Split payment. Kolejne zmiany od 1 stycznia 2020 roku. Na co należy zwrócić uwagę?

Obowiązkowy split payment w przypadku transakcji powyżej 15 tys. zł wszedł w życie wraz z początkiem listopada br. Wraz z początkiem 2020 roku przedsiębiorców czekają kolejne zmiany.

Split payment funkcjonuje w Polsce od lipca 2018 r., ale początkowo miał on charakter dobrowolny. Od 1 listopada mechanizm podzielonej płatności stał się obowiązkowy w przypadku transakcji i usług, jeśli ich wartość wyniesie więcej niż 15 tys zł.

Mechanizm polega na tym, że płatności automatycznie trafiają na dwa konta dostawcy, a kwota VAT zostaje oddzielona od wartości netto. Część środków trafia na konto firmowe usługodawcy bądź przedsiębiorcy, natomiast podatek ląduje na rachunku VAT obsługiwanym przez bank bądź SKOK. 

>>> Dowiedz się więcej: Pracownicze Plany Kapitałowe niepopularne wśród Polaków. Wkrótce zmiany w promocji PPK

Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorców czekają kolejne zmiany w przepisach w związku z wieloletnim planem rządu, który do końca 2029 roku chce uszczelnić lukę VAT. Pozwoli to Ministerstwu Finansów na zaoszczędzeniu 82 mld zł. 

Split payment. Kolejne zmiany od 2020 roku. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak informuje poradnikprzedsiebiorcy.pl, obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dotyczyć będzie transakcji z kilku nowych branż, które narażone są na największe nieprawidłowości. Dotyczyć będą:

 • branży paliwowej,
 • usług budowlanych,
 • dostaw stali, paliw, węgla, złomu, sprzętu elektronicznego czy części samochodów. 
Zobacz wideo

Ponadto, zgodnie z ustaleniami Wieloletniego Planu Finansowego Państwa wkrótce dojdzie do jeszcze większego uszczelnienia systemu podatkowego. Do ustawy zostanie wpisanych lista wyrobów, od których podatek VAT będzie trzeba zapłacić w terminie do 5 dni. Będą się na niej znajdować produkty ropopochodne, a celem jej wprowadzenia będzie uściślenie przepisów o stosowaniu akcyzy paliwowej.

Więcej o:
Komentarze (22)
Split payment. Kolejne zmiany od 1 stycznia 2020 roku. Na co należy zwrócić uwagę?
Zaloguj się
 • syndawidowy

  Oceniono 12 razy 12

  Przestańcie piep... głupoty. split payment jest obowiązkowy dla transakcji powyżej 15.000 jeśli towar/usługa znajduje się na reżimowej liście. oba warunki muszą być spełnione jednocześnie.

 • jtby

  Oceniono 9 razy 9

  "zgodnie z ustaleniami Wieloletniego Planu Finansowego Państwa". Wieloletnie planowanie, to dobra sprawa, ale pisdolistom wychodzi raczej krótkoterminowe "czesanie" kogo się da w myśl zasady: lepiej niech stracą tysiące uczciwych, niż miałby zyskać jeden nieuczciwy spoza naszej bandy.

 • jagi.pk

  Oceniono 8 razy 4

  Współpracuję z działem księgowości jako konsultant IT od systemów finansowych. Jak na to wszystko patrzę, to odechciewa się założenie własnej firmy.
  Pisobolszewicy nigdy nie zrozumieją, że tylko upraszczanie przepisów, a nie ich komplikowanie, ulatwianie życia przedsiębiorcom, a nie rzucanie wiecznie kłód pod nogi przekłada się na szybki rozwój kraju. Ale czy ktoś z mentalnością komucha to zrozumie? Łatwiej przecież grabić i zastraszać "bogatych" niż wziąźć się do prawdziwej roboty i wprowadzić normalne przepisy.

 • jedyny_times

  Oceniono 3 razy 3

  Mnie nikt milionami nie płaci. Będę rozbijał na kilka faktur i tak mam zamrożone pieniądze tam i tylko bank sobie tą kasą obraca.

 • marykownow

  Oceniono 5 razy 3

  Mam jednoosobową działalność. Jestem od niedawna na lekach z powodu nerwicy wywołanej stresem z tymi wszystkimi zmianami. Nie zarabiam kokosów, więc przy tak podwyższanych teraz płacach minimalnych chcę ją zamknąć i iść na etat.

 • zgred151

  Oceniono 4 razy 2

  Jezeli ograniczenie a czasem nawet uniemozliwenie dostepu do wlasnych pieniedzy przedsiebiorcom nazywa sie oszczednosciami w MF , to widocznie ja nie rozumiem jezyka polskiego ,kiedys nazywano to zlodziejstwem

 • januszlen58

  Oceniono 3 razy 1

  Ha ha ha ha ha powoli przygotywujcie sobie drewmiaki ,

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 3 razy 1

  szaro to widzę

 • xynat

  0

  Od 1 stycznia metoda podzielonej płatności (bo tak to się po polsku nazywa) będzie dotyczyła usług budowlanych? Już koorwa dotyczy. Od 1 listopada tego roku. Dziennikarzyna coś tam chciał napisać i napisał bzdury. Od 1 listopada każda transakcja powyżej 15 tys brutto i zarazem znajdująca się w załączniku 15 do ustawy o VAT obowiązana jest do metody podzielonej płatności (a nie żaden split payment zakompleksione wieśniaki, wstydzicie się języka polskiego?).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX