Pracownicze Plany Kapitałowe niepopularne wśród Polaków. Wkrótce zmiany w promocji PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to pomysł rządu mający na celu pomóc Polakom w oszczędzaniu środków na emeryturę. Według doniesień medialnych, projekt nie cieszy się jednak zbytnią popularnością. Polski Fundusz Rozwoju ma plan, by to zmienić.
Zobacz wideo

Przypominamy, że Pracownicze Plany Kapitałowe obowiązują od tego roku w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 osób. Dobrowolny program skierowany jest do osób w wieku 18-55 lat. Jak jednak informują media, spora część Polaków, pomna doświadczeń z OFE, decyduje się rezygnować z udziału w nim. W związku z tym, jak informuje "Rzeczpospolita", Polski Fundusz Rozwoju zmieni zasady promowania PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy Polacy mają problem z programem?

Według nieoficjalnych szacunków, obecnie w programie bierze udział 40 proc. pracowników firm, które powinny je już wprowadzić. Jest to wynik bardzo przeciętny, zwłaszcza, że rząd początkowo oczekiwał, że do PPK przystąpi nawet 75 proc. osób. Wraz z początkiem 2020 r. w Pracowniczych Planach Kapitałowych udział zaczną brać pracownicy mniejszych przedsiębiorstw (zatrudniający od 50 do 249 osób). Przez to łączna liczba osób, które potencjalnie będą mogły brać udział w PPK zwiększy się do 11,5 mln osób. 

Dołączenie kolejnej grupy pracujących prawdopodobnie zbiegnie się w czasie ze zmianą w promowaniu PPK. Wszystko po to, by procent uczestników zwiększył się co najmniej do pułapu 50 proc. Jak zapowiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, że celem jest osiągnięcie poziomu 60-75 proc. 

PPK ze zmianami w promowaniu. Na czym będą polegać?

Planem PFR są zmiany w prowadzeniu kampanii informacyjnej. - Trzeba prowadzić kampanię kierowaną i do pracowników, i pracodawców. Co więcej, w przypadku małych i średnich firm nawet bardziej do pracodawców. Będziemy pokazywali studium przypadku tych firm, które się fantastycznie zaangażowały i wykorzystały PPK jako element budowy pozytywnego wizerunku firmy, co przełożyło się na wysoką partycypację rzędu 60–80 proc. - mówi Paweł Borys dla "Rzeczpospolitej".

>>> Czytaj także: Emerytury. Pracownicy dostają wybór: "premia albo udział w PPK". Borys: "Będziemy reagować"

Szef PFR wciąż jednak przekonany, że Pracownicze Plany Kapitałowe nie okażą się klapą. Na swoim Twitterze przekonuje, że do zwiększenia popularności programu potrzebny jest czas oraz edukacja Polaków w tej tematyce. Ponadto Paweł Borys stwierdził, że obecne wyniki na poziomie 40 proc. są zaniżane przez przedsiębiorstwa, wobec których istnieje podejrzenie o wywieranie presji na pracowników, by ci rezygnowali z udziału w PPK. 

Więcej o:
Komentarze (132)
Pracownicze Plany Kapitałowe niepopularne wśród Polaków. Wkrótce zmiany w promocji PPK
Zaloguj się
 • a.ba

  Oceniono 69 razy 61

  Najlepszą antyreklamą tego kolejnego oszustwa jest opłata 'przekształceniowa' 15% podatku od resztek kasy z poprzedniego programu emerytalnego. Sami sobie robicie antyreklamę. Nie trzeba zniechęcać dodatkowo.

 • year68

  Oceniono 55 razy 53

  Powszechny Plan Kradzieży, tu i teraz w celu kolejnego rozdawnictwa. Emerytury z tego nie będzie.

 • ruletka100

  Oceniono 49 razy 45

  Raz już mnie okradli. Czemu myślą, że jestem tak głupia i dam się znowu okraść?

 • justas32

  Oceniono 46 razy 44

  Proponuję karę śmierci za negatywne wypowiadanie się na temat PPK ...

 • wqcyzx

  Oceniono 47 razy 39

  PPK w swojej konstrukcji jest subskrypcją przymusowej pożyczki państwowej o ustalonej racie i nieustalonej stopie zwrotu. Ja się nie dziwię, że ludzie nie mają zamiaru się w to pchać.

 • year68

  Oceniono 40 razy 38

  Nie wierzę, że 40% przystąpiło, raczej nie złożyli deklaracji żeby się wypisać przez niedbalstwo, albo z lenistwa.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 39 razy 35

  Wypisałem się, bo złodziei nie zamierzam finansować.
  Nie dość, że chcą mi ukraść resztę pieniędzy z ofe, to wymyślają nowy, złodziejski program.

 • gazetalogin12

  Oceniono 28 razy 26

  System emerytalny powinien być taki sam dla wszystkich. Na razie nie jest. Jednym się dokręca śrubę, straszy, każe oszczędzać a wybranym kastom daje się wypasione emerytury, bez związku z odprowadzanymi składkami, po okresie pracy krótszym czasami o 50% od okresu pracy przeciętnego Kowalskiego. To nie tylko niesprawiedliwe. To demoralizujące. Nie dziwię się że PPK nie cieszą się zainteresowaniem - ludzie nie lubią jak robi się ich w wała. To nie jest tylko kwestia braku zainteresowania czy braku promocji. Ludzie to po prostu zwyczajnie wqur_wia, ta cała niesprawiedliwość i społeczeństwo kastowe.

 • a-lfa

  Oceniono 28 razy 26

  PPK będzie istniało do chwili jak uzbiera się tam kwota warta zabrania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX