Split payment. Kolejne zmiany od 1 stycznia 2020 roku. Na co należy zwrócić uwagę?

Obowiązkowy split payment w przypadku transakcji powyżej 15 tys. zł wszedł w życie wraz z początkiem listopada br. Wraz z początkiem 2020 roku przedsiębiorców czekają kolejne zmiany.

Split payment funkcjonuje w Polsce od lipca 2018 r., ale początkowo miał on charakter dobrowolny. Od 1 listopada mechanizm podzielonej płatności stał się obowiązkowy w przypadku transakcji i usług, jeśli ich wartość wyniesie więcej niż 15 tys zł.

Mechanizm polega na tym, że płatności automatycznie trafiają na dwa konta dostawcy, a kwota VAT zostaje oddzielona od wartości netto. Część środków trafia na konto firmowe usługodawcy bądź przedsiębiorcy, natomiast podatek ląduje na rachunku VAT obsługiwanym przez bank bądź SKOK. 

>>> Dowiedz się więcej: Pracownicze Plany Kapitałowe niepopularne wśród Polaków. Wkrótce zmiany w promocji PPK

Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorców czekają kolejne zmiany w przepisach w związku z wieloletnim planem rządu, który do końca 2029 roku chce uszczelnić lukę VAT. Pozwoli to Ministerstwu Finansów na zaoszczędzeniu 82 mld zł. 

Split payment. Kolejne zmiany od 2020 roku. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak informuje poradnikprzedsiebiorcy.pl, obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dotyczyć będzie transakcji z kilku nowych branż, które narażone są na największe nieprawidłowości. Dotyczyć będą:

  • branży paliwowej,
  • usług budowlanych,
  • dostaw stali, paliw, węgla, złomu, sprzętu elektronicznego czy części samochodów. 
Zobacz wideo

Ponadto, zgodnie z ustaleniami Wieloletniego Planu Finansowego Państwa wkrótce dojdzie do jeszcze większego uszczelnienia systemu podatkowego. Do ustawy zostanie wpisanych lista wyrobów, od których podatek VAT będzie trzeba zapłacić w terminie do 5 dni. Będą się na niej znajdować produkty ropopochodne, a celem jej wprowadzenia będzie uściślenie przepisów o stosowaniu akcyzy paliwowej.

Więcej o: