Należący do Grupy Cyfrowy Polsat Polkomtel potwierdził, że w grudniu zostały zakończone testy, które miały przygotować operatora do stworzenia pierwszej komercyjnej sieci 5G. "Obecnie rozpoczęła się już budowa sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz" - podał Polkomtel. Początkowo sieć oparta na nowej technologii oferującej przesył danych z prędkością 500 Mb/s ma działać w siedmiu polskich miastach, czyli w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Poznaniu i Katowicach.
W pierwszym kwartale 2020 roku jest planowane uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Stacje bazowe będą wyposażane w sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson - podał Polkomtel.
Celowo rozpoczynamy budowę nie w jednym, ale kilku miejscach w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy siedmiu miast będą mogli skorzystać z atutów pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G
- skomentowała Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.
Jak podaje Polkomtel, istotnym elementem budowanej sieci 5G jest wykorzystanie technologii TDD (Time Division Duplex - przyp. red.), której jedyne komercyjne wdrożenia w Polsce posiada Grupa Cyfrowy Polsat w paśmie 2600 MHz (2570-2620 MHz). TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji.
Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie - zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. (...) Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G
- podsumowała Justyna Kilka.
Wiceszefowa resortu cyfryzacji Wanda Buk zapowiadała pod koniec 2019 r. w rozmowie z Polskim Radiem, że wybór miejsca wprowadzenia nowej technologii będzie zależny od operatora, który nabędzie pasmo częstotliwości. Potwierdziła też, że do końca 2025 r. wszystkie unijne miasta przejdą na przesył w technologii 5G.
To standard, który jest w stanie obsłużyć nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy
- zapewniała Wanda Buk.
Nowa technologia ma ułatwić, a przede wszystkim przyspieszyć korzystanie z Internetu. Zmiana powinna być szczególnie odczuwalna tam, gdzie występują największe skupiska ludzkie wyposażone w urządzenia z dostępem do sieci. Wiceminister cyfryzacji szacuje, że państwo na sprzedaży pasma potrzebnego operatorom do wprowadzenia nowej technologii zarobi ok. 4-5 mld zł (przy 15-letniej dzierżawie).