 1/2 lub 3/4 itd etatu , dobrobytu państwa nie zbuduje się na podnoszeniu zarobków bez względu na efektywność pracy , niestety populiści odchodzą dopiero po tragedii gospodarczej nigdy przed

 • dr.hayd

  Oceniono 11 razy 3

  Inflacja o ile w górę?

 • hunkyyankee

  Oceniono 1 raz 1

  Komuszki pisowskie

 • lob2

  Oceniono 1 raz 1

  Przestańcie kminić ten naród. Podwyżki są wtenczas jak nie drożeje, to na co wydajemy nasze pensje.Jeśli rosną pensje i rosną podatki to nic się nie zmienia tylko będzie więcej zer z jednej i drugiej strony.

 • lob2

  Oceniono 1 raz 1

  To akurat tyle ile wyniosą podwyższone ceny na wszystko,od prądu po chleb.Masło maślane.Kiedy Polacy zrozumieją,że nas robią w konia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX