Polkomtel przymierza się do 5G. Nowa technologia już niebawem w miastach

Operator sieci Plus - firma Polkomtel - chce wdrożyć technologię 5G i zbudować komercyjną sieć wykorzystującą częstotliwość 2600 MHz. Jak podał operator, sieć ma pojawić się już w I kwartale 2020 r. i początkowo będzie dostępna w siedmiu polskich miastach.

Należący do Grupy Cyfrowy Polsat Polkomtel potwierdził, że w grudniu zostały zakończone testy, które miały przygotować operatora do stworzenia pierwszej komercyjnej sieci 5G. "Obecnie rozpoczęła się już budowa sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz" - podał Polkomtel. Początkowo sieć oparta na nowej technologii oferującej przesył danych z prędkością 500 Mb/s ma działać w siedmiu polskich miastach, czyli w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Poznaniu i Katowicach.

W pierwszym kwartale 2020 roku jest planowane uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Stacje bazowe będą wyposażane w sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson - podał Polkomtel.

Celowo rozpoczynamy budowę nie w jednym, ale kilku miejscach w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy siedmiu miast będą mogli skorzystać z atutów pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G

- skomentowała Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Jak podaje Polkomtel, istotnym elementem budowanej sieci 5G jest wykorzystanie technologii TDD (Time Division Duplex - przyp. red.), której jedyne komercyjne wdrożenia w Polsce posiada Grupa Cyfrowy Polsat w paśmie 2600 MHz (2570-2620 MHz). TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji.

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie - zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. (...) Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G

- podsumowała Justyna Kilka.

>>> Technologia 5G zrewolucjonizuje internet, ale czy zagraża zdrowiu? Rozmawiamy z Wandą Buk

Zobacz wideo

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do 5G

Wiceszefowa resortu cyfryzacji Wanda Buk zapowiadała pod koniec 2019 r. w rozmowie z Polskim Radiem, że wybór miejsca wprowadzenia nowej technologii będzie zależny od operatora, który nabędzie pasmo częstotliwości. Potwierdziła też, że do końca 2025 r. wszystkie unijne miasta przejdą na przesył w technologii 5G.

To standard, który jest w stanie obsłużyć nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy

- zapewniała Wanda Buk.

Nowa technologia ma ułatwić, a przede wszystkim przyspieszyć korzystanie z Internetu. Zmiana powinna być szczególnie odczuwalna tam, gdzie występują największe skupiska ludzkie wyposażone w urządzenia z dostępem do sieci. Wiceminister cyfryzacji szacuje, że państwo na sprzedaży pasma potrzebnego operatorom do wprowadzenia nowej technologii zarobi ok. 4-5 mld zł (przy 15-letniej dzierżawie).

Więcej o:
Komentarze (47)
Plus przymierza się do 5G. Nowa technologia już niebawem w co najmniej siedmiu miastach
Zaloguj się
 • mlynek_999

  Oceniono 9 razy 5

  Mam wątpliwą przyjemność bycia użytkownikiem Plusa na firmowym iPlusie. I korzystanie z niego porównał bym do 4 pasmowej autostrady, która zwęża się do osiedlowej ścieżki aby nagle się urwać w polu

 • ryanmdusa

  Oceniono 11 razy 5

  do końca 2025 r. wszystkie unijne miasta przejdą na przesył w technologii 5G
  Do konca 2012 Polska miala byc skanalizowana. W 2020 1/3 Warszawy nie ma kanalizacji. Po co to polskie pieprzenie?

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 20 razy 4

  Biedny Solorz!
  By pozbyć się kopalni węgla brunatnego i elektrowni spalające tenże tak by Państwo Polskie mu za nie dobrze zapłaciło to chodzi na pasku Pisu inwestując w szmelc zamiast brać nowoczesne urządzenia od światowego lidera 5G za mniejsze pieniądze.

 • tonz2

  Oceniono 11 razy 3

  Po h... ma być wszędzie internet. Ilość chodzących zombi wpatrzonych w ekran już jest ogromna. Niektórzy nie są w stanie wyjść z domu bez telefonu, to już nie są żarty

 • sirmegayoda

  Oceniono 11 razy 3

  Plus niech wcześniej popracuje nad zasięgiem LTE bo jest nieststy słabowato

 • gosc-km

  Oceniono 1 raz 1

  A esim jak nie było, tak dalej nie ma... ;-)

 • belutti

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarcza mi w zupełności 4g. Nie zmieniam telefonu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX