Mały ZUS. Specjalny kalkulator na pomoc przedsiębiorcom. Pomoże im obliczyć wysokość miesięcznej składki

ZUS pomoże przedsiębiorcom w obliczaniu miesięcznych składek poprzez wprowadzenie internetowego kalkulatora. Ponadto przypominamy, że z niższych składek ubezpieczeniowych skorzysta już wkrótce ponad 100 tys. kolejnych osób.
Zobacz wideo

Mały ZUS wprowadzono w życie w 2019 roku. Przepisy sprawiły, że ponad 180 tys. małych firm mogło rozliczać się z Zakładem na korzystnych dla nich warunkach. Od lutego 2020 roku wchodzi korzystna dla kolejnych przedsiębiorców nowelizacja przepisów, ale ZUS wprowadza również specjalny kalkulator, dzięki któremu można obliczyć wysokość stawek za styczeń przyszłego roku.

Mały ZUS plus od lutego 2020. Na czym polega zmiana? 

Według nowelizacji ustawy, z możliwości opłacania niższych składek do ZUS skorzystać będą mogli przedsiębiorcy, których roczne przychody nie przekraczają 120 tys. zł, a miesięczne - 6 tys. zł. Dotychczas górną granicą była kwota 63 tys. zł w skali roku. Z nowelizacji będzie mogło skorzystać aż 320 tys. osób (przy 180 tys. w 2019 roku), a w ich kieszeniach, według rządowych szacunków, zostanie od 1,3 do 1,5 mld zł. 

Przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2,8 tys. zł, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 r., bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł. 

- obrazowo starała się wyjaśnić sedno zmian minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz

Mały ZUS plus wchodzi w życie już od 1 lutego 2020 roku. Osoby, które były uprawnione do korzystania z Małego ZUS-u w obecnie działającej formule powinny zgłosić chęć korzystania z ulgi do 8 stycznia 2020 roku.

Mały ZUS. Kalkulator na pomoc przedsiębiorcom

ZUS zdecydował się wyjść na przeciw przedsiębiorcom poprzez stworzenie specjalnego kalkulatora. Jest on sporym ułatwieniem w obliczaniu podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych za styczeń 2020 roku. Dzięki temu właściciele firm mogą sprawdzić, czy mogą skorzystać z Małego ZUS-u. Aby to zrobić, należy wejść na stronę eskladka.pl, a później wpisać odpowiednie dane do kalkulatora, który sam obliczy wysokość składek. Przypominamy, że teraz dotyczy on obowiązujących obecnie progów, w skali roku wynoszą one 63 tys. zł.  

Kalkulator składekKalkulator składek eskladka.pl

Więcej o: