Kiedy wziąć urlop w 2020 roku? Terminy długich weekendów, świąt i dni wolnych od pracy

Chociaż do nowego, 2020 roku zostało nam jeszcze trochę czasu, to część z nas już planuje w których terminach wziąć urlop. Dzięki odpowiedniemu planowaniu możemy wziąć 2 dni wolnego i cieszyć się w sumie prawie tygodniem odpoczynku. Kiedy w 2020 roku wypadają długie weekendy i święta?
Zobacz wideo

W zależności od stażu osoby pracujące na etacie mogą wykorzystać od 20 do 26 dni urlopu. Zgłaszając wnioski urlopowe warto mieć na uwadze terminy, kiedy wypadają święta czy długie weekendy - dzięki temu możemy zapewnić sobie dłuższy odpoczynek.

Długie weekendy, święta i dni wolne od pracy w 2020 roku

  • Styczeń: pierwsza szansa czeka nas już w styczniu, kiedy wypada Nowy Rok (1 stycznia) i święto Trzech Króli (6 stycznia). Są to dni ustawowo wolne od pracy. W związku z tym biorąc wolne w czwartek 2 i piątek 3 stycznia zyskamy aż sześć dni wolnego.
  • Kwiecień: w 2020 roku święta wielkanocne wypadają 12 i 13 kwietnia (w niedzielę i poniedziałek). By zyskać cztery dni wolnego warto wziąć urlop w Wielki Piątek, czyli 10 kwietnia. Wykorzystując jeden dzień urlopu będziemy cieszyć się czterema dniami wolnego.
  • Maj: kolejna okazja do wypoczynku to majówka. W tym roku 1 maja wypada w piątek, a 3 maja w niedzielę. Jest to więc niezbyt korzystne dla pracowników rozstawienie. Aby wydłużyć majowy weekend, możemy wykorzystać swój urlop np. w poniedziałek 4 maja.
  • Czerwiec: święto wolne od pracy wypada także 11 czerwca. Wtedy obchodzone jest Boże Ciało. W 2020 roku wypada ono w czwartek, dlatego korzystne jest zgłoszenie urlopu w piątek 12 czerwca.
  • Sierpień: następne jest święto Wojska Polskiego i Wniebowstąpienia NMP, które przypada 15 sierpnia - w 2020 roku jest to sobota. Zgodnie z kodeksem za święto przypadające w sobotę pracodawca musi oddać nam jeden dzień wolnego.
  • Listopad: Kolejne wolne dni wypadają w listopadzie - niestety 1 listopada to niedziela, więc nie możemy odebrać sobie dnia wolnego. 11 listopada wypada z kolei w środę, więc warto wziąć urlop w poniedziałek 9 i wtorek 10 listopada, co daje w sumie pięć dni wolnego. Jeśli zdecydujemy się wziąć wolne także w czwartek i piątek (12 i 13 listopada) otrzymamy 9 dni wolnego za 4 dni urlopu.
  • Grudzień: Boże Narodzenie w 2020 roku wypada w piątek (25 grudnia) i sobotę (26 grudnia). Za drugi dzień świąt przysługuje nam odbiór dnia wolnego. Jeśli zostanie on przyznany w poniedziałek 28 grudnia albo w wigilię 24 grudnia, będziemy mogli skorzystać z czterech dni odpoczynku.
Więcej o: