35 dni urlopu w roku dla wszystkich pracujących. Rewolucyjny pomysł OPZZ

35 dni urlopu brzmi jak marzenie, ale już wkrótce takie przepisy mogą zostać wprowadzone w Polsce. Rewolucyjny pomysł został przedstawiony przez OPZZ, które ma również w planach dowartościować najbardziej doświadczonych pracowników.

Obecnie długość urlopu zależy od stażu pracy. Osobom pracującym co najmniej 10 lat przysługuje 26 dni urlopu, reszta może liczyć na 20 dni. W planach jest wprowadzenie nowelizacji, która to zrównoważy, ale OPZZ wystosował iście rewolucyjny pomysł - 35 dni urlopu dla wszystkich.

35 dni urlopu dla wszystkich pracujących. To tylko jeden z postulatów związków zawodowych 

Jak podaje Fakt.pl, związki zawodowe postulują wprowadzenie 35 dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników niezależnie od stażu pracy. Gdyby udałoby się wprowadzić takie przepisy, Polska stałaby się prawdziwym rajem dla pracujących. Dla porównania, we Francji długość urlopu wynosi 25 dni, a w Niemczech - 24. Na Węgrzech na 30 dni wypoczynku liczyć mogą jedynie pracownicy powyżej 45 roku życia. 

Zobacz wideo

Ponadto OPZZ ma w planach wprowadzenie dodatkowej, 15-minutowej przerwy dla osób powyżej 50 roku życia, pracujących dłużej niż 8 godzin dziennie. Doświadczeni pracownicy mogliby również liczyć na bonus finansowy poprzez wprowadzenie tzw. umów mentorskich. - Często jest tak, że doświadczony pracownik zarabia tyle, co młoda, dopiero co przyjęta do firmy osoba. Starszy pracownik powinien zarabiać więcej, choćby dlatego, że dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z mniej doświadczonymi członkami zespołu - wyjaśnia dla Fakt.pl Paweł Śmigielski z OPZZ.

>>> Dowiedz się więcej: Zmiany dla małych firm w 2020 roku. Niższe składki do ZUS, koniec zatorów i wiele innych

Postulaty związków zawodowych zostały przedstawione Radzie Dialogu Społecznego. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy zostaną wprowadzone w życie, gdyż swoje pomysły ma również Ministerstwo Rozwoju. Chodzi m.in o obniżenie składek ZUS dla pracowników powyżej 50 roku życia, zniesienie limitu dorabiania na emeryturze, ale także likwidacja ochrony przedemerytalnej. 

Więcej o:
Komentarze (116)
35 dni urlopu w roku dla wszystkich pracujących. Rewolucyjny pomysł OPZZ
Zaloguj się
 • piotrm74

  Oceniono 26 razy 24

  30 dni to SUPER !. Tyle samo dni co posłowie praują przez cały rok!

 • gonzo44

  Oceniono 19 razy 19

  W starożytnym Rzymie było minimum 65 dni igrzysk w roku (za Oktawiana), a później nawet więcej: na otwarcie Kolosseum aż 100 dni igrzysk. A do tego był jeszcze chleb...

 • farah

  Oceniono 25 razy 19

  A ja proponuję, żeby każdy od razu przeszedł na emeryturę, bez prawa powrotu do pracy. A jak ktoś się będzie opierał to kijem go po plerach, aż zmięknie i się zgodzi.
  To dopiero przełom będzie!

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 18 razy 14

  Jako freelancer (który z definicji płatnego urlopu nie ma wcale) będę miał więcej klientów i będę mógł śrubować stawki - brawo OPZZ, niech koszty zatrudnienia na etacie będą jak najwyższe!

 • tpdlagier

  Oceniono 13 razy 13

  Pie przenie w bambus. 350 dni to jest coś!

 • glencok

  Oceniono 15 razy 13

  biorę te 35 dni w ciemno

 • miaukota

  Oceniono 13 razy 11

  No i bardzo słusznie. Od roboty to konie zdychają.

 • pollion1

  Oceniono 14 razy 10

  Wprowadzić 500+ wolnego i zamknąć wszystkie sklepy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX