Ile trzeba pracować na własne mieszkanie w Polsce? Prawie 9 lat. Na tle Europy wypadamy przeciętnie

Prawie 9 lat mieszkańcy Warszawy muszą oszczędzać każdą zarobioną złotówkę, aby kupić 50 metrowe mieszkanie poza centrum Warszawy. Jest to wynik nieznacznie poniżej średniej europejskiej.
Zobacz wideo

Ceny nieruchomości w największych polskich miastach cały czas rosną. W Warszawie średnia cena za metr przekroczyła magiczną granicę 10 tys. zł. Jak wynika z szacunków HRE Investments, aby kupić 50-metrowe mieszkanie poza centrum w stolicy, należy oszczędzać każdą zarobioną złotówkę przez 8 lat 10 miesięcy i 6 dni. Okazuje się, że taki wynik na tle Europy plasuje Polskę w środku stawki, nieznacznie poniżej średniej. 

9 lat pracy na własne mieszkanie w Warszawy. W 15 krajach Europy jest gorzej 

HRE Investments obliczyło to na podstawie średnich zarobków w stolicy, który wynoszą 4,2 tys. zł netto, a także ceny za metr kwadratowy nieruchomości poza centrum miasta (8954 zł). 8 lat 10 miesięcy i 6 dni oszczędzania na 50-metrowe mieszkanie to czas o pięć miesięcy krótszy aniżeli średnia europejska.

Wśród analizowanych na przeciwległych biegunach znalazły się Monako oraz Bruksela. Mieszkańcy niewielkiego państwa zarabiają 16,7 tys. zł netto, a na mieszkanie poza centrum miasta muszą pracować 43,5 roku, co sprawia, że w praktyce niemożliwe staje się kupno mieszkania. Ceny za nieruchomości w Monako wynikają z faktu, że kraj słynie z luksusu i przyciąga zamożnych ludzi z różnych stron świata, co wpłynęło na wywindowanie cen do niebagatelnego poziomu 174 tys. zł za metr kwadratowy lokalu poza centrum miasta. 

Na mieszkanie w Brukseli trzeba pracować z kolei zaledwie 4,5 roku. Eksperci z HRE Investments wskazują, że tak korzystny przelicznik wynika z wysokich zarobków w Belgii, ale także dodatkowych kosztów związanych z transakcją, które mogą wynosić nawet 20 proc. wartości nieruchomości.

Z krajów Europy Środkowo-Wschodniej najdłużej na mieszkanie trzeba oszczędzać w Pradze (12 lat), Budapeszcie oraz w Mińsku (ponad 10 lat). Ciekawym przypadkiem jest natomiast Kijów, gdzie przy obecnej średniej zarobków mieszkanie poza centrum można dostać już po 6 lat. Jest to jednak pewne przekłamanie, gdyż w Kijowie widoczne są znaczne nierówności pod względem zarobków i najbogatsi mieszkańcy znacznie ją zawyżają. 

Jak długo trzeba pracować, aby kupić 50 metrowe mieszkanieJak długo trzeba pracować, aby kupić 50 metrowe mieszkanie HRE Investments

Więcej o: