Nagła dymisja przed świętami. Marek Niechciał nie będzie już szefem UOKiK-u

Marek Niechciał zrezygnował ze stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak poinformował urząd w komunikacie, Niechciał złożył dymisję, bo został powołany na członka zarządu w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG).

- Rada Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego 20 grudnia powołała Marka Niechciała na członka zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W związku z tym Marek Niechciał złożył dymisję z obecnie pełnionej funkcji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którą dziś przyjął Premier Mateusz Morawiecki - podał UOKiK w komunikacie.

Zgodnie z obowiązującymi  przepisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, Marek Niechciał będzie pełnił dotychczasową funkcję do momentu aż zostanie powołany nowy prezes urzędu, ale nie później niż do 1 lutego 2020 r., kiedy obejmie nowe stanowisko w UFG.

UFGto instytucja, która zajmuje się się wypłatą odszkodowań ofiarom wypadków spowodowanych przez kierowców, którzy nie posiadają obowiązkowego OC, bądź w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie został zidentyfikowany. Z kolei reprezentowany dotychczas przez Marka Niechciała UOKiK jest polskim urzędem antymonopolowym, który jest centralnym organem administracji rządowej, działającym na podstawie ustawy z 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów

>>> Myślisz o zmianie auta w nowym roku? Hybrydy Plug-in mają wiele zalet. Ważne, jak są użytkowane. Sprawdź, czy są dla ciebie

Zobacz wideo

Marek Niechciał był szefem UOKiK od 2016 r.

Marek Niechciał funkcję prezesa UOKiK-u pełnił dwukrotnie, za pierwszym razem był nim w latach w latach 2007-2008, a teraz od 2016 r. Zanim jednak został powołany na to stanowisko, między 1996 a 2001 r. był asystentem w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN i jednocześnie - w 1998 r. - pracował  dziale gospodarczym "Gazety Wyborczej".

W kolejnych latach był zatrudniany Państwowym Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeń, czy w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Prowadził także wykłady w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego oraz Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. W latach 2006-2007 piastował stanowisko zastępcy dyrektora ds. gospodarczych w Departamencie Komitetu Rady Ministrów KPRM. Niechciał był również wiceprzewodniczącym Rady Statystyki przy prezesie Rady Ministrów oraz doradcą Instytutu Ekonomicznego NBP.

Więcej o: