Turcja. Erdogan grozi USA zamknięciem bazy z głowicami nuklearnymi

Prezydent Recep Erdogan zapowiedział, że Turcja może zamknąć bazę lotniczą Incirlik, w której znajdują się amerykańskie głowice nuklearne. To odpowiedź na ostatnie decyzje Stanów Zjednoczonych.
Zobacz wideo

Ofensywa turecka w Syrii przyczyniła się do pogorszenia relacji pomiędzy Erdoganem a Donaldem Trumpem. Choć spór został ostatnio lekko wyciszony, to nad Ankarą wciąż wisi widmo potężnych sankcji. Turcy zapowiadają, że jeśli takowe na nich spadną, zamknięta zostanie ważna baza lotnicza - informuje dw.com.

Erdogan ostrzega Stany Zjednoczone: "Jeśli będzie taka konieczność, zamkniemy bazę"

Reakcja kraju jest wynikową ostatnich doniesień na temat projekt ustawy o wydatkach USA. Znalazła się w niej informacja o sankcjach dla Turcji za zakup rosyjskiej broni. Negatywnie na relacje pomiędzy oboma krajami wpłynęła również rezolucja amerykańskiego Senatu, który uznał rzeź na Ormianach za ludobójstwo. 

Jeśli będzie to konieczne, zamkniemy Incirlik (...) Jeśli straszą nas wdrożeniem tych sankcji, oczywiście będziemy brać odwet

- zapowiedział Recep Erdogan na antenie jednej ze stacji telewizyjnych.

Baza lotnicza Incirlik znajduje się w południowej części Turcji. Jest ona bardzo ważna dla NATO, wykorzystywana podczas akcji na Bliskim Wschodzie przeciwko Państwu Islamskiemu. Znajdują się w niej również amerykańskie głowice nuklearne. Istnieje również możliwość, że w razie zaostrzenia konfliktu Turcy mogą zamknąć bazę Kurecik.

Turecka ofensywa przeciwko Kurdom

Turcy rozpoczęli ofensywę w północno-wschodniej Syrii 9 października przeciwko Kurdom, których uważają za terrorystów. Spotkała się ona z krytyką ze strony państw NATO. Donald Trump zapowiedział, że przeciwko państwu zostaną wprowadzone liczne sankcje. Na razie zewsząd patowa sytuacja nie znalazła rozwiązania. 

Więcej o:
Komentarze (12)
Turcja. Erdogan grozi USA zamknięciem bazy z głowicami nuklearnymi
Zaloguj się
 • inz100

  Oceniono 3 razy 3

  poprawka DWIE BAZY Turcy chcą zamknąć! Kto to pisze?

 • byann

  Oceniono 2 razy 2

  Już raz Ruskie wyrzuciły rakiety Amerykanów z Turcji jak ich zaszantażowały rakietami na Kubie w 1962.

 • kuba_wu

  Oceniono 4 razy 2

  A ja mam nadzieję, że tych B61 w Incirlink już dawno niema (albo że są już tylko atrapy).

  To mi bardziej wygląda na ruch wyprzedzający Erdogana, aby wyszło na to, że to niby on ich wygania, podczas gdy NATO i USA już od dawna rozważają wycofanie się z tych baz, zwłaszcza głowic, a wycofano już np. większość sojuszniczej OPL.

 • M.M. K.

  Oceniono 2 razy 2

  Obyś żył w ciekawych czasach...

 • edimerc

  Oceniono 1 raz 1

  Przeniesie do Polski.

 • say69mat

  Oceniono 3 razy 1

  @gazeta.pI:
  Prezydent Recep Erdogan zapowiedział, że Turcja może zamknąć bazę lotniczą Incirlik, w której znajdują się amerykańskie głowice nuklearne. To odpowiedź na ostatnie decyzje Stanów Zjednoczonych.

  say69mat:
  Pozostaje mieć nadzieję, że Prezydent Trump nie doprowadzi do utraty amerykańskich głowic w wyniku przejęcia przez siły tureckie Bazy Incirlik. Wiązałoby się to z szeregiem negatywnych konsekwencji zarówno dla regionu Bliskiego i Środkowego Wschodu. Jak i dla samego amerykańskiego Prezydenta.

 • leoleo

  Oceniono 2 razy 0

  kiedy zamknie bazę może nauczyć się strzelać albo jeszcze bardziej odpalać na ziemi

 • rikol

  Oceniono 1 raz -1

  Co Turcja robi jeszcze w NAto? Rozumiem, że nikt nie chce, żeby Turcy przyłączyli się do Rosji, ale tutaj nie ma wątpliwości. To nie jest sojusznik tylko wróg. UE zmarnowała kilka lat, które można było przeznaczyć na uszczelnienie granic pld. Teraz Erdogan trzyma nas w szachu, że wypuści "uchodźców". Zamiast wpłacania miliardów do Turcji trzeba było te pieniądze przeznaczyć na uszczelnienie granic. Każdy to widzi oprócz polityków UE. Najwyraźniej jest jakies druge dno, o którym nam się nie mówi. Czy to znowu korporacje prą do zwiększenia imigracji, żeby obniżyć pensje? Uchodźcy nie chcą pracować, czego przykład mamy w Niemczech. Lepiej przyjąć Chińczyków, ci przynajmniej nie żyją z socjalu i nie próbują zlikwidować lokalnej kultury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX