Turcja. Erdogan grozi USA zamknięciem bazy z głowicami nuklearnymi

Prezydent Recep Erdogan zapowiedział, że Turcja może zamknąć bazę lotniczą Incirlik, w której znajdują się amerykańskie głowice nuklearne. To odpowiedź na ostatnie decyzje Stanów Zjednoczonych.
Zobacz wideo

Ofensywa turecka w Syrii przyczyniła się do pogorszenia relacji pomiędzy Erdoganem a Donaldem Trumpem. Choć spór został ostatnio lekko wyciszony, to nad Ankarą wciąż wisi widmo potężnych sankcji. Turcy zapowiadają, że jeśli takowe na nich spadną, zamknięta zostanie ważna baza lotnicza - informuje dw.com.

Erdogan ostrzega Stany Zjednoczone: "Jeśli będzie taka konieczność, zamkniemy bazę"

Reakcja kraju jest wynikową ostatnich doniesień na temat projekt ustawy o wydatkach USA. Znalazła się w niej informacja o sankcjach dla Turcji za zakup rosyjskiej broni. Negatywnie na relacje pomiędzy oboma krajami wpłynęła również rezolucja amerykańskiego Senatu, który uznał rzeź na Ormianach za ludobójstwo. 

Jeśli będzie to konieczne, zamkniemy Incirlik (...) Jeśli straszą nas wdrożeniem tych sankcji, oczywiście będziemy brać odwet

- zapowiedział Recep Erdogan na antenie jednej ze stacji telewizyjnych.

Baza lotnicza Incirlik znajduje się w południowej części Turcji. Jest ona bardzo ważna dla NATO, wykorzystywana podczas akcji na Bliskim Wschodzie przeciwko Państwu Islamskiemu. Znajdują się w niej również amerykańskie głowice nuklearne. Istnieje również możliwość, że w razie zaostrzenia konfliktu Turcy mogą zamknąć bazę Kurecik.

Turecka ofensywa przeciwko Kurdom

Turcy rozpoczęli ofensywę w północno-wschodniej Syrii 9 października przeciwko Kurdom, których uważają za terrorystów. Spotkała się ona z krytyką ze strony państw NATO. Donald Trump zapowiedział, że przeciwko państwu zostaną wprowadzone liczne sankcje. Na razie zewsząd patowa sytuacja nie znalazła rozwiązania. 

Więcej o: